TOSHIBA Nearline HDD 16TB 3.5inch SAS
Gamintojas: TOSHIBA EUROPE
Prekės kodas (MPN): MG08SCA16TA
Prekės kodas (MPN): MG08SCA16TA
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
60 mėn.
60 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 608,11 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Toshiba MG08 Series - hard drive - 16 TB - SAS 12Gb/s |
| Type: | Hard drive - internal |
| Capacity: | 16 TB |
| Form factor: | 3.5" |
| Interface: | SAS 12Gb/s |
| Data transfer rate: | 1.2 GBps |
| Buffer size: | 512 MB |
| Spindle speed: | 7200 rpm |
| Features: | 4K native ( 4Kn ) |
| Dimensions (wxdxh): | 101.85 mm x 26.1 mm x 147 mm |
| Weight: | 720 g |
Aprašymas Using an advanced 9-disk design pioneered by Toshiba, the MG08 Series provides great conventional magnetic recording (CMR) capacity and 7,200 rpm performance. The industry-standard 3.5-inch form-factor integrates easily into cloud-scale storage infrastructure, business-critical servers and storage, and File and Object storage solutions. Toshiba's precision industrial laser welding technology is put to use to seal helium inside the 9-disk mechanics. The massive capacity is delivered using proven CMR recording technology providing optimum application compatibility and data reliability. The MG08 Series models integrate easily into standard 3.5-inch drive bays to help reduce the footprint and operational burden of cloud-scale storage infrastructure, and business critical servers and storage systems. Funkcijos Industry standard 3.5-inch 26.1 mm height form factor Conventional Magnetic Recording (CMR) for broad compatibility 9-disk helium-sealed design for superior storage density 7,200 rpm performance |
| Product description: | Toshiba MG08 Series - hard drive - 16 TB - SAS 12Gb/s |
| Type: | Hard drive - internal |
| Capacity: | 16 TB |
| Form factor: | 3.5" |
| Interface: | SAS 12Gb/s |
| Data transfer rate: | 1.2 GBps |
| Buffer size: | 512 MB |
| Spindle speed: | 7200 rpm |
| Features: | 4K native ( 4Kn ) |
| Dimensions (wxdxh): | 101.85 mm x 26.1 mm x 147 mm |
| Weight: | 720 g |
Aprašymas
Using an advanced 9-disk design pioneered by Toshiba, the MG08 Series provides great conventional magnetic recording (CMR) capacity and 7,200 rpm performance. The industry-standard 3.5-inch form-factor integrates easily into cloud-scale storage infrastructure, business-critical servers and storage, and File and Object storage solutions. Toshiba's precision industrial laser welding technology is put to use to seal helium inside the 9-disk mechanics. The massive capacity is delivered using proven CMR recording technology providing optimum application compatibility and data reliability. The MG08 Series models integrate easily into standard 3.5-inch drive bays to help reduce the footprint and operational burden of cloud-scale storage infrastructure, and business critical servers and storage systems.
Funkcijos
Industry standard 3.5-inch 26.1 mm height form factor
Conventional Magnetic Recording (CMR) for broad compatibility
9-disk helium-sealed design for superior storage density
7,200 rpm performance