HPE MSR3012 AC Router Europe - English l
Gamintojas: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
Prekės kodas (MPN): JG409B#ABB
Prekės kodas (MPN): JG409B#ABB
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 3248,01 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | HPE MSR3012 - router - desktop, rack-mountable |
| Device type: | Router |
| Enclosure type: | Desktop, rack-mountable - modular - 1U |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance: | Throughput: up to 2.6 Mpps |
| Capacity: | Routing table entries: 200000 Forwarding table entries: 200000 |
| Network / transport protocol: | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, RSVP, NTP, IPSec, ARP, DHCP |
| Routing protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, PIM- |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Features: | Firewall protection, DHCP support, NAT support, VPN support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Sys |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 48 cm x 4.42 cm |
| Weight: | 7.15 kg |
| Localisation: | English / Europe |
| Manufacturer warranty: | 1-year warranty |
Aprašymas The HPE MSR3000 router series supports HPE FlexBranch solution as part HPE's overall comprehensive HPE FlexNetwork architecture. It features a modular design that delivers unmatched application services for medium to large sized branch offices, while reducing complexity, simplifying configuration, deployment and management. The MSR3000 router series provides a full-featured, resilient routing platform, including IPv6 and MPLS, up to 5 Mpps forwarding capacity and 3.3 Gbps of IPsec VPN encrypted throughput. The MSR3000 router series offers lasting investment protection, and helps reduce capital and operating expenses. Funkcijos Excellent forwarding performance Powerful security capacity Ideal multi-service platform Advanced hardware architecture Open application platform architecture Field-programmable gate array (FPGA) Multi-Gigabit Fabric (MGF) High-density port connectivity Multiple WAN interfaces Packet storm protection 3G/4G LTE access support USB interface Flexible port selection Spanning Tree Protocol (STP) Port mirroring Routing Information Protocol (RIP) Open shortest path first (OSPF) Border Gateway Protocol 4 (BGP-4) Intermediate system to intermediate system (IS-IS) Dual IP stack IPv6 tunneling Multiprotocol Label Switching (MPLS) Routing policy Address Resolution Protocol (ARP) Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Weighted random early detection (WRED)/random early detection (RED) Hierarchical quality of service (HQoS)/nested QoS DVPN (Dynamic Virtual Private Network) Access control list (ACL) Terminal Access Controller Access-Control System (TACACS+) Unicast Reverse Path Forwarding (URPF) Network address translation (NAT) Secure Shell (SSHv2) Internet Group Management Protocol (IGMP Protocol Independent Multicast (PIM) Multicast Source Discovery Protocol (MSDP) Multicast Border Gateway Protocol (MBGP) Embedded NetStream Embedded VPN and firewall SIP trunking Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP) Embedded automation architecture (EAA) Bidirectional forwarding detection (BFD) Management security SNMPv1, v2, and v3 Remote monitoring (RMON) FTP, TFTP, and SFTP support Network Time Protocol (NTP) Management interface control Network Quality Analyzer (NQA) |
| Product description: | HPE MSR3012 - router - desktop, rack-mountable |
| Device type: | Router |
| Enclosure type: | Desktop, rack-mountable - modular - 1U |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance: | Throughput: up to 2.6 Mpps |
| Capacity: | Routing table entries: 200000 Forwarding table entries: 200000 |
| Network / transport protocol: | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, RSVP, NTP, IPSec, ARP, DHCP |
| Routing protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, PIM- |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Features: | Firewall protection, DHCP support, NAT support, VPN support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Sys |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 48 cm x 4.42 cm |
| Weight: | 7.15 kg |
| Localisation: | English / Europe |
| Manufacturer warranty: | 1-year warranty |
Aprašymas
The HPE MSR3000 router series supports HPE FlexBranch solution as part HPE's overall comprehensive HPE FlexNetwork architecture. It features a modular design that delivers unmatched application services for medium to large sized branch offices, while reducing complexity, simplifying configuration, deployment and management. The MSR3000 router series provides a full-featured, resilient routing platform, including IPv6 and MPLS, up to 5 Mpps forwarding capacity and 3.3 Gbps of IPsec VPN encrypted throughput. The MSR3000 router series offers lasting investment protection, and helps reduce capital and operating expenses.
Funkcijos
Excellent forwarding performance
Powerful security capacity
Ideal multi-service platform
Advanced hardware architecture
Open application platform architecture
Field-programmable gate array (FPGA)
Multi-Gigabit Fabric (MGF)
High-density port connectivity
Multiple WAN interfaces
Packet storm protection
3G/4G LTE access support
USB interface
Flexible port selection
Spanning Tree Protocol (STP)
Port mirroring
Routing Information Protocol (RIP)
Open shortest path first (OSPF)
Border Gateway Protocol 4 (BGP-4)
Intermediate system to intermediate system (IS-IS)
Dual IP stack
IPv6 tunneling
Multiprotocol Label Switching (MPLS)
Routing policy
Address Resolution Protocol (ARP)
Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)
Weighted random early detection (WRED)/random early detection (RED)
Hierarchical quality of service (HQoS)/nested QoS
DVPN (Dynamic Virtual Private Network)
Access control list (ACL)
Terminal Access Controller Access-Control System (TACACS+)
Unicast Reverse Path Forwarding (URPF)
Network address translation (NAT)
Secure Shell (SSHv2)
Internet Group Management Protocol (IGMP
Protocol Independent Multicast (PIM)
Multicast Source Discovery Protocol (MSDP)
Multicast Border Gateway Protocol (MBGP)
Embedded NetStream
Embedded VPN and firewall
SIP trunking
Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP)
Embedded automation architecture (EAA)
Bidirectional forwarding detection (BFD)
Management security
SNMPv1, v2, and v3
Remote monitoring (RMON)
FTP, TFTP, and SFTP support
Network Time Protocol (NTP)
Management interface control
Network Quality Analyzer (NQA)