LENOVO TS P2 TWR G2 U7 265 32GB 1TB
Gamintojas: LENOVO
Prekės kodas (MPN): 30JQ009VMH
Prekės kodas (MPN): 30JQ009VMH
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 3543,65 € | |
| S5 | - / - | 3658,80 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 - tower - AI Workstation - Core Ultra 7 265 - vPro Enterprise - 32 GB - |
| Type: | Workstation - tower - AI Workstation |
| Platform technology: | Intel vPro Enterprise |
| Localisation: | Language: English, French, German, Dutch / region: Netherlands |
| Processor: | 1 x Intel Core Ultra 7 (Series 2) 265 (up to 5.3 GHz, (20-core) |
| Processor socket: | FCLGA1851 Socket |
| Neural processor unit (npu): | Intel AI Boost - up to 13 TOPS |
| Cache memory: | 30 MB |
| Cache per processor: | 30 MB |
| Ram: | 32 GB (installed) / 128 GB (max) - DDR5 SDRAM - non-ECC |
| Storage controller: | NVMe; SATA |
| Hard drive: | SSD 1 TB - PCI Express 4.0 x4 - M.2 2280 - TCG Opal Encryption, NVM Express (NVMe), Performance |
| Optical storage: | No optical drive |
| Card reader: | Yes |
| Multi-gpu configuration: | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics controller: | NVIDIA GeForce RTX 5060 / Intel Graphics - up to 8 TOPS |
| Video memory: | 8 GB GDDR7 SDRAM |
| Networking: | 1GbE |
| Keyboard: | English |
| Power: | (50/60 Hz) |
| Os provided: | Windows 11 Pro |
| Software included: | Lenovo AI Now |
| Dimensions (wxdxh): | 17 cm x 31.535 cm x 37.6 cm |
| Weight: | 9.67 kg |
| Manufacturer selling program: | Lenovo TopSeller |
| Environmental standards: | TCO Certified, generation 10, for desktops |
| Manufacturer warranty: | Limited warranty - 3 years - on-site |
Aprašymas The Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 is a workstation designed to meet the needs of professionals. This system is equipped with a 20-core Intel Core Ultra 7 processor that offers a max turbo speed of 5.5 GHz, providing performance for demanding tasks. The 1 TB SSD enhances system responsiveness and ensures quick access to data with features like TCG Opal Encryption and NVMe support. With a DDR5 SDRAM memory architecture and support for dual-channel configuration, this workstation delivers multitasking capabilities. Connectivity is a key feature, offering multiple I/O options including USB-C 3.2 Gen 2x2, HDMI, and DisplayPort 1.4. The system incorporates security measures, such as a discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) and a padlock loop for theft/intrusion protection. With its sleek tower design, the Lenovo ThinkStation P2 stands as a reliable choice for those requiring performance and integrated security in a professional environment. Funkcijos 20-core Intel Core Ultra 7 processor providing performance 1 TB SSD with TCG Opal Encryption for data security Supports dual-channel DDR5 SDRAM for multitasking Multiple connectivity options including USB-C and HDMI Incorporates security features for protection |
| Product description: | Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 - tower - AI Workstation - Core Ultra 7 265 - vPro Enterprise - 32 GB - |
| Type: | Workstation - tower - AI Workstation |
| Platform technology: | Intel vPro Enterprise |
| Localisation: | Language: English, French, German, Dutch / region: Netherlands |
| Processor: | 1 x Intel Core Ultra 7 (Series 2) 265 (up to 5.3 GHz, (20-core) |
| Processor socket: | FCLGA1851 Socket |
| Neural processor unit (npu): | Intel AI Boost - up to 13 TOPS |
| Cache memory: | 30 MB |
| Cache per processor: | 30 MB |
| Ram: | 32 GB (installed) / 128 GB (max) - DDR5 SDRAM - non-ECC |
| Storage controller: | NVMe; SATA |
| Hard drive: | SSD 1 TB - PCI Express 4.0 x4 - M.2 2280 - TCG Opal Encryption, NVM Express (NVMe), Performance |
| Optical storage: | No optical drive |
| Card reader: | Yes |
| Multi-gpu configuration: | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics controller: | NVIDIA GeForce RTX 5060 / Intel Graphics - up to 8 TOPS |
| Video memory: | 8 GB GDDR7 SDRAM |
| Networking: | 1GbE |
| Keyboard: | English |
| Power: | (50/60 Hz) |
| Os provided: | Windows 11 Pro |
| Software included: | Lenovo AI Now |
| Dimensions (wxdxh): | 17 cm x 31.535 cm x 37.6 cm |
| Weight: | 9.67 kg |
| Manufacturer selling program: | Lenovo TopSeller |
| Environmental standards: | TCO Certified, generation 10, for desktops |
| Manufacturer warranty: | Limited warranty - 3 years - on-site |
Aprašymas
The Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 is a workstation designed to meet the needs of professionals. This system is equipped with a 20-core Intel Core Ultra 7 processor that offers a max turbo speed of 5.5 GHz, providing performance for demanding tasks. The 1 TB SSD enhances system responsiveness and ensures quick access to data with features like TCG Opal Encryption and NVMe support. With a DDR5 SDRAM memory architecture and support for dual-channel configuration, this workstation delivers multitasking capabilities.
Connectivity is a key feature, offering multiple I/O options including USB-C 3.2 Gen 2x2, HDMI, and DisplayPort 1.4. The system incorporates security measures, such as a discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) and a padlock loop for theft/intrusion protection. With its sleek tower design, the Lenovo ThinkStation P2 stands as a reliable choice for those requiring performance and integrated security in a professional environment.
Funkcijos
20-core Intel Core Ultra 7 processor providing performance
1 TB SSD with TCG Opal Encryption for data security
Supports dual-channel DDR5 SDRAM for multitasking
Multiple connectivity options including USB-C and HDMI
Incorporates security features for protection