LENOVO TB 16 G8 7-240H 16in 16GB 512GB
Gamintojas: LENOVO
Prekės kodas (MPN): 21SH008HMH
Prekės kodas (MPN): 21SH008HMH
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
24 mėn.
24 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 1268,26 € | ||
| S5 | 1 vnt. 1-3 d.d. 1 / - vnt. |
1307,18 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Lenovo ThinkBook 16 G8 IRL - 16" - Intel Core 7 - 240H - 16 GB RAM - 512 GB SSD - English |
| Product type: | Notebook |
| Operating system: | Win 11 Pro - Dutch / English / French / German / Italian |
| Processor: | Intel Core 7 (Series 2) - 240H / 2.5 GHz, up to 5.2 GHz / 24 MB Cache |
| Memory: | 16 GB DDR5 (1 x 16 GB) |
| Storage: | 512 GB SSD - NVMe |
| Display: | 16" 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Graphics: | Intel Graphics |
| Keyboard: | English |
| Keyboard backlight: | Yes |
| Numeric keypad: | Yes |
| Integrated webcam: | Yes |
| Networking: | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Battery: | Up to 12.45 hours |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Colour: | Dual tone arctic grey |
| Dimensions (wxdxh): | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| Weight: | 1.7 kg |
| Localisation: | Language: English, French, German, Dutch / region: Netherlands |
| Manufacturer selling program: | Lenovo TopSeller |
| Environmental standards: | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Carbon footprint: | 298 kg carbon emissions |
| Manufacturer warranty: | Base warranty - 1 year - pick-up and return Extended warranty - 2 year |
| Bundled services: | 2 Years Lenovo Depot Support, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
Aprašymas The Lenovo ThinkBook 16 G8 IRL combines performance and practicality in a sleek design, tailored for productivity. Its 16-inch display with a 1920 x 1200 resolution ensures vibrant visuals, complemented by anti-glare and Low Blue Light technology for comfortable long-term viewing. Integrated with a powerful Intel Core 5 processor featuring 8 cores and a clock speed of 2.2 GHz, it provides a seamless experience for multitasking and demanding applications. With 16 GB of DDR5 RAM and a 512 GB SSD, this notebook offers ample memory and storage for efficient functionality. The dual array microphone with noise-canceling and high-definition audio ensures clear communication, while the Dolby Audio and stereo speakers enhance media experience. Security features such as a fingerprint reader and firmware Trusted Platform Module contribute to a secure computing environment, making the Lenovo ThinkBook 16 G8 IRL a choice for professionals seeking reliability and performance. Funkcijos 16-inch display with 1920 x 1200 resolution for vibrant visuals Powerful Intel Core 5 processor with 8 cores for seamless multitasking 512 GB SSD and 16 GB DDR5 RAM for fast performance Integrated security features including fingerprint reader and TPM 2.0 Noise-canceling dual array microphone for clear communication Beneath the aluminum lid of the Lenovo ThinkBook 16 G8 lies a modern and efficient business laptop. The well-designed 16:10 aspect ratio display provides additional vertical screen space, making hybrid work even more productive. With two memory slots, the device supports up to 64GB of DDR5 RAM. The ThinkBook 16 G8 supports enterprise-level service extensions and offers an optional Premier NBD on-site support for up to five years. A special feature of the ThinkBook 16 G8 models is an additional internal M.2 PCIe SSD slot. Key Features:
Lenovo CO2 Offset Gen2 Carbon Compensation
Environmental and Energy Certifications
|
| Product description: | Lenovo ThinkBook 16 G8 IRL - 16" - Intel Core 7 - 240H - 16 GB RAM - 512 GB SSD - English |
| Product type: | Notebook |
| Operating system: | Win 11 Pro - Dutch / English / French / German / Italian |
| Processor: | Intel Core 7 (Series 2) - 240H / 2.5 GHz, up to 5.2 GHz / 24 MB Cache |
| Memory: | 16 GB DDR5 (1 x 16 GB) |
| Storage: | 512 GB SSD - NVMe |
| Display: | 16" 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Graphics: | Intel Graphics |
| Keyboard: | English |
| Keyboard backlight: | Yes |
| Numeric keypad: | Yes |
| Integrated webcam: | Yes |
| Networking: | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Battery: | Up to 12.45 hours |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Colour: | Dual tone arctic grey |
| Dimensions (wxdxh): | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| Weight: | 1.7 kg |
| Localisation: | Language: English, French, German, Dutch / region: Netherlands |
| Manufacturer selling program: | Lenovo TopSeller |
| Environmental standards: | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Carbon footprint: | 298 kg carbon emissions |
| Manufacturer warranty: | Base warranty - 1 year - pick-up and return Extended warranty - 2 year |
| Bundled services: | 2 Years Lenovo Depot Support, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
Aprašymas
The Lenovo ThinkBook 16 G8 IRL combines performance and practicality in a sleek design, tailored for productivity. Its 16-inch display with a 1920 x 1200 resolution ensures vibrant visuals, complemented by anti-glare and Low Blue Light technology for comfortable long-term viewing. Integrated with a powerful Intel Core 5 processor featuring 8 cores and a clock speed of 2.2 GHz, it provides a seamless experience for multitasking and demanding applications. With 16 GB of DDR5 RAM and a 512 GB SSD, this notebook offers ample memory and storage for efficient functionality. The dual array microphone with noise-canceling and high-definition audio ensures clear communication, while the Dolby Audio and stereo speakers enhance media experience. Security features such as a fingerprint reader and firmware Trusted Platform Module contribute to a secure computing environment, making the Lenovo ThinkBook 16 G8 IRL a choice for professionals seeking reliability and performance.
Funkcijos
16-inch display with 1920 x 1200 resolution for vibrant visuals
Powerful Intel Core 5 processor with 8 cores for seamless multitasking
512 GB SSD and 16 GB DDR5 RAM for fast performance
Integrated security features including fingerprint reader and TPM 2.0
Noise-canceling dual array microphone for clear communication
Beneath the aluminum lid of the Lenovo ThinkBook 16 G8 lies a modern and efficient business laptop. The well-designed 16:10 aspect ratio display provides additional vertical screen space, making hybrid work even more productive. With two memory slots, the device supports up to 64GB of DDR5 RAM. The ThinkBook 16 G8 supports enterprise-level service extensions and offers an optional Premier NBD on-site support for up to five years. A special feature of the ThinkBook 16 G8 models is an additional internal M.2 PCIe SSD slot.
Key Features:
- Operating System: Windows 11 Pro 64-bit
- Display: 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits 60Hz
- Camera: FHD 1080p infrared camera with Privacy Shutter
- CPU: Intel Core 7 240H (10C/16T/24MB)
- CPU Cores: 4xP-core 2.5/5.2GHz ja 4xE-core 1.8/4.0GHz
- Memory: 16GB DDR5 5600MHz (1x16)
- Max. Memory: 64GB (2x32GB)
- Graphics: integroitu Intel Graphics
- Storage: 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- Expansion Slot: One free M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe slot
- Card Reader: Internal 4-in-1 (SD, SDHC, SDXC, MMC)
- LAN 100/1000M Gigabit Ethernet
- WLAN Wi-Fi 6E 802.11ax 2x2 and Bluetooth 5.3
- Audio: 2x 2W stereo speakers with Dolby® Audio™
- Keyboard: Backlit and spill-resistant
- Ports: 1xHDMI 2.1, 1xThunderbolt 4, 1xUSB-C Gen2, 2xUSB3.2, RJ-45, 1x3.5mm audio combo
- Battery: Internal 45Wh Li-Polymer
- Charger: 65W USB-C adapter, fast charging supported
- Security: Fingerprint reader and TPM 2.0 security chip
- Lock Slot: Kensington Nano security slot (2.5x6mm)
- Durability: Military-grade MIL-STD-810H certification
- Warranty: 2-year pickup, repair, and return service
- Weight: 1.70kg
Lenovo CO2 Offset Gen2 Carbon Compensation
- The carbon emissions generated from the manufacturing, transportation, and power consumption of this device have been offset through Climeco, a global organization supporting UN-approved environmental projects.
Environmental and Energy Certifications
- ENERGY STAR® 8.0, EPEAT™ Gold Registered, ErP Lot 6/26, RoHS compliant, TCO Certified 10.0, TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution)