TRENDNET 8-port PoE+ Gigabit Switches
Gamintojas: TRENDNET
Prekės kodas (MPN): TPE-TG81G
Prekės kodas (MPN): TPE-TG81G
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
24 mėn.
24 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 209,89 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | TRENDnet TPE TG81g GREENnet PoE+ Switch - switch - 8 ports - rack-mountable - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 8 ports |
| Enclosure type: | Rack-mountable |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Performance: | Switching capacity: 16 Gbps Forwarding performance: 1488000 pps |
| Mac address table size: | 2K entries |
| Jumbo frame support: | 9KB |
| Features: | Flow control, auto-sensing per device, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), store and forward, half duplex mode, |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power: | AC 90 - 260 V (50/60 Hz) 1 A |
| Dimensions (wxdxh): | 26.6 cm x 16 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 1.36 kg |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas TRENDnet's 8-Port Gigabit GREENnet PoE+ Switch, model TPE-TG81g, reduces equipment and installation costs by delivering data and power over existing Ethernet cables. This unmanaged switch offers eight Gigabit PoE+ ports which supply up to 30W of power per port for devices such as high-power wireless access points, IP Cameras, and VoIP telephony systems. It supports both PoE (802.3af) and PoE+ (802.3at) devices with a 110 W PoE budget. This rack mountable switch features a fanless design that eliminates operating noise and lowers energy consumption. Funkcijos IEEE 802.3at and IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE) compliant Supports PoE Class 2 (7 watts), 3 (15.4 watts), and 4 (30 watts) 8 x Gigabit auto-MDIX PoE/PoE+ ports Internal power supply Up to 75% GREENnet energy savings Provides up to 30 watts for PoE+ Provides up to 15.4 watts for PoE Automatically detects the PoE class level of a powered device 16 Gbps switching fabric 2K MAC address entries 96 Kbyte memory buffer Full wire-speed non-blocking reception and transmission Store-and-forward switching method Back pressure flow control for half-duplex mode IEEE 802.3x flow control for full-duplex mode Power saving technology powers down unused ports and when a connected device is in standby mode Jumbo frame support up to 9 Kbytes Plug and Play Sturdy rack mountable metal case |
| Product description: | TRENDnet TPE TG81g GREENnet PoE+ Switch - switch - 8 ports - rack-mountable - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 8 ports |
| Enclosure type: | Rack-mountable |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Performance: | Switching capacity: 16 Gbps Forwarding performance: 1488000 pps |
| Mac address table size: | 2K entries |
| Jumbo frame support: | 9KB |
| Features: | Flow control, auto-sensing per device, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), store and forward, half duplex mode, |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power: | AC 90 - 260 V (50/60 Hz) 1 A |
| Dimensions (wxdxh): | 26.6 cm x 16 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 1.36 kg |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
TRENDnet's 8-Port Gigabit GREENnet PoE+ Switch, model TPE-TG81g, reduces equipment and installation costs by delivering data and power over existing Ethernet cables. This unmanaged switch offers eight Gigabit PoE+ ports which supply up to 30W of power per port for devices such as high-power wireless access points, IP Cameras, and VoIP telephony systems. It supports both PoE (802.3af) and PoE+ (802.3at) devices with a 110 W PoE budget. This rack mountable switch features a fanless design that eliminates operating noise and lowers energy consumption.
Funkcijos
IEEE 802.3at and IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE) compliant
Supports PoE Class 2 (7 watts), 3 (15.4 watts), and 4 (30 watts)
8 x Gigabit auto-MDIX PoE/PoE+ ports
Internal power supply
Up to 75% GREENnet energy savings
Provides up to 30 watts for PoE+
Provides up to 15.4 watts for PoE
Automatically detects the PoE class level of a powered device
16 Gbps switching fabric
2K MAC address entries
96 Kbyte memory buffer
Full wire-speed non-blocking reception and transmission
Store-and-forward switching method
Back pressure flow control for half-duplex mode
IEEE 802.3x flow control for full-duplex mode
Power saving technology powers down unused ports and when a connected device is in standby mode
Jumbo frame support up to 9 Kbytes
Plug and Play
Sturdy rack mountable metal case