LENOVO TP P1 G8 U9 285H 16i 64GB 2TB
Gamintojas: LENOVO
Prekės kodas (MPN): 21Q8000FMH
Prekės kodas (MPN): 21Q8000FMH
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | 1 vnt. 1-5 d.d. 1 / - vnt. | 6333,37 € | ||
| S1 | - / - | 6507,57 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 - AI Workstation - 16" - Intel Core Ultra 9 - 285H - Intel Evo vPro Enterpri |
| Product type: | Mobile workstation - AI Workstation |
| Operating system: | Win 11 Pro - Dutch / English / French / German / Italian |
| Platform technology: | Intel Evo vPro Enterprise Platform |
| Processor: | Intel Core Ultra 9 (Series 2) - 285H up to 5.4 GHz / 24 MB Cache |
| Neural processor unit (npu): | Intel AI Boost - up to 13 TOPS |
| Memory: | 64 GB LPDDR5X SDRAM (1 x 64 GB) |
| Storage: | 2 TB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe, Performance |
| Display: | 16" 3840 x 2400 / WQUXGA @ 60 Hz |
| Graphics: | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell / Intel Arc 140T - up to 77 TOPS |
| Video memory: | 8 GB GDDR7 SDRAM |
| Input device: | Keyboard |
| Keyboard: | English - Europe |
| Keyboard backlight: | Yes |
| Integrated webcam: | Yes |
| Networking: | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Security: | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Colour: | Black |
| Dimensions (wxdxh): | 35.43 cm x 24.1 cm x 2.06 cm |
| Weight: | 1.84 kg |
| Localisation: | Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands |
| Manufacturer selling program: | Lenovo TopSeller |
| Environmental standards: | TCO Certified, generation 10, for notebooks, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Manufacturer warranty: | Base warranty - 3 years - pick-up and return Base warranty - battery - |
| Bundled services: | 3 Years Lenovo Premier Support, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
Aprašymas The Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 combines powerful specifications with advanced features, suitable for professionals and creators. Equipped with a 16-inch display that offers a 16:10 aspect ratio and Low Blue Light technology, it delivers sharp visuals with comfort in mind. The anti-glare monitor is complemented by X-Rite factory color calibration, ensuring accuracy for design-oriented tasks. Performance is driven by an Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and a maximum turbo speed of 5.4 GHz, alongside 24 MB cache memory and high-speed LPDDR5X SDRAM. With up to 13 TOPS of neural processing power, this system is optimized for various AI applications. Security features like a fingerprint reader and a discrete Trusted Platform Module provide enhanced protection for sensitive data. Additional functionalities include a dual array microphone, stereo speakers compliant with Dolby Atmos, and multiple interfaces for connectivity, ensuring an enriching user experience. Funkcijos 16-inch anti-glare display with X-Rite factory color calibration Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and 5.4 GHz turbo speed Integrated security features including a fingerprint reader and TPM 2.0 Compliant with EPEAT Gold and ENERGY STAR standards Advanced audio system with Dolby Atmos and dual array microphone |
| Product description: | Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 - AI Workstation - 16" - Intel Core Ultra 9 - 285H - Intel Evo vPro Enterpri |
| Product type: | Mobile workstation - AI Workstation |
| Operating system: | Win 11 Pro - Dutch / English / French / German / Italian |
| Platform technology: | Intel Evo vPro Enterprise Platform |
| Processor: | Intel Core Ultra 9 (Series 2) - 285H up to 5.4 GHz / 24 MB Cache |
| Neural processor unit (npu): | Intel AI Boost - up to 13 TOPS |
| Memory: | 64 GB LPDDR5X SDRAM (1 x 64 GB) |
| Storage: | 2 TB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe, Performance |
| Display: | 16" 3840 x 2400 / WQUXGA @ 60 Hz |
| Graphics: | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell / Intel Arc 140T - up to 77 TOPS |
| Video memory: | 8 GB GDDR7 SDRAM |
| Input device: | Keyboard |
| Keyboard: | English - Europe |
| Keyboard backlight: | Yes |
| Integrated webcam: | Yes |
| Networking: | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Security: | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Colour: | Black |
| Dimensions (wxdxh): | 35.43 cm x 24.1 cm x 2.06 cm |
| Weight: | 1.84 kg |
| Localisation: | Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands |
| Manufacturer selling program: | Lenovo TopSeller |
| Environmental standards: | TCO Certified, generation 10, for notebooks, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Manufacturer warranty: | Base warranty - 3 years - pick-up and return Base warranty - battery - |
| Bundled services: | 3 Years Lenovo Premier Support, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
Aprašymas
The Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 combines powerful specifications with advanced features, suitable for professionals and creators. Equipped with a 16-inch display that offers a 16:10 aspect ratio and Low Blue Light technology, it delivers sharp visuals with comfort in mind. The anti-glare monitor is complemented by X-Rite factory color calibration, ensuring accuracy for design-oriented tasks. Performance is driven by an Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and a maximum turbo speed of 5.4 GHz, alongside 24 MB cache memory and high-speed LPDDR5X SDRAM. With up to 13 TOPS of neural processing power, this system is optimized for various AI applications. Security features like a fingerprint reader and a discrete Trusted Platform Module provide enhanced protection for sensitive data. Additional functionalities include a dual array microphone, stereo speakers compliant with Dolby Atmos, and multiple interfaces for connectivity, ensuring an enriching user experience.
Funkcijos
16-inch anti-glare display with X-Rite factory color calibration
Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and 5.4 GHz turbo speed
Integrated security features including a fingerprint reader and TPM 2.0
Compliant with EPEAT Gold and ENERGY STAR standards
Advanced audio system with Dolby Atmos and dual array microphone