TP-LINK Omada 16-Port Gigabit Smart Sw
Gamintojas: TP-LINK
Prekės kodas (MPN): SG2218
Prekės kodas (MPN): SG2218
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
60 mėn.
60 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | - | 163,64 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | TP-Link JetStream TL-SG2218 - V1 - switch - 16 ports - smart - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 16 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 + 2 x SFP |
| Performance: | Switching capacity: 36 Gbps Forwarding rate: 26.78 Mpps |
| Mac address table size: | 8K entries |
| Jumbo frame support: | 9KB |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD |
| Remote management protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH, DHCP, IPv4, IPv6 |
| Features: | Flow control, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, store and forward, STP support, |
| Compliant standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, I |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 18 cm x 4.4 cm |
Aprašymas The TP-Link JetStream TL-SG2218 is an efficient and reliable switching device designed for demanding environments. Engineered to operate with a temperature range of 0°C to 50°C, it ensures stability whether in operation or storage, maintaining performance under varying conditions. With its robust architecture, this switch supports advanced network management features, making it suitable for SMB networks that require scalability and flexibility. Equipped with 16 Gigabit LAN ports and 2 SFP slots, the TL-SG2218 offers a forwarding rate of 36 Gbps and a switching capacity of 26.78 Mpps, catering to intensive data transfer needs. Additionally, its compatibility with various management protocols via SNMP and Telnet allows for seamless integration and control. The included rack mounting kit makes installation straightforward, ensuring enhanced connectivity and network performance. Funkcijos 16 gigabit RJ45 ports and two gigabit SFP Ssots provide high-speed connections Integrated into Omada SDN: Zero-Touch Provisioning (ZTP), Centralized Cloud Management, and Intelligent Monitoring Centralized management: cloud access and Omada app for ultra convenience and easy management Static Routing: helps route internal traffic for more efficient use of network resources Robust security strategies: IP-MAC-Port Binding, ACL, Port Security, DoS Defend, Storm control, DHCP Snooping, 802.1x, Radius Authentication, and more Optimize voice and video applications: L2/L3/L4 QoS and IGMP snooping |
| Product description: | TP-Link JetStream TL-SG2218 - V1 - switch - 16 ports - smart - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 16 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 + 2 x SFP |
| Performance: | Switching capacity: 36 Gbps Forwarding rate: 26.78 Mpps |
| Mac address table size: | 8K entries |
| Jumbo frame support: | 9KB |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD |
| Remote management protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH, DHCP, IPv4, IPv6 |
| Features: | Flow control, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, store and forward, STP support, |
| Compliant standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, I |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 18 cm x 4.4 cm |
Aprašymas
The TP-Link JetStream TL-SG2218 is an efficient and reliable switching device designed for demanding environments. Engineered to operate with a temperature range of 0°C to 50°C, it ensures stability whether in operation or storage, maintaining performance under varying conditions. With its robust architecture, this switch supports advanced network management features, making it suitable for SMB networks that require scalability and flexibility. Equipped with 16 Gigabit LAN ports and 2 SFP slots, the TL-SG2218 offers a forwarding rate of 36 Gbps and a switching capacity of 26.78 Mpps, catering to intensive data transfer needs. Additionally, its compatibility with various management protocols via SNMP and Telnet allows for seamless integration and control. The included rack mounting kit makes installation straightforward, ensuring enhanced connectivity and network performance.
Funkcijos
16 gigabit RJ45 ports and two gigabit SFP Ssots provide high-speed connections
Integrated into Omada SDN: Zero-Touch Provisioning (ZTP), Centralized Cloud Management, and Intelligent Monitoring
Centralized management: cloud access and Omada app for ultra convenience and easy management
Static Routing: helps route internal traffic for more efficient use of network resources
Robust security strategies: IP-MAC-Port Binding, ACL, Port Security, DoS Defend, Storm control, DHCP Snooping, 802.1x, Radius Authentication, and more
Optimize voice and video applications: L2/L3/L4 QoS and IGMP snooping