TRENDNET 24-Port Gigabit Web Smart
Gamintojas: TRENDNET
Prekės kodas (MPN): TEG-30284
Prekės kodas (MPN): TEG-30284
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 423,29 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | TRENDnet TEG 30284 - switch - 28 ports - smart - rack-mountable - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 28 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Performance: | Switching capacity: 128 Gbps Forwarding performance (64-byte packet si |
| Capacity: | VLAN groups: 256 Virtual interfaces (VLANs): 4094 |
| Mac address table size: | 16K entries |
| Jumbo frame support: | 10KB |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Remote management protocol: | SNMP 1, RMON 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Features: | DHCP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queu |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IE |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 21 cm x 4.445 cm |
| Weight: | 2.64 kg |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
Aprašymas TRENDnet's Gigabit Web Smart Switch series offers advanced L2+ features with enhanced traffic management controls to meet the evolving demands of SMB networks. This rack mountable IPv6-ready managed switch comes with an intuitive web-based interface. Advanced managed switch features include LACP to group ports together to increase bandwidth between switches, VLANs for segmenting and isolating virtual LAN groups, QoS for traffic prioritization, port bandwidth controls, and SNMP monitoring, making this a powerful solution for SMB networks. Improve voice performance by isolating and prioritizing VoIP traffic from normal data traffic with the easy-to-use voice VLAN feature. Free up router resources by offloading routing processes to the managed switch by using the L2+ IPv4/IPv6 static routing feature to efficiently route traffic at the switch level. The dynamic ARP inspection feature helps protect connected devices from man-in-the-middle attacks by discarding malicious and invalid ARP packets. Take advantage of the available multicast and IGMP/MLD snooping features to optimize IP surveillance system performance, and minimize network traffic. This TRENDnet Web Smart Managed Switch also feature 10G SFP+ slots to support long-distance fiber networking applications. Easily manage and configure TRENDnet's Web Smart Managed Switch Series remotely by updating switches to the firmware for access to TRENDnet Hive. TRENDnet Hive is a network cloud manager that reduces management time and cost. Funkcijos 24 x Gigabit ports and 4 x 10G SFP+ slots for high speed connections Easy to use web-based management interface 128 Gbps switching capacity IGMP v1, v2, v3 snooping STP, RSTP, and MSTP spanning tree protocols ACLs, MAC filtering, DoS, and 802.1X / TACACS+ network access control 802.1p / DSCP / Queue Scheduling QoS support Smart fans reduce energy consumption and auto adjust for efficiency |
| Product description: | TRENDnet TEG 30284 - switch - 28 ports - smart - rack-mountable - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 28 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Performance: | Switching capacity: 128 Gbps Forwarding performance (64-byte packet si |
| Capacity: | VLAN groups: 256 Virtual interfaces (VLANs): 4094 |
| Mac address table size: | 16K entries |
| Jumbo frame support: | 10KB |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Remote management protocol: | SNMP 1, RMON 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Features: | DHCP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queu |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IE |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 21 cm x 4.445 cm |
| Weight: | 2.64 kg |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
Aprašymas
TRENDnet's Gigabit Web Smart Switch series offers advanced L2+ features with enhanced traffic management controls to meet the evolving demands of SMB networks. This rack mountable IPv6-ready managed switch comes with an intuitive web-based interface. Advanced managed switch features include LACP to group ports together to increase bandwidth between switches, VLANs for segmenting and isolating virtual LAN groups, QoS for traffic prioritization, port bandwidth controls, and SNMP monitoring, making this a powerful solution for SMB networks. Improve voice performance by isolating and prioritizing VoIP traffic from normal data traffic with the easy-to-use voice VLAN feature. Free up router resources by offloading routing processes to the managed switch by using the L2+ IPv4/IPv6 static routing feature to efficiently route traffic at the switch level. The dynamic ARP inspection feature helps protect connected devices from man-in-the-middle attacks by discarding malicious and invalid ARP packets. Take advantage of the available multicast and IGMP/MLD snooping features to optimize IP surveillance system performance, and minimize network traffic. This TRENDnet Web Smart Managed Switch also feature 10G SFP+ slots to support long-distance fiber networking applications. Easily manage and configure TRENDnet's Web Smart Managed Switch Series remotely by updating switches to the firmware for access to TRENDnet Hive. TRENDnet Hive is a network cloud manager that reduces management time and cost.
Funkcijos
24 x Gigabit ports and 4 x 10G SFP+ slots for high speed connections
Easy to use web-based management interface
128 Gbps switching capacity
IGMP v1, v2, v3 snooping
STP, RSTP, and MSTP spanning tree protocols
ACLs, MAC filtering, DoS, and 802.1X / TACACS+ network access control
802.1p / DSCP / Queue Scheduling QoS support
Smart fans reduce energy consumption and auto adjust for efficiency