TRENDNET 10-Port Gigabit Web Smart PoE+
Gamintojas: TRENDNET
Prekės kodas (MPN): TPE-1021WS
Prekės kodas (MPN): TPE-1021WS
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 358,17 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | TRENDnet TPE-1021WS - switch - 10 ports - smart - rack-mountable - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 10 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 10/100/1000/SFP |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 130 W |
| Performance: | Switching capacity: 20 Gbps Forwarding rate: 14.9 Mpps |
| Mac address table size: | 8K entries |
| Jumbo frame support: | 10000 bytes |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH-2 |
| Features: | Layer 3 switching, DHCP support, IGMP snooping, IPv6 support, Quality of Service (QoS), MLD snooping, fanl |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, I |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 33 cm x 18 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 1.76 kg |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
Aprašymas TRENDnet's Gigabit Web Smart PoE+ Switch series offers advanced L2+ features with enhanced traffic management controls to meet the evolving demands of SMB networks. This rack mountable IPv6-ready managed switch comes with an intuitive web-based interface. Advanced managed switch features include LACP to increase bandwidth between switches by grouping ports together, VLANs for segmenting and isolating virtual LAN groups, QoS for traffic prioritization, port bandwidth controls, and SNMP monitoring, making this a powerful solution for any SMB network. Improve voice performance by isolating and prioritizing VoIP traffic from normal data traffic with an easy-to-use voice VLAN feature. Easily manage and configure TRENDnet's Web Smart PoE+ Managed Switch Series remotely by updating switches to the firmware for access to TRENDnet Hive. Funkcijos 8x Gigabit PoE+ ports 2x SFP slots 130W PoE power budget Easy-to-use web-based management interface PoE alive check automatically attempts to recover an unresponsive PoE device connected Supports IPv6, LACP, VLAN, QoS, and IGMP/MLD Snooping IPv4/IPv6 Static Routing support Bandwidth control per port Private, Multicast, and Voice VLAN support IEEE 802.1p QoS with queue scheduling support 20Gbps switching capacity |
| Product description: | TRENDnet TPE-1021WS - switch - 10 ports - smart - rack-mountable - TAA Compliant |
| Device type: | Switch - 10 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 10/100/1000/SFP |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 130 W |
| Performance: | Switching capacity: 20 Gbps Forwarding rate: 14.9 Mpps |
| Mac address table size: | 8K entries |
| Jumbo frame support: | 10000 bytes |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH-2 |
| Features: | Layer 3 switching, DHCP support, IGMP snooping, IPv6 support, Quality of Service (QoS), MLD snooping, fanl |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, I |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 33 cm x 18 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 1.76 kg |
| Taa compliant: | Yes |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
Aprašymas
TRENDnet's Gigabit Web Smart PoE+ Switch series offers advanced L2+ features with enhanced traffic management controls to meet the evolving demands of SMB networks. This rack mountable IPv6-ready managed switch comes with an intuitive web-based interface. Advanced managed switch features include LACP to increase bandwidth between switches by grouping ports together, VLANs for segmenting and isolating virtual LAN groups, QoS for traffic prioritization, port bandwidth controls, and SNMP monitoring, making this a powerful solution for any SMB network. Improve voice performance by isolating and prioritizing VoIP traffic from normal data traffic with an easy-to-use voice VLAN feature. Easily manage and configure TRENDnet's Web Smart PoE+ Managed Switch Series remotely by updating switches to the firmware for access to TRENDnet Hive.
Funkcijos
8x Gigabit PoE+ ports
2x SFP slots
130W PoE power budget
Easy-to-use web-based management interface
PoE alive check automatically attempts to recover an unresponsive PoE device connected
Supports IPv6, LACP, VLAN, QoS, and IGMP/MLD Snooping
IPv4/IPv6 Static Routing support
Bandwidth control per port
Private, Multicast, and Voice VLAN support
IEEE 802.1p QoS with queue scheduling support
20Gbps switching capacity