LENOVO ISG ThinkSystem ST250 V2 E-2356G
Gamintojas: LENOVO
Prekės kodas (MPN): 7D8FA026EA
Prekės kodas (MPN): 7D8FA026EA
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 3329,92 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Lenovo ThinkSystem ST250 V2 - tower Xeon E-2356G 3.2 GHz - 16 GB - SSD 2 x 480 GB |
| Type: | Server - tower |
| Height (rack units): | 4U |
| Localisation: | Region: EMEA |
| Server scalability: | 1-way |
| Processor: | 1 x Intel Xeon E-2356G / 3.2 GHz (up to 5 GHz, (6-core) |
| Processor socket: | LGA1200 Socket |
| Cache memory: | 12 MB |
| Cache per processor: | 12 MB |
| Ram: | 16 GB (installed) / 128 GB (max) - DDR4 SDRAM - ECC |
| Storage controller: | SATA |
| Server storage bays: | Hot-swap 2.5" |
| Hard drive: | 2 x SSD 480 GB - SATA 6Gb/s |
| Optical storage: | No optical drive |
| Graphics controller: | Matrox G200 |
| Video memory: | 16 MB |
| Networking: | 1GbE |
| Power: | (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Optional |
| Os provided: | No operating system |
| Dimensions (wxdxh): | 17.6 cm x 57.8 cm x 44.4 cm |
| Weight: | 23.6 kg |
| Environmental standards: | EPEAT Bronze |
| Carbon footprint: | 6390 kg carbon emissions |
| Manufacturer warranty: | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
Aprašymas The Lenovo ThinkSystem ST250 V2 is a mainstream 1-socket tower server that also be rack mounted as a rack server. It is ideal for small-to-medium businesses, remote offices, branch offices, banking and public sector. The server supports the new Intel Xeon E-2300 Series processors, formerly codenamed "Rocket Lake". Funkcijos Up to four 3200 MHz DDR4 ECC UDIMMs provide speed and capacity of up to 128 GB Four PCIe slots for I/O expansion, one of which has the new PCIe Gen4 interface to maximize I/O performance New high-speed RAID controllers from Lenovo and Broadcom provide 12 Gb SAS connectivity to the drive backplanes Offers two 5.25-inch media bays with support for optical drives or backup drives Supports two M.2 drives for OS boot support with RAID redundancy The server has two integrated Gigabit Ethernet ports The server offers one PCIe 4.0 slot plus three PCIe 3.0 I/O expansion slots Support for a NVIDIA GPU for enhanced workload performance |
| Product description: | Lenovo ThinkSystem ST250 V2 - tower Xeon E-2356G 3.2 GHz - 16 GB - SSD 2 x 480 GB |
| Type: | Server - tower |
| Height (rack units): | 4U |
| Localisation: | Region: EMEA |
| Server scalability: | 1-way |
| Processor: | 1 x Intel Xeon E-2356G / 3.2 GHz (up to 5 GHz, (6-core) |
| Processor socket: | LGA1200 Socket |
| Cache memory: | 12 MB |
| Cache per processor: | 12 MB |
| Ram: | 16 GB (installed) / 128 GB (max) - DDR4 SDRAM - ECC |
| Storage controller: | SATA |
| Server storage bays: | Hot-swap 2.5" |
| Hard drive: | 2 x SSD 480 GB - SATA 6Gb/s |
| Optical storage: | No optical drive |
| Graphics controller: | Matrox G200 |
| Video memory: | 16 MB |
| Networking: | 1GbE |
| Power: | (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Optional |
| Os provided: | No operating system |
| Dimensions (wxdxh): | 17.6 cm x 57.8 cm x 44.4 cm |
| Weight: | 23.6 kg |
| Environmental standards: | EPEAT Bronze |
| Carbon footprint: | 6390 kg carbon emissions |
| Manufacturer warranty: | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
Aprašymas
The Lenovo ThinkSystem ST250 V2 is a mainstream 1-socket tower server that also be rack mounted as a rack server. It is ideal for small-to-medium businesses, remote offices, branch offices, banking and public sector. The server supports the new Intel Xeon E-2300 Series processors, formerly codenamed "Rocket Lake".
Funkcijos
Up to four 3200 MHz DDR4 ECC UDIMMs provide speed and capacity of up to 128 GB
Four PCIe slots for I/O expansion, one of which has the new PCIe Gen4 interface to maximize I/O performance
New high-speed RAID controllers from Lenovo and Broadcom provide 12 Gb SAS connectivity to the drive backplanes
Offers two 5.25-inch media bays with support for optical drives or backup drives
Supports two M.2 drives for OS boot support with RAID redundancy
The server has two integrated Gigabit Ethernet ports
The server offers one PCIe 4.0 slot plus three PCIe 3.0 I/O expansion slots
Support for a NVIDIA GPU for enhanced workload performance