LENOVO ISG ThinkSystem SR250 E-2378
Gamintojas:
Prekės kodas (MPN): 7D7QA016EA
Prekės kodas (MPN): 7D7QA016EA
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
mėn.
mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 3356,80 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Lenovo ThinkSystem SR250 V2 - rack-mountable - Xeon E-2378 2.6 GHz - 16 GB - no HDD |
| Type: | Server - rack-mountable |
| Height (rack units): | 1U |
| Localisation: | Region: EMEA |
| Server scalability: | 1-way |
| Processor: | 1 x Intel Xeon E-2378 / 2.6 GHz (, up to 4.8 GHz, (8-core) |
| Processor main features: | Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology |
| Cache memory: | 16 MB |
| Cache per processor: | 16 MB |
| Ram: | 16 GB (installed) / 128 GB (max) - DDR4 SDRAM - ECC |
| Storage controller: | RAID (SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s) - PCIe 3.0 x8 (ThinkSystem RAID 5350-8i); RAID (SATA 6Gb/s) |
| Server storage bays: | Hot-swap 2.5" |
| Hard drive: | No HDD |
| Optical storage: | No optical drive |
| Graphics controller: | Matrox G200 |
| Video memory: | 16 MB |
| Networking: | 1GbE |
| Power: | (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Optional |
| Os provided: | No operating system |
| Dimensions (wxdxh): | 43.5 cm x 54.5 cm x 4.3 cm |
| Weight: | 9.1 kg |
| Environmental standards: | ENERGY STAR Qualified EPEAT Bronze |
| Manufacturer warranty: | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
Aprašymas The Lenovo ThinkSystem SR250 V2 offers reliability, and security without sacrificing performance. This single-processor rack server, in a compact 1U form factor, is built for expanding businesses or edge deployment. With an increase in performance of up to 17% above previous generations, the next-generation Intel Xeon processors provide higher workload performance at an entry-level price point. Ideal for IT infrastructure, web serving, virtualization, and edge applications. The SR250 V2 includes the Lenovo XClarity Controller, that standardizes and automates server management tasks. The XClarity Administrator virtualized application centrally manages your ThinkSystem servers, storage, and networking, lowering costs and speeding infrastructure provisioning. The ThinkSystem SR250 V2 provides enterprise-level, high performance while using no more than 95 W CPUs. It's shorter-depth rack accommodates the space-constrained environments found in many SMB's, remote/branch offices, and edge applications. The ThinkSystem SR250 V2 is an ideal solution when your business needs a server to handle large workloads in a small footprint. Funkcijos High reliability and security Flexible, scalable and manageable Energy-efficient powerhouse |
| Product description: | Lenovo ThinkSystem SR250 V2 - rack-mountable - Xeon E-2378 2.6 GHz - 16 GB - no HDD |
| Type: | Server - rack-mountable |
| Height (rack units): | 1U |
| Localisation: | Region: EMEA |
| Server scalability: | 1-way |
| Processor: | 1 x Intel Xeon E-2378 / 2.6 GHz (, up to 4.8 GHz, (8-core) |
| Processor main features: | Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology |
| Cache memory: | 16 MB |
| Cache per processor: | 16 MB |
| Ram: | 16 GB (installed) / 128 GB (max) - DDR4 SDRAM - ECC |
| Storage controller: | RAID (SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s) - PCIe 3.0 x8 (ThinkSystem RAID 5350-8i); RAID (SATA 6Gb/s) |
| Server storage bays: | Hot-swap 2.5" |
| Hard drive: | No HDD |
| Optical storage: | No optical drive |
| Graphics controller: | Matrox G200 |
| Video memory: | 16 MB |
| Networking: | 1GbE |
| Power: | (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Optional |
| Os provided: | No operating system |
| Dimensions (wxdxh): | 43.5 cm x 54.5 cm x 4.3 cm |
| Weight: | 9.1 kg |
| Environmental standards: | ENERGY STAR Qualified EPEAT Bronze |
| Manufacturer warranty: | Limited warranty - 3 years - on-site - response time: next business day |
Aprašymas
The Lenovo ThinkSystem SR250 V2 offers reliability, and security without sacrificing performance. This single-processor rack server, in a compact 1U form factor, is built for expanding businesses or edge deployment. With an increase in performance of up to 17% above previous generations, the next-generation Intel Xeon processors provide higher workload performance at an entry-level price point.
Ideal for IT infrastructure, web serving, virtualization, and edge applications. The SR250 V2 includes the Lenovo XClarity Controller, that standardizes and automates server management tasks. The XClarity Administrator virtualized application centrally manages your ThinkSystem servers, storage, and networking, lowering costs and speeding infrastructure provisioning.
The ThinkSystem SR250 V2 provides enterprise-level, high performance while using no more than 95 W CPUs. It's shorter-depth rack accommodates the space-constrained environments found in many SMB's, remote/branch offices, and edge applications. The ThinkSystem SR250 V2 is an ideal solution when your business needs a server to handle large workloads in a small footprint.
Funkcijos
High reliability and security
Flexible, scalable and manageable
Energy-efficient powerhouse