HPE SSD 1.92TB 2.5inch NVMe RIU.3 PE8010
Gamintojas: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
Prekės kodas (MPN): P31185-B21
Prekės kodas (MPN): P31185-B21
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 4610,62 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | HPE PE8010 - SSD - Read Intensive, Mainstream Performance - 1.92 TB - U.3 PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Type: | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity: | 1.92 TB |
| Nand flash memory type: | Triple-level cell (TLC) |
| Form factor: | 2.5" SFF |
| Interface: | U.3 PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Drive class: | Read Intensive, Mainstream Performance |
| Features: | Digitally Signed Firmware |
| Dimensions (wxdxh): | 15 mm |
| Weight: | 680 g |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
| Bundled with: | HPE Basic Carrier |
| Designed for: | ProLiant DL325 Gen10 Plus V2 Base (2.5"), DL325 Gen10 Plus V2 for Weka Base Tracking (2.5"), DL3 |
Aprašymas Do you need to accelerate the performance of your read intensive applications? HPE NVMe Mainstream Performance Read Intensive U.3 Static Solid State Drives are best suited for applications requiring a strong blend of high read IOPS, low latency and high endurance at a strong price point. NVMe SSDs communicate directly to applications via the PCIe bus to boost I/O bandwidth and reduce latency. HPE NVMe Mainstream Performance RI SSDs are advanced data center drives customized for greater performance and endurance in a cost-effective design. It is designed to utilize the high bandwidth of PCIe Gen3 and PCIe Gen4 in select servers for workloads such as read caching, social media and bulk storage that require outstanding IOPS per watt and cost per IOPS as an upgrade path from SATA SSDs. Hewlett Packard Enterprise SSDs are backed by up to 3.35 million hours of testing and qualification, ensuring reliable, high performing drives. |
| Product description: | HPE PE8010 - SSD - Read Intensive, Mainstream Performance - 1.92 TB - U.3 PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Type: | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity: | 1.92 TB |
| Nand flash memory type: | Triple-level cell (TLC) |
| Form factor: | 2.5" SFF |
| Interface: | U.3 PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Drive class: | Read Intensive, Mainstream Performance |
| Features: | Digitally Signed Firmware |
| Dimensions (wxdxh): | 15 mm |
| Weight: | 680 g |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
| Bundled with: | HPE Basic Carrier |
| Designed for: | ProLiant DL325 Gen10 Plus V2 Base (2.5"), DL325 Gen10 Plus V2 for Weka Base Tracking (2.5"), DL3 |
Aprašymas
Do you need to accelerate the performance of your read intensive applications?
HPE NVMe Mainstream Performance Read Intensive U.3 Static Solid State Drives are best suited for applications requiring a strong blend of high read IOPS, low latency and high endurance at a strong price point. NVMe SSDs communicate directly to applications via the PCIe bus to boost I/O bandwidth and reduce latency.
HPE NVMe Mainstream Performance RI SSDs are advanced data center drives customized for greater performance and endurance in a cost-effective design. It is designed to utilize the high bandwidth of PCIe Gen3 and PCIe Gen4 in select servers for workloads such as read caching, social media and bulk storage that require outstanding IOPS per watt and cost per IOPS as an upgrade path from SATA SSDs.
Hewlett Packard Enterprise SSDs are backed by up to 3.35 million hours of testing and qualification, ensuring reliable, high performing drives.