TP-LINK 4G LTE Router TL-MR3020 802.11n, 300 Mbit/s, 10/100 Mbit/s, Ethernet LAN (RJ-45) ports 3, Antenna type 2xDetachable antennas, LTE cat 4
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | - / - | - | 24,07 € | |
| S2 | - / - | - | 24,95 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Packing quantity: | 1 pc(s) |
| Gross depth (mm): | 81.5 mm |
| Gross width (mm): | 110 mm |
| Gross height (mm): | 109 mm |
| Volume (m3): | 0.000974242 m³ |
| Plastic (No PET): | 91 g |
| Paper/Pasteboard: | 2 g |
| Wi-Fi data rate (max): | 300 Mbit/s |
| Antenna type: | 2xDetachable antennas |
| Producer product name: | TL-MR3020 |
| Producer product family: | 4G LTE Router |
| Wi-Fi band: | 802.11n |
| Other features: | LTE cat 4 |
| Ethernet LAN data rates: | 10/100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 3 |
| Mesh Support: | No |
| Mobile Broadband: | No mobile broadband |
| MU-MiMO: | No |
| Net weight: | 0.058 kg |
| Tare weight (kg): | 0.093 kg |
| Gross weight: | 0.151 kg |
| Warranty: | 36 month(s) |
Aprašymas What make this router outstanding are its travel-size design and Mini USB Port, which can be connected to a laptop or power adapter to be used as a power supply. As long as you have your laptop, the TL-MR3020 can be powered and a wireless cloud is created that can be shared by iPads, iTouches, Android Phones, Kindles and the vast majority of other portable Wi-Fi enabled devices. Compatibility is the most important aspect to consider when you're selecting a 3G router. TP-LINK has made certain that 3G routers are compatible with the ISPs in the regions in which they are sold. With one button security setup, the TL-MR3020 allows users to instantly setup their security simply by pressing the WPS button on the router and automatically establishing a WPA2 secure connection, which is more secure when compared with WEP encryptions. Not only is this faster and safer than normal security setups but more convenient in that users needn't remember a password! Bandwidth of mobile broadband is limited. With the router's IP QoS function, the TL-MR3020 allows optimum utilization of bandwidth and offers bandwidth control over congestion, preventing bandwidth abuse. When sharing your mobile broadband with others, you can decide how the bandwidth is shared based on your requirements. The TL-MR3020 can be installed quickly and easily almost anywhere. All you need to do is insert the USB modem into the router, search for its wireless SSID on your computer and connect to it. Users can be online and surfing the Internet in no time, with the user guide on provided CD, even novice users can easily set up their wireless Internet connections. Funkcijos Share a 3G mobile connection, compatible with 120+ UMTS/HSPA/EVDO 3G USB modems, tested in the field Travel-size design, small and light enough to take on the road, enables users to share a 3G mobile connection wherever 3G coverage is available Wireless speed is up to 150 Mbps With 3G/WAN failover back-up strategy, TL-MR3020 can provide a sustained Internet connection |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Packing quantity: | 1 pc(s) |
| Gross depth (mm): | 81.5 mm |
| Gross width (mm): | 110 mm |
| Gross height (mm): | 109 mm |
| Volume (m3): | 0.000974242 m³ |
| Plastic (No PET): | 91 g |
| Paper/Pasteboard: | 2 g |
| Wi-Fi data rate (max): | 300 Mbit/s |
| Antenna type: | 2xDetachable antennas |
| Producer product name: | TL-MR3020 |
| Producer product family: | 4G LTE Router |
| Wi-Fi band: | 802.11n |
| Other features: | LTE cat 4 |
| Ethernet LAN data rates: | 10/100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 3 |
| Mesh Support: | No |
| Mobile Broadband: | No mobile broadband |
| MU-MiMO: | No |
| Net weight: | 0.058 kg |
| Tare weight (kg): | 0.093 kg |
| Gross weight: | 0.151 kg |
| Warranty: | 36 month(s) |
Aprašymas
What make this router outstanding are its travel-size design and Mini USB Port, which can be connected to a laptop or power adapter to be used as a power supply. As long as you have your laptop, the TL-MR3020 can be powered and a wireless cloud is created that can be shared by iPads, iTouches, Android Phones, Kindles and the vast majority of other portable Wi-Fi enabled devices.
Compatibility is the most important aspect to consider when you're selecting a 3G router. TP-LINK has made certain that 3G routers are compatible with the ISPs in the regions in which they are sold.
With one button security setup, the TL-MR3020 allows users to instantly setup their security simply by pressing the WPS button on the router and automatically establishing a WPA2 secure connection, which is more secure when compared with WEP encryptions. Not only is this faster and safer than normal security setups but more convenient in that users needn't remember a password!
Bandwidth of mobile broadband is limited. With the router's IP QoS function, the TL-MR3020 allows optimum utilization of bandwidth and offers bandwidth control over congestion, preventing bandwidth abuse. When sharing your mobile broadband with others, you can decide how the bandwidth is shared based on your requirements.
The TL-MR3020 can be installed quickly and easily almost anywhere. All you need to do is insert the USB modem into the router, search for its wireless SSID on your computer and connect to it. Users can be online and surfing the Internet in no time, with the user guide on provided CD, even novice users can easily set up their wireless Internet connections.
Funkcijos
Share a 3G mobile connection, compatible with 120+ UMTS/HSPA/EVDO 3G USB modems, tested in the field
Travel-size design, small and light enough to take on the road, enables users to share a 3G mobile connection wherever 3G coverage is available
Wireless speed is up to 150 Mbps
With 3G/WAN failover back-up strategy, TL-MR3020 can provide a sustained Internet connection