WD Gold 16TB HDD sATA 6Gb/s 512e
Gamintojas: WESTERN DIGITAL
Prekės kodas (MPN): WD161KRYZ
Prekės kodas (MPN): WD161KRYZ
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
60 mėn.
60 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 745,62 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | WD Gold WD161KRYZ - hard drive - 16 TB - SATA 6Gb/s |
| Type: | Hard drive - internal |
| Capacity: | 16 TB |
| Form factor: | 3.5" |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Data transfer rate: | 600 MBps |
| Buffer size: | 512 MB |
| Spindle speed: | 7200 rpm |
| Features: | Vibration dampening, HelioSeal, 24x7 continuous operation, advanced format 512e, Energy-Assisted Magnetic |
| Dimensions (wxdxh): | 101.6 mm x 147 mm x 26.1 mm |
| Weight: | 690 g |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer warranty: | 5-year warranty |
Aprašymas The WD Gold is a highly reliable solution for demanding storage environments. Specifically designed for use in enterprise-class storage systems and data centers, the WD Gold Enterprise Class SATA HDD delivers the world-class performance you expect from Western Digital hard drives. Funkcijos Specifically designed for use in enterprise-class storage systems and datacenters Vibration protection technology Take on tough workloads; up to 10 times the typical desktop rating Enhanced reliability you can trust |
| Product description: | WD Gold WD161KRYZ - hard drive - 16 TB - SATA 6Gb/s |
| Type: | Hard drive - internal |
| Capacity: | 16 TB |
| Form factor: | 3.5" |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Data transfer rate: | 600 MBps |
| Buffer size: | 512 MB |
| Spindle speed: | 7200 rpm |
| Features: | Vibration dampening, HelioSeal, 24x7 continuous operation, advanced format 512e, Energy-Assisted Magnetic |
| Dimensions (wxdxh): | 101.6 mm x 147 mm x 26.1 mm |
| Weight: | 690 g |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer warranty: | 5-year warranty |
Aprašymas
The WD Gold is a highly reliable solution for demanding storage environments. Specifically designed for use in enterprise-class storage systems and data centers, the WD Gold Enterprise Class SATA HDD delivers the world-class performance you expect from Western Digital hard drives.
Funkcijos
Specifically designed for use in enterprise-class storage systems and datacenters
Vibration protection technology
Take on tough workloads; up to 10 times the typical desktop rating
Enhanced reliability you can trust