Lenovo ThinkPad P1 G8 | Black | 16 " | IPS | WQUXGA | 3840 x 2400 pixels | Anti-glare | Intel Core Ultra 9 | 285H | 64 GB | LPCAMM2 LPDDR5x | Solid-state drive capacity 2000 GB | NVIDIA RTX PRO 2
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | 1 vnt. 1-5 d.d. 1 / - vnt. | 6507,57 € | ||
| S2 | 1 vnt. 1-5 d.d. 1 / - vnt. |
6333,37 € | ||
| S5 | - / - | 6528,74 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Gross depth (mm): | 354.00 mm |
| Gross height (mm): | 16.00 mm |
| Gross weight: | 2.42 kg |
| Gross width (mm): | 241.00 mm |
| Net weight: | 1.84 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 500.00 g |
| Plastic (No PET): | 80.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.58 kg |
| TI weight (kg): | 0.18 kg |
| Volume (m3): | 0.00 m³ |
| Classification of battery: | CL126:NE:2016-12-09 |
| Composition of battery: | CL127:KT:2016-12-09 |
| Type of battery: | Accumulator |
| Embeeded battery: | Yes |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:2:2017-04-01 |
| Producer: | Lenovo |
| Palette Qty: | 413 pc(s) |
| Display surface: | Anti-glare |
| Internal memory type: | LPCAMM2 LPDDR5x |
| Internal memory: | 64 GB |
| Discrete graphics adapter model: | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell Generation |
| Colour of product: | Black |
| Processor cores: | 16 |
| Solid-state drive capacity: | 2000 GB |
| HD type: | WQUXGA |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi standards: | 802.11be |
| Processor boost frequency: | 5.4 GHz |
| Warranty: | 36 month(s) |
| Processor family: | Intel Core Ultra 9 |
| Touchscreen: | No |
| Operating system installed: | Windows 11 Pro |
| Bluetooth: | Yes |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Total storage capacity: | 2000 GB |
| Diagonal: | 16 " |
| Keyboard language: | English |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| Solid-state drive interface: | SSD M.2 2280 PCIe 5.0x4 Performance NVMe |
| Memory clock speed: | 7467 MHz |
| Display: | 3840 x 2400 pixels |
| Fingerprint reader: | Yes, Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Bluetooth version: | 5.4 |
| Storage media: | SSD |
| Warranty: | Premier |
| Processor model: | 285H |
| Battery warranty: | 12 month(s) |
| Producer product name: | P1 G8 |
| Producer product family: | ThinkPad |
| Battery capacity (Watt hours): | 90 Wh |
| Discrete graphics adapter memory: | 8 GB |
| Discrete graphics memory type: | GDDR7 |
| Panel type: | IPS |
Aprašymas The Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 combines powerful specifications with advanced features, suitable for professionals and creators. Equipped with a 16-inch display that offers a 16:10 aspect ratio and Low Blue Light technology, it delivers sharp visuals with comfort in mind. The anti-glare monitor is complemented by X-Rite factory color calibration, ensuring accuracy for design-oriented tasks. Performance is driven by an Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and a maximum turbo speed of 5.4 GHz, alongside 24 MB cache memory and high-speed LPDDR5X SDRAM. With up to 13 TOPS of neural processing power, this system is optimized for various AI applications. Security features like a fingerprint reader and a discrete Trusted Platform Module provide enhanced protection for sensitive data. Additional functionalities include a dual array microphone, stereo speakers compliant with Dolby Atmos, and multiple interfaces for connectivity, ensuring an enriching user experience. Funkcijos 16-inch anti-glare display with X-Rite factory color calibration Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and 5.4 GHz turbo speed Integrated security features including a fingerprint reader and TPM 2.0 Compliant with EPEAT Gold and ENERGY STAR standards Advanced audio system with Dolby Atmos and dual array microphone |
| Gross depth (mm): | 354.00 mm |
| Gross height (mm): | 16.00 mm |
| Gross weight: | 2.42 kg |
| Gross width (mm): | 241.00 mm |
| Net weight: | 1.84 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 500.00 g |
| Plastic (No PET): | 80.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.58 kg |
| TI weight (kg): | 0.18 kg |
| Volume (m3): | 0.00 m³ |
| Classification of battery: | CL126:NE:2016-12-09 |
| Composition of battery: | CL127:KT:2016-12-09 |
| Type of battery: | Accumulator |
| Embeeded battery: | Yes |
| WEEE tax: | Yes |
| WEE classification: | CL109:2:2017-04-01 |
| Producer: | Lenovo |
| Palette Qty: | 413 pc(s) |
| Display surface: | Anti-glare |
| Internal memory type: | LPCAMM2 LPDDR5x |
| Internal memory: | 64 GB |
| Discrete graphics adapter model: | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell Generation |
| Colour of product: | Black |
| Processor cores: | 16 |
| Solid-state drive capacity: | 2000 GB |
| HD type: | WQUXGA |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi standards: | 802.11be |
| Processor boost frequency: | 5.4 GHz |
| Warranty: | 36 month(s) |
| Processor family: | Intel Core Ultra 9 |
| Touchscreen: | No |
| Operating system installed: | Windows 11 Pro |
| Bluetooth: | Yes |
| Keyboard backlit: | Yes |
| Total storage capacity: | 2000 GB |
| Diagonal: | 16 " |
| Keyboard language: | English |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| Solid-state drive interface: | SSD M.2 2280 PCIe 5.0x4 Performance NVMe |
| Memory clock speed: | 7467 MHz |
| Display: | 3840 x 2400 pixels |
| Fingerprint reader: | Yes, Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Bluetooth version: | 5.4 |
| Storage media: | SSD |
| Warranty: | Premier |
| Processor model: | 285H |
| Battery warranty: | 12 month(s) |
| Producer product name: | P1 G8 |
| Producer product family: | ThinkPad |
| Battery capacity (Watt hours): | 90 Wh |
| Discrete graphics adapter memory: | 8 GB |
| Discrete graphics memory type: | GDDR7 |
| Panel type: | IPS |
Aprašymas
The Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 combines powerful specifications with advanced features, suitable for professionals and creators. Equipped with a 16-inch display that offers a 16:10 aspect ratio and Low Blue Light technology, it delivers sharp visuals with comfort in mind. The anti-glare monitor is complemented by X-Rite factory color calibration, ensuring accuracy for design-oriented tasks. Performance is driven by an Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and a maximum turbo speed of 5.4 GHz, alongside 24 MB cache memory and high-speed LPDDR5X SDRAM. With up to 13 TOPS of neural processing power, this system is optimized for various AI applications. Security features like a fingerprint reader and a discrete Trusted Platform Module provide enhanced protection for sensitive data. Additional functionalities include a dual array microphone, stereo speakers compliant with Dolby Atmos, and multiple interfaces for connectivity, ensuring an enriching user experience.
Funkcijos
16-inch anti-glare display with X-Rite factory color calibration
Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and 5.4 GHz turbo speed
Integrated security features including a fingerprint reader and TPM 2.0
Compliant with EPEAT Gold and ENERGY STAR standards
Advanced audio system with Dolby Atmos and dual array microphone