LENOVO ISG ThinkSystem SR630 V3 4416+
Gamintojas:
Prekės kodas (MPN): 7D73A02SEA
Prekės kodas (MPN): 7D73A02SEA
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
mėn.
mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 9336,87 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Lenovo ThinkSystem SR630 V3 - rack-mountable Xeon Silver 4416+ 2 GHz - 32 GB - no HDD |
| Type: | Server - rack-mountable |
| Height (rack units): | 1U |
| Localisation: | Region: EMEA |
| Server scalability: | 2-way |
| Processor: | 1 x Intel Xeon Silver 4416+ / 2 GHz (up to 3.9 GHz, (20-core) |
| Cache memory: | 37.5 MB L3 Cache |
| Cache per processor: | 37.5 MB |
| Ram: | 32 GB (installed) / 8 TB (max) - DDR5 SDRAM - ECC |
| Storage controller: | RAID (SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s) - PCIe 3.0 x8 (ThinkSystem RAID 9350-8i) |
| Server storage bays: | Hot-swap 2.5" |
| Hard drive: | No HDD |
| Optical storage: | No optical drive |
| Graphics controller: | ASPEED AST2600 |
| Video memory: | 16 MB |
| Power: | (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Optional |
| Os provided: | No operating system |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 77.3 cm x 4.3 cm |
| Weight: | 20.8 kg |
| Environmental standards: | EPEAT Bronze |
| Manufacturer warranty: | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
Aprašymas The Lenovo ThinkSystem SR630 V3 is an ideal 2-socket 1U rack server for small businesses up to large enterprises that need industry-leading reliability, management, and security, as well as maximizing performance and flexibility for future growth. The SR630 V3 is designed to handle a wide range of workloads, such as databases, virtualization and cloud computing, virtual desktop infrastructure (VDI), infrastructure security, systems management, enterprise applications, collaboration/email, streaming media, web, and HPC. Combining performance and flexibility, the SR630 V3 server is a great choice for enterprises of all sizes. Outstanding reliability, availability, and serviceability (RAS) and high-efficiency design can improve your business environment and can help save operational costs. Funkcijos 6 performance fans for optimal cooling 8 hot-swap bays for flexible storage scalability Trusted Platform Module (TPM 2.0) for enhanced security Multiple USB and VGA ports for high-speed connectivity Supports up to 32 DIMM slots with DDR5 SDRAM for improved memory performance |
| Product description: | Lenovo ThinkSystem SR630 V3 - rack-mountable Xeon Silver 4416+ 2 GHz - 32 GB - no HDD |
| Type: | Server - rack-mountable |
| Height (rack units): | 1U |
| Localisation: | Region: EMEA |
| Server scalability: | 2-way |
| Processor: | 1 x Intel Xeon Silver 4416+ / 2 GHz (up to 3.9 GHz, (20-core) |
| Cache memory: | 37.5 MB L3 Cache |
| Cache per processor: | 37.5 MB |
| Ram: | 32 GB (installed) / 8 TB (max) - DDR5 SDRAM - ECC |
| Storage controller: | RAID (SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s) - PCIe 3.0 x8 (ThinkSystem RAID 9350-8i) |
| Server storage bays: | Hot-swap 2.5" |
| Hard drive: | No HDD |
| Optical storage: | No optical drive |
| Graphics controller: | ASPEED AST2600 |
| Video memory: | 16 MB |
| Power: | (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Optional |
| Os provided: | No operating system |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 77.3 cm x 4.3 cm |
| Weight: | 20.8 kg |
| Environmental standards: | EPEAT Bronze |
| Manufacturer warranty: | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
Aprašymas
The Lenovo ThinkSystem SR630 V3 is an ideal 2-socket 1U rack server for small businesses up to large enterprises that need industry-leading reliability, management, and security, as well as maximizing performance and flexibility for future growth. The SR630 V3 is designed to handle a wide range of workloads, such as databases, virtualization and cloud computing, virtual desktop infrastructure (VDI), infrastructure security, systems management, enterprise applications, collaboration/email, streaming media, web, and HPC.
Combining performance and flexibility, the SR630 V3 server is a great choice for enterprises of all sizes. Outstanding reliability, availability, and serviceability (RAS) and high-efficiency design can improve your business environment and can help save operational costs.
Funkcijos
6 performance fans for optimal cooling
8 hot-swap bays for flexible storage scalability
Trusted Platform Module (TPM 2.0) for enhanced security
Multiple USB and VGA ports for high-speed connectivity
Supports up to 32 DIMM slots with DDR5 SDRAM for improved memory performance