MikroTik cAP XL ac RBcAPGi-5acD2nD-XL 802.11ac, 867 Mbit/s, Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | 26 vnt. 1-5 d.d.20 vnt. 2026-06-09 26 / 20 vnt. | - | 102,25 € | |
| S2 | 7 vnt. 1-5 d.d. 7 / - vnt. |
- | 111,62 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Gross depth (mm): | 180.00 mm |
| Gross height (mm): | 60.00 mm |
| Gross weight: | 0.87 kg |
| Gross width (mm): | 260.00 mm |
| Net weight: | 0.50 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Tare weight (kg): | 0.37 kg |
| Volume (m3): | 0.00 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Paper/Pasteboard: | 337 g |
| Plastic (No PET): | 37 g |
| Wi-Fi data rate (max): | 867 Mbit/s |
| 5 GHz: | Yes |
| DC-in jack: | 1 |
| Total storage capacity: | 16 Mb GB |
| Processor cores: | 4 |
| Processor model: | IPQ-4018 |
| PoE in: | 802.3af/at |
| CPU frequency: | 716 MHz |
| Wi-Fi standards: | 802.11b/g/n/a/n/ac |
| Producer product name: | RBcAPGi-5acD2nD-XL |
| Producer product family: | cAP XL ac |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| Wi-Fi band: | 802.11ac |
| Dimensions (WxDxH): | mm |
| Software type: | RouterOS (License: 4) |
| Flash memory: | Yes GB |
| Power consumption (max): | 24 W |
| Operating temperature (T-T): | -40°C to 70 °C |
| 2.4 GHz: | Yes |
| Input voltage: | 18-57 V |
| USB ports quantity: | |
| Mobile Broadband: | |
| MU-MiMO: | |
| Housing material: | |
| Ethernet LAN data rates: | |
| POE: | |
| Warranty: | 12 month(s) |
Aprašymas Need a nice-looking access point that won't get in your way? Or perhaps you're managing the network in a crowded place and don't want everyone to have physical access to the device? Either way - ceiling is the answer! The device itself is pretty sleek - the low profile attracts less attention than a smoke detector. Your clients, guests, or colleagues won't even notice it. But they will definitely notice the blazing fast wireless connection all across the premises. The design features a larger high-gain antenna, higher sensitivity, and a built-in reflector. These improvements allow increasing the covered area by up to 100%, compared to the previous cAP models! The dual-band, dual-chain 2.4 and 5 GHz wireless radio provides a strong coverage in 360 degrees around it, so you don't have to worry about the placement of the device so much. Putting it on the ceiling eliminates many signal absorption problems, such as the signal being blocked by large TV sets, metal cubicle walls in open space offices, etc. Even though the radio supports repeater mode, the two Gigabit Ethernet ports give you the ability to extend your network with cables, even if PoE power is required: the cAP XL ac supports 802.3af/at PoE input on the first port and passive PoE output (up to 57V) on the second port. Funkcijos Dual internal antennas for enhanced wireless coverage Supports multiple wireless standards including 802.11ac Wide operating temperature range from -40°C to 70°C Wall and ceiling mountable for versatile installation AC1200 Wi-Fi rating providing reliable connectivity |
| Gross depth (mm): | 180.00 mm |
| Gross height (mm): | 60.00 mm |
| Gross weight: | 0.87 kg |
| Gross width (mm): | 260.00 mm |
| Net weight: | 0.50 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Tare weight (kg): | 0.37 kg |
| Volume (m3): | 0.00 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Paper/Pasteboard: | 337 g |
| Plastic (No PET): | 37 g |
| Wi-Fi data rate (max): | 867 Mbit/s |
| 5 GHz: | Yes |
| DC-in jack: | 1 |
| Total storage capacity: | 16 Mb GB |
| Processor cores: | 4 |
| Processor model: | IPQ-4018 |
| PoE in: | 802.3af/at |
| CPU frequency: | 716 MHz |
| Wi-Fi standards: | 802.11b/g/n/a/n/ac |
| Producer product name: | RBcAPGi-5acD2nD-XL |
| Producer product family: | cAP XL ac |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| Wi-Fi band: | 802.11ac |
| Dimensions (WxDxH): | mm |
| Software type: | RouterOS (License: 4) |
| Flash memory: | Yes GB |
| Power consumption (max): | 24 W |
| Operating temperature (T-T): | -40°C to 70 °C |
| 2.4 GHz: | Yes |
| Input voltage: | 18-57 V |
| USB ports quantity: | |
| Mobile Broadband: | |
| MU-MiMO: | |
| Housing material: | |
| Ethernet LAN data rates: | |
| POE: | |
| Warranty: | 12 month(s) |
Aprašymas
Need a nice-looking access point that won't get in your way? Or perhaps you're managing the network in a crowded place and don't want everyone to have physical access to the device? Either way - ceiling is the answer! The device itself is pretty sleek - the low profile attracts less attention than a smoke detector. Your clients, guests, or colleagues won't even notice it. But they will definitely notice the blazing fast wireless connection all across the premises.
The design features a larger high-gain antenna, higher sensitivity, and a built-in reflector. These improvements allow increasing the covered area by up to 100%, compared to the previous cAP models!
The dual-band, dual-chain 2.4 and 5 GHz wireless radio provides a strong coverage in 360 degrees around it, so you don't have to worry about the placement of the device so much. Putting it on the ceiling eliminates many signal absorption problems, such as the signal being blocked by large TV sets, metal cubicle walls in open space offices, etc.
Even though the radio supports repeater mode, the two Gigabit Ethernet ports give you the ability to extend your network with cables, even if PoE power is required: the cAP XL ac supports 802.3af/at PoE input on the first port and passive PoE output (up to 57V) on the second port.
Funkcijos
Dual internal antennas for enhanced wireless coverage
Supports multiple wireless standards including 802.11ac
Wide operating temperature range from -40°C to 70°C
Wall and ceiling mountable for versatile installation
AC1200 Wi-Fi rating providing reliable connectivity