MikroTik Wired Ethernet Router RB5009UG+S+IN, Quad core 1.4 GHz CPU, 1xSFP+, 7xGigabit LAN, 1x2.5G LAN, 1xUSB, Can be powered in 3 different ways, CPU temperature monitor, Mounts FOUR of these Routers
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | 28 vnt. 1-5 d.d. 28 / - vnt. | 218,65 € | ||
| S2 | 11 vnt. 1-5 d.d. 11 / - vnt. |
254,37 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Packing quantity: | 20 pc(s) |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Gross weight: | 0.804 kg |
| Net weight: | 0.454 kg |
| Tare weight (kg): | 0.35 kg |
| Gross depth (mm): | 310 mm |
| Gross width (mm): | 130 mm |
| Gross height (mm): | 48 mm |
| Volume (m3): | 0.0019344 m³ |
| Paper/Pasteboard: | 315 g |
| Plastic (No PET): | 35 g |
| Producer product name: | RB5009UG+S+IN |
| Producer product family: | Wired Ethernet Router |
| Processor model: | 88F7040 |
| Total storage capacity: | 1 GB |
| PoE in: | 802.3af/at |
| CPU frequency: | 350-1400 (auto) MHz |
| Power consumption (max): | 20 W |
| Operating temperature (T-T): | -40°C to 60°C °C |
| Voltage: | (PoE in input Voltage) 24-57 V |
| SFP+ ports quantity: | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 7 |
| Software type: | RouterOS (v7 only) |
| USB ports quantity: | 1 |
| Reset button: | Yes |
| USB version: | USB 3.0 type A |
| Wi-Fi data rate (max): | Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates: | 10/100/1000 Mbit/s |
| Wi-Fi band: | No Wi-Fi |
| Mesh Support: | No |
| Mobile Broadband: | No mobile broadband |
| MU-MiMO: | No |
| Antenna type: | |
| Saleout: | |
| Antennas quantity: | No antenna |
| Processor frequency: | 1400 MHz |
| Processor cores: | 4 |
| Wi-Fi: | No |
| Warranty: | 12 month(s) |
| Certification: | CE, EAC, ROHS |
| Internal memory: | 1000 MB |
| Storage capacity: | 1000 MB |
| Memory type: | NAND |
| AC adapter included: | Yes (24V 1.5A power adapter) |
| Gross depth master carton: | 510 mm |
| Gross width master carton: | 275 mm |
| Gross height master carton: | 340 mm |
| Net weight master carton: | 16.08 kg |
| Tare weight master carton: | 0.811 kg |
Aprašymas MikroTik created the perfect home lab router: compact, powerful, with multiple powering solutions and efficient cooling. RB5009 has it all, and even more! The board features 9 wired ports and a full-sized USB 3.0. Seven of the ports are Gigabit Ethernet, another one is 2.5 Gigabit Ethernet, and the last one is a 10G SFP+ cage. All the ports are connected to a powerful Marvell Amethyst family switch-chip with a 10 Gbps full-duplex line leading to the Marvell Armada quad-core ARMv8 1.4 GHz CPU. Both CPU and the switch-chip are located on the bottom of the board - so the case acts as a massive heat-sink! RB5009UG+S+IN can be powered in 3 different ways: PoE-in from Ethernet port, DC jack, 2-pin terminal on the side. Boards offer large DDR4 RAM and NAND storage. This combination of ports and components, compared to the other products in a similar form factor, provides almost double the performance in configurations with heavy CPU loads. You can mount four of these routers in a single 1U rackmount space! No more server-room-Tetris, just pure productivity. |
| Packing quantity: | 20 pc(s) |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Gross weight: | 0.804 kg |
| Net weight: | 0.454 kg |
| Tare weight (kg): | 0.35 kg |
| Gross depth (mm): | 310 mm |
| Gross width (mm): | 130 mm |
| Gross height (mm): | 48 mm |
| Volume (m3): | 0.0019344 m³ |
| Paper/Pasteboard: | 315 g |
| Plastic (No PET): | 35 g |
| Producer product name: | RB5009UG+S+IN |
| Producer product family: | Wired Ethernet Router |
| Processor model: | 88F7040 |
| Total storage capacity: | 1 GB |
| PoE in: | 802.3af/at |
| CPU frequency: | 350-1400 (auto) MHz |
| Power consumption (max): | 20 W |
| Operating temperature (T-T): | -40°C to 60°C °C |
| Voltage: | (PoE in input Voltage) 24-57 V |
| SFP+ ports quantity: | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 7 |
| Software type: | RouterOS (v7 only) |
| USB ports quantity: | 1 |
| Reset button: | Yes |
| USB version: | USB 3.0 type A |
| Wi-Fi data rate (max): | Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates: | 10/100/1000 Mbit/s |
| Wi-Fi band: | No Wi-Fi |
| Mesh Support: | No |
| Mobile Broadband: | No mobile broadband |
| MU-MiMO: | No |
| Antenna type: | |
| Saleout: | |
| Antennas quantity: | No antenna |
| Processor frequency: | 1400 MHz |
| Processor cores: | 4 |
| Wi-Fi: | No |
| Warranty: | 12 month(s) |
| Certification: | CE, EAC, ROHS |
| Internal memory: | 1000 MB |
| Storage capacity: | 1000 MB |
| Memory type: | NAND |
| AC adapter included: | Yes (24V 1.5A power adapter) |
| Gross depth master carton: | 510 mm |
| Gross width master carton: | 275 mm |
| Gross height master carton: | 340 mm |
| Net weight master carton: | 16.08 kg |
| Tare weight master carton: | 0.811 kg |
Aprašymas
MikroTik created the perfect home lab router: compact, powerful, with multiple powering solutions and efficient cooling. RB5009 has it all, and even more!
The board features 9 wired ports and a full-sized USB 3.0. Seven of the ports are Gigabit Ethernet, another one is 2.5 Gigabit Ethernet, and the last one is a 10G SFP+ cage. All the ports are connected to a powerful Marvell Amethyst family switch-chip with a 10 Gbps full-duplex line leading to the Marvell Armada quad-core ARMv8 1.4 GHz CPU. Both CPU and the switch-chip are located on the bottom of the board - so the case acts as a massive heat-sink!
RB5009UG+S+IN can be powered in 3 different ways: PoE-in from Ethernet port, DC jack, 2-pin terminal on the side.
Boards offer large DDR4 RAM and NAND storage. This combination of ports and components, compared to the other products in a similar form factor, provides almost double the performance in configurations with heavy CPU loads.
You can mount four of these routers in a single 1U rackmount space! No more server-room-Tetris, just pure productivity.