NETGEAR 8PT GE Plus Switch W/POE+
Gamintojas: NETGEAR
Prekės kodas (MPN): GS308EP-100PES
Prekės kodas (MPN): GS308EP-100PES
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | 1 vnt. 1-5 d.d. 1 / - vnt. | - | 134,82 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | NETGEAR Plus GS308EP - switch - 8 ports - smart |
| Device type: | Switch - 8 ports - smart |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 62 W |
| Performance: | Bandwidth: 16 Gbps |
| Capacity: | VLANs supported: 64 Multicast groups: 128 |
| Mac address table size: | 4K entries |
| Jumbo frame support: | 9216 bytes |
| Routing protocol: | IGMP, IGMPv2, IGMPv3 |
| Remote management protocol: | DHCP |
| Features: | QoS, IGMP snooping, DoS attack prevention, loopback detection, port mirroring, fanless, auto-uplink (auto |
| Compliant standards: | IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, |
| Dimensions (wxdxh): | 15.8 cm x 10.1 cm x 2.7 cm |
| Weight: | 490 g |
| Manufacturer warranty: | 5-year warranty |
Aprašymas NETGEAR Plus Switches with PoE meets business networks growing need by providing fundamental network features such as simplified VLANs, QoS set-up and IGMP Snooping that will help optimize the performance of business networks. Plus Switches are the perfect upgrade from the plug-and-play unmanaged switch, delivering essential networking features at a very affordable price. The GS305EP/GS305EPP with 4-port PoE+ and GS308EP/GS308EPP with 8-port PoE+ models support Power-over-Ethernet (PoE) and can power devices such as VoIP phones, surveillance IP cameras, wireless access points and many other applications. These Plus switches models include uninterruptable PoE to help optimize the performance and troubleshooting of business networks. The improved business-friendly GUI allows easy management and simple configuration. With the growing deployment of applications and an all-in-one solution, providing management and power to these applications would be ideal. Funkcijos Enable network configuration and management at the price point of unmanaged switches Simple, yet useful network set-up on top of plug-and-play connectivity Business-friendly and easy-to-use web browser-based management GUI VLAN support for traffic segmentation Quality of Service (QoS) for traffic prioritization Auto "denial-of-service" (Dos) prevention Troubleshoot connection issues via cable test Loop detection and broadcast storm controls Rate limiting for better bandwidth allocation Port mirroring for network monitoring Jumbo frame support Advanced features such as per port PoE controls Uninterrupted PoE keeps PoE power on even when the switch is updating firmware or performing software reboot 802.3at standard offering 30W/port Fanless and versatile mounting option (desktop and wall-mountable) |
| Product description: | NETGEAR Plus GS308EP - switch - 8 ports - smart |
| Device type: | Switch - 8 ports - smart |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 62 W |
| Performance: | Bandwidth: 16 Gbps |
| Capacity: | VLANs supported: 64 Multicast groups: 128 |
| Mac address table size: | 4K entries |
| Jumbo frame support: | 9216 bytes |
| Routing protocol: | IGMP, IGMPv2, IGMPv3 |
| Remote management protocol: | DHCP |
| Features: | QoS, IGMP snooping, DoS attack prevention, loopback detection, port mirroring, fanless, auto-uplink (auto |
| Compliant standards: | IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, |
| Dimensions (wxdxh): | 15.8 cm x 10.1 cm x 2.7 cm |
| Weight: | 490 g |
| Manufacturer warranty: | 5-year warranty |
Aprašymas
NETGEAR Plus Switches with PoE meets business networks growing need by providing fundamental network features such as simplified VLANs, QoS set-up and IGMP Snooping that will help optimize the performance of business networks. Plus Switches are the perfect upgrade from the plug-and-play unmanaged switch, delivering essential networking features at a very affordable price. The GS305EP/GS305EPP with 4-port PoE+ and GS308EP/GS308EPP with 8-port PoE+ models support Power-over-Ethernet (PoE) and can power devices such as VoIP phones, surveillance IP cameras, wireless access points and many other applications. These Plus switches models include uninterruptable PoE to help optimize the performance and troubleshooting of business networks. The improved business-friendly GUI allows easy management and simple configuration. With the growing deployment of applications and an all-in-one solution, providing management and power to these applications would be ideal.
Funkcijos
Enable network configuration and management at the price point of unmanaged switches
Simple, yet useful network set-up on top of plug-and-play connectivity
Business-friendly and easy-to-use web browser-based management GUI
VLAN support for traffic segmentation
Quality of Service (QoS) for traffic prioritization
Auto "denial-of-service" (Dos) prevention
Troubleshoot connection issues via cable test
Loop detection and broadcast storm controls
Rate limiting for better bandwidth allocation
Port mirroring for network monitoring
Jumbo frame support
Advanced features such as per port PoE controls
Uninterrupted PoE keeps PoE power on even when the switch is updating firmware or performing software reboot
802.3at standard offering 30W/port
Fanless and versatile mounting option (desktop and wall-mountable)