MikroTik Cloud Router Switch with RouterOS L5 license 518-16XS-2XQ-RM Rackmountable SFP ports quantity 16x of 25G SFP28 ports; 2x of 25G SFP28 ports Power supply type Internal
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | - / - | 1565,14 € | ||
| S2 | 1 vnt. 1-5 d.d. 1 / - vnt. |
1869,95 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Gross depth (mm): | 495.00 mm |
| Gross height (mm): | 80.00 mm |
| Gross weight: | 3.60 kg |
| Gross width (mm): | 381.00 mm |
| Net weight: | 3.40 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 180.00 g |
| Plastic (No PET): | 20.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.20 kg |
| Volume (m3): | 0.02 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Form factor: | Rackmountable |
| Power supply type: | Internal |
| Producer product name: | 518-16XS-2XQ-RM |
| Producer product family: | Cloud Router Switch with RouterOS L5 license |
| POE: | No |
| Predominant port type: | 10/100 Mbps (RJ-45) |
| Gross depth master carton: | 500 mm |
| Gross width master carton: | 340 mm |
| Gross height master carton: | 350 mm |
| Net weight master carton: | 12.5 kg |
| Tare weight master carton: | 1.012 kg |
| SFP ports quantity: | 16x of 25G SFP28 ports; 2x of 25G SFP28 ports |
| Palette Qty: | 57 pc(s) |
| Warranty: | 12 month(s) |
Aprašymas As 100 Gigabit product family grows, the time has come to introduce a serious enterprise-level switch. A switch that is up for the challenge when the CRS504 port density is just not enough. Introducing the spectacular CRS518-16XS-2XQ! With 2x 100 Gigabit QSFP28 ports and 16x 25 Gigabit SFP28 ports, this is the perfect cost-effective addition to any enterprise network or data center. And with dual-redundant hot-swappable power supplies and fans, you won't have to worry about unnecessary downtime. At the top, you could place two flagship CCR2216 routers to provide the main connectivity and routing. Then a blazing-fast 100 Gigabit connection leads to three CRS518 distribution level switches. This is where all the magic happens. The CRS518 switches connect every access level device to the main network, deal with traffic filtering, and network policy enforcement. And they handle all that with grace and dignity - thanks to the fantastic Marvell Prestera Aldrin switch-chip. The same chip you've seen in flagship CCR2216 that did wonders with L3 Hardware Offloading. The 25-Gigabit ports are backward compatible with 10 Gigabit and 1 Gigabit SFP devices. Mix and match as you need! The two hot-swap power supplies support a high-input voltage range: 100-240V. The board itself uses up to 45W of power, while the total maximum power consumption goes up to 77W with all the attachments. It can be a bit more power-hungry than the CRS504, but you would be too if you had 16x 25-Gigabit ports, wouldn't you? Funkcijos 1.2 Tbps switching capacity and 600 Gbps throughput for high-speed connectivity 16 SFP28 and 2 QSFP28 ports offer extensive networking possibilities Layer 3 advanced switching and comprehensive network feature support Dual power supplies with 1+1 redundancy for continuous operation Designed for durability with an MTBF of 200,000 hours and compliance with key standards |
| Gross depth (mm): | 495.00 mm |
| Gross height (mm): | 80.00 mm |
| Gross weight: | 3.60 kg |
| Gross width (mm): | 381.00 mm |
| Net weight: | 3.40 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 180.00 g |
| Plastic (No PET): | 20.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.20 kg |
| Volume (m3): | 0.02 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Form factor: | Rackmountable |
| Power supply type: | Internal |
| Producer product name: | 518-16XS-2XQ-RM |
| Producer product family: | Cloud Router Switch with RouterOS L5 license |
| POE: | No |
| Predominant port type: | 10/100 Mbps (RJ-45) |
| Gross depth master carton: | 500 mm |
| Gross width master carton: | 340 mm |
| Gross height master carton: | 350 mm |
| Net weight master carton: | 12.5 kg |
| Tare weight master carton: | 1.012 kg |
| SFP ports quantity: | 16x of 25G SFP28 ports; 2x of 25G SFP28 ports |
| Palette Qty: | 57 pc(s) |
| Warranty: | 12 month(s) |
Aprašymas
As 100 Gigabit product family grows, the time has come to introduce a serious enterprise-level switch. A switch that is up for the challenge when the CRS504 port density is just not enough. Introducing the spectacular CRS518-16XS-2XQ! With 2x 100 Gigabit QSFP28 ports and 16x 25 Gigabit SFP28 ports, this is the perfect cost-effective addition to any enterprise network or data center. And with dual-redundant hot-swappable power supplies and fans, you won't have to worry about unnecessary downtime.
At the top, you could place two flagship CCR2216 routers to provide the main connectivity and routing. Then a blazing-fast 100 Gigabit connection leads to three CRS518 distribution level switches. This is where all the magic happens. The CRS518 switches connect every access level device to the main network, deal with traffic filtering, and network policy enforcement. And they handle all that with grace and dignity - thanks to the fantastic Marvell Prestera Aldrin switch-chip. The same chip you've seen in flagship CCR2216 that did wonders with L3 Hardware Offloading.
The 25-Gigabit ports are backward compatible with 10 Gigabit and 1 Gigabit SFP devices. Mix and match as you need! The two hot-swap power supplies support a high-input voltage range: 100-240V. The board itself uses up to 45W of power, while the total maximum power consumption goes up to 77W with all the attachments. It can be a bit more power-hungry than the CRS504, but you would be too if you had 16x 25-Gigabit ports, wouldn't you?
Funkcijos
1.2 Tbps switching capacity and 600 Gbps throughput for high-speed connectivity
16 SFP28 and 2 QSFP28 ports offer extensive networking possibilities
Layer 3 advanced switching and comprehensive network feature support
Dual power supplies with 1+1 redundancy for continuous operation
Designed for durability with an MTBF of 200,000 hours and compliance with key standards