TRENDNET 10-Port Indust Gig L2 Mng Swc
Gamintojas: TRENDNET
Prekės kodas (MPN): TI-G102I
Prekės kodas (MPN): TI-G102I
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
60 mėn.
60 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 538,49 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | TRENDnet TI-G102i - Industrial - switch - 10 ports - Managed - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 10 ports - Managed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 + 2 x Gigabit SFP |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 20 Gbps Forwarding performance (64-byte pa |
| Capacity: | VLAN groups: 256 |
| Mac address table size: | 8K entries |
| Jumbo frame support: | 10KB |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Remote management protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH-2, CLI, SMTP, Modbus |
| Features: | Layer 2 switching, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) |
| Compliant standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad ( |
| Power: | DC 12 - 60 V - power adapter not included |
| Power redundancy: | Optional |
| Dimensions (wxdxh): | 5 cm x 12 cm x 16 cm |
| Weight: | 884 g |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas TRENDnet's Industrial Gigabit L2 Managed DIN-Rail Switch series offers advanced layer 2 managed features with enhanced traffic controls to meet the evolving demands of today's SMB networks. Each industrial layer 2 managed switch is equipped with an IP30 rated metal enclosure, designed to withstand a high degree of vibration and shock, while operating within a wide temperature range of -40° - 75°C (-40° - 167°F) for industrial environments. The industrial layer 2 managed switch models feature copper Gigabit ports for high-speed device connections, and SFP slots that support both 100Base-FX and 1000Base-FX modules for long distance fiber networking applications. These industrial layer 2 managed DIN-Rail switches provide an intuitive web-based management interface. Each TRENDnet industrial layer 2 managed switch supports advanced traffic management controls, troubleshooting, and SNMP monitoring. Advanced managed switch features include LACP to group ports together to increase bandwidth between switches, VLANs for segmenting and isolating virtual LAN groups, QoS for traffic prioritization, port bandwidth controls, and SNMP monitoring making each TRENDnet industrial layer 2 managed switch a powerful solution for SMB networks. Funkcijos Hardened metal housing Wide operating temperature range Bandwidth control per port Dual redundant power inputs with overload current protection Alarm output triggered by power failure |
| Product description: | TRENDnet TI-G102i - Industrial - switch - 10 ports - Managed - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 10 ports - Managed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 + 2 x Gigabit SFP |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 20 Gbps Forwarding performance (64-byte pa |
| Capacity: | VLAN groups: 256 |
| Mac address table size: | 8K entries |
| Jumbo frame support: | 10KB |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Remote management protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH-2, CLI, SMTP, Modbus |
| Features: | Layer 2 switching, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) |
| Compliant standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad ( |
| Power: | DC 12 - 60 V - power adapter not included |
| Power redundancy: | Optional |
| Dimensions (wxdxh): | 5 cm x 12 cm x 16 cm |
| Weight: | 884 g |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
TRENDnet's Industrial Gigabit L2 Managed DIN-Rail Switch series offers advanced layer 2 managed features with enhanced traffic controls to meet the evolving demands of today's SMB networks. Each industrial layer 2 managed switch is equipped with an IP30 rated metal enclosure, designed to withstand a high degree of vibration and shock, while operating within a wide temperature range of -40° - 75°C (-40° - 167°F) for industrial environments. The industrial layer 2 managed switch models feature copper Gigabit ports for high-speed device connections, and SFP slots that support both 100Base-FX and 1000Base-FX modules for long distance fiber networking applications. These industrial layer 2 managed DIN-Rail switches provide an intuitive web-based management interface. Each TRENDnet industrial layer 2 managed switch supports advanced traffic management controls, troubleshooting, and SNMP monitoring. Advanced managed switch features include LACP to group ports together to increase bandwidth between switches, VLANs for segmenting and isolating virtual LAN groups, QoS for traffic prioritization, port bandwidth controls, and SNMP monitoring making each TRENDnet industrial layer 2 managed switch a powerful solution for SMB networks.
Funkcijos
Hardened metal housing
Wide operating temperature range
Bandwidth control per port
Dual redundant power inputs with overload current protection
Alarm output triggered by power failure