MikroTik | Cloud Router Switch | CRS310-1G-5S-4S+IN | Managed L3 | Rackmountable | 10/100 Mbps (RJ-45) ports quantity | 1 Gbps (RJ-45) ports quantity | Mesh Support No | MU-MiMO No | No mobile broadba
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | 10 vnt. 1-5 d.d. 10 / - vnt. | 198,20 € | ||
| S2 | 2 vnt. 1-5 d.d. 2 / - vnt. |
232,40 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Gross depth (mm): | 240.00 mm |
| Gross height (mm): | 60.00 mm |
| Gross weight: | 1.68 kg |
| Gross width (mm): | 320.00 mm |
| Net weight: | 1.20 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 427.00 g |
| Plastic (No PET): | 48.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.48 kg |
| Volume (m3): | 0.00 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Switch type: | Managed L3 |
| Form factor: | Rackmountable |
| Producer product name: | CRS310-1G-5S-4S+IN |
| Producer product family: | Cloud Router Switch |
| POE: | PoE passive |
| Predominant port type: | 10/100/1000 Mbps (RJ-45) |
| SFP+ ports quantity: | 4 |
| Ethernet LAN data rates: | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Wi-Fi band: | No Wi-Fi |
| Mesh Support: | No |
| Mobile Broadband: | No mobile broadband |
| MU-MiMO: | No |
| Operating system installed: | RouterOS |
| SFP ports quantity: | 5 |
| Voltage: | 18-57 V |
| Processor model: | 98DX226S |
| PoE in: | 802.3af/at |
| CPU frequency: | 800 MHz |
| Software type: | RouterOS |
| Power consumption (max): | 20 W |
| Storage capacity: | 16 MB |
| Operating temperature (T-T): | -40°C to 70°C °C |
| Palette Qty: | 188 pc(s) |
| Producer: | MikroTik |
| Warranty: | 12 month(s) |
Aprašymas This switch is an indoor variation of the prominent netFiber 9 switch - used by many small and medium ISPs for reliable 10 Gigabit fiber connections stretching over a 100 meters. With five 1G SFP ports, four 10G SFP+ ports, and an additional Gigabit Ethernet port, this is the perfect upgrade for existing CRS212 setups. You're getting the modern ARM v7 CPU, a large capacity of RAM, and better cooling. The Marvell switch-chips bring phenomenal performance to the table! The Gigabit Ethernet port has a direct connection to the switch chip - so you can enjoy full Gigabit speed there. And it supports PoE-in, giving you an additional powering option in tricky spots. You can mount this switch in a standard 1U rack to keep everything organized. And it has all the power you would expect from a rackmount device: CRS310 supports hardware offloaded VLAN- filtering. And even some hardware offloaded Layer-3 routing. CRS310-1G-5S-4S+IN is a fantastic tool for anyone working with indoor connections over 100 meters while keeping data loss and ping low. Optical fiber can be a great alternative to copper if you are worried about electromagnetic interference, tampering or eavesdropping. |
| Gross depth (mm): | 240.00 mm |
| Gross height (mm): | 60.00 mm |
| Gross weight: | 1.68 kg |
| Gross width (mm): | 320.00 mm |
| Net weight: | 1.20 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 427.00 g |
| Plastic (No PET): | 48.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.48 kg |
| Volume (m3): | 0.00 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:6:2017-04-01 |
| Switch type: | Managed L3 |
| Form factor: | Rackmountable |
| Producer product name: | CRS310-1G-5S-4S+IN |
| Producer product family: | Cloud Router Switch |
| POE: | PoE passive |
| Predominant port type: | 10/100/1000 Mbps (RJ-45) |
| SFP+ ports quantity: | 4 |
| Ethernet LAN data rates: | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Wi-Fi band: | No Wi-Fi |
| Mesh Support: | No |
| Mobile Broadband: | No mobile broadband |
| MU-MiMO: | No |
| Operating system installed: | RouterOS |
| SFP ports quantity: | 5 |
| Voltage: | 18-57 V |
| Processor model: | 98DX226S |
| PoE in: | 802.3af/at |
| CPU frequency: | 800 MHz |
| Software type: | RouterOS |
| Power consumption (max): | 20 W |
| Storage capacity: | 16 MB |
| Operating temperature (T-T): | -40°C to 70°C °C |
| Palette Qty: | 188 pc(s) |
| Producer: | MikroTik |
| Warranty: | 12 month(s) |
Aprašymas
This switch is an indoor variation of the prominent netFiber 9 switch - used by many small and medium ISPs for reliable 10 Gigabit fiber connections stretching over a 100 meters. With five 1G SFP ports, four 10G SFP+ ports, and an additional Gigabit Ethernet port, this is the perfect upgrade for existing CRS212 setups. You're getting the modern ARM v7 CPU, a large capacity of RAM, and better cooling. The Marvell switch-chips bring phenomenal performance to the table!
The Gigabit Ethernet port has a direct connection to the switch chip - so you can enjoy full Gigabit speed there. And it supports PoE-in, giving you an additional powering option in tricky spots.
You can mount this switch in a standard 1U rack to keep everything organized. And it has all the power you would expect from a rackmount device: CRS310 supports hardware offloaded VLAN- filtering. And even some hardware offloaded Layer-3 routing.
CRS310-1G-5S-4S+IN is a fantastic tool for anyone working with indoor connections over 100 meters while keeping data loss and ping low. Optical fiber can be a great alternative to copper if you are worried about electromagnetic interference, tampering or eavesdropping.