TRENDNET 8-port GREENnet Gigabit PoE
Gamintojas: TRENDNET
Prekės kodas (MPN): TPE-TG44G
Prekės kodas (MPN): TPE-TG44G
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
24 mėn.
24 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | - | 130,12 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | TRENDnet TPE TG44g - switch - 8 ports - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 8 ports |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Performance: | Switching capacity: 16 Gbps Forwarding performance: 1488000 pps |
| Mac address table size: | 1K entries |
| Jumbo frame support: | 9KB |
| Features: | Flow control, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), store and forward, half duplex mode, full duplex mode, GREENne |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 14.2 cm x 9.5 cm x 3 cm |
| Weight: | 380 g |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas TRENDnet's 8-Port Gigabit PoE+ Switch, model TPE-TG44g, reduces equipment and installation costs by delivering data and power over existing Ethernet cables. This unmanaged switch offers four Gigabit PoE+ and four Gigabit non-PoE ports. The PoE+ standard supplies up to 30 W of power per port for devices such as high-power wireless access points, PTZ (Pan Tilt Zoom) Internet cameras, and VoIP telephony systems. Auto sensing technology delivers 30 W to 802.3at PoE+ devices, 15.4 W to 802.3af PoE devices, and only data to non-PoE devices. GREENnet technology reduces energy consumption when the switch is not in use. Boost office efficiency and reduce network congestion with a total switching capacity of 16Gbps. LED indicators display device status for efficient troubleshooting. This switch comes in a sturdy metal case and quickly adds PoE+, PoE, and non-PoE devices to your network. Funkcijos IEEE 802.3at and IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE) compliant Supports PoE class 2, 3, and 4 4 x Gigabit auto-MDIX PoE/PoE+ ports 4 x Gigabit auto-MDIX ports Provides up to 30 watts for PoE+ Provides up to 15.4 watts for PoE Automatically detects the PoE class level of a powered device 16 Gbps switching fabric Forwarding rate: 1000 Mbps, 100 Mbps, 10 Mbps Status LEDs: system power, PoE, 1000 Mbps, and link/activity 1K Mac address entries 96 Kbyte memory buffer Full wire-speed non-blocking reception and transmission Store-and-forward switching method Back pressure flow control for half-duplex mode IEEE 802.3x flow control for full-duplex mode Power saving technology powers down unused ports and when a connected device is in standby mode Jumbo frame support up to 9K Plug and Play Sturdy metal case |
| Product description: | TRENDnet TPE TG44g - switch - 8 ports - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 8 ports |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Performance: | Switching capacity: 16 Gbps Forwarding performance: 1488000 pps |
| Mac address table size: | 1K entries |
| Jumbo frame support: | 9KB |
| Features: | Flow control, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), store and forward, half duplex mode, full duplex mode, GREENne |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 14.2 cm x 9.5 cm x 3 cm |
| Weight: | 380 g |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
TRENDnet's 8-Port Gigabit PoE+ Switch, model TPE-TG44g, reduces equipment and installation costs by delivering data and power over existing Ethernet cables. This unmanaged switch offers four Gigabit PoE+ and four Gigabit non-PoE ports. The PoE+ standard supplies up to 30 W of power per port for devices such as high-power wireless access points, PTZ (Pan Tilt Zoom) Internet cameras, and VoIP telephony systems. Auto sensing technology delivers 30 W to 802.3at PoE+ devices, 15.4 W to 802.3af PoE devices, and only data to non-PoE devices. GREENnet technology reduces energy consumption when the switch is not in use. Boost office efficiency and reduce network congestion with a total switching capacity of 16Gbps. LED indicators display device status for efficient troubleshooting. This switch comes in a sturdy metal case and quickly adds PoE+, PoE, and non-PoE devices to your network.
Funkcijos
IEEE 802.3at and IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE) compliant
Supports PoE class 2, 3, and 4
4 x Gigabit auto-MDIX PoE/PoE+ ports
4 x Gigabit auto-MDIX ports
Provides up to 30 watts for PoE+
Provides up to 15.4 watts for PoE
Automatically detects the PoE class level of a powered device
16 Gbps switching fabric
Forwarding rate: 1000 Mbps, 100 Mbps, 10 Mbps
Status LEDs: system power, PoE, 1000 Mbps, and link/activity
1K Mac address entries
96 Kbyte memory buffer
Full wire-speed non-blocking reception and transmission
Store-and-forward switching method
Back pressure flow control for half-duplex mode
IEEE 802.3x flow control for full-duplex mode
Power saving technology powers down unused ports and when a connected device is in standby mode
Jumbo frame support up to 9K
Plug and Play
Sturdy metal case