HPE Aruba Switch IOn 1830 8G 65W EU en
Gamintojas: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
Prekės kodas (MPN): JL811A#ABB
Prekės kodas (MPN): JL811A#ABB
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
60 mėn.
60 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 321,10 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | HPE Aruba Instant On 1830 8G 4p Class4 PoE 65W Switch - switch - 8 ports - smart - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 8 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 + 4 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 65 W |
| Performance: | Latency (100 Mbps): 5.2 µs Latency (1 Gbps): 2.8 µs |
| Mac address table size: | 8000 entries |
| Jumbo frame support: | 9216 bytes |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SCP, ICMP |
| Features: | Flow control, auto-sensing per device, auto-negotiation, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, I |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 24.51 cm x 19.51 cm x 4.39 cm |
| Weight: | 1.54 kg |
| Localisation: | English / Europe |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas The HPE Networking Instant On 1830 8G 4p Class4 PoE 65W Switch is designed to meet the needs of modern businesses, offering a blend of performance, security, and manageability. With a 65 W PoE budget, it powers devices efficiently, reducing the need for additional power supplies. Security is prioritized, with SSL encryption and a Trusted Platform Module (TPM) safeguarding network integrity. High-speed data transmission is assured through a 16 Gbps switching capacity and 11.9 Mpps throughput, backed by an MTBF of 105.9 years for reliability. Flexible network management is facilitated through support for various remote management protocols, including HTTP, HTTPS, and SNMP. Additionally, networking features like VLAN support, Quality of Service (QoS), and IGMP snooping enhance network efficiency and service delivery. This switch is an ideal solution for businesses looking to optimize their network performance and security. Funkcijos 65 W PoE budget for efficient device powering SSL encryption and TPM for enhanced security 16 Gbps switching capacity for high-speed data transmission Supports HTTP, HTTPS, SNMP for flexible network management Advanced features like VLAN, QoS, and IGMP snooping |
| Product description: | HPE Aruba Instant On 1830 8G 4p Class4 PoE 65W Switch - switch - 8 ports - smart - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 8 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 + 4 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 65 W |
| Performance: | Latency (100 Mbps): 5.2 µs Latency (1 Gbps): 2.8 µs |
| Mac address table size: | 8000 entries |
| Jumbo frame support: | 9216 bytes |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SCP, ICMP |
| Features: | Flow control, auto-sensing per device, auto-negotiation, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, I |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 24.51 cm x 19.51 cm x 4.39 cm |
| Weight: | 1.54 kg |
| Localisation: | English / Europe |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
The HPE Networking Instant On 1830 8G 4p Class4 PoE 65W Switch is designed to meet the needs of modern businesses, offering a blend of performance, security, and manageability. With a 65 W PoE budget, it powers devices efficiently, reducing the need for additional power supplies. Security is prioritized, with SSL encryption and a Trusted Platform Module (TPM) safeguarding network integrity. High-speed data transmission is assured through a 16 Gbps switching capacity and 11.9 Mpps throughput, backed by an MTBF of 105.9 years for reliability. Flexible network management is facilitated through support for various remote management protocols, including HTTP, HTTPS, and SNMP. Additionally, networking features like VLAN support, Quality of Service (QoS), and IGMP snooping enhance network efficiency and service delivery. This switch is an ideal solution for businesses looking to optimize their network performance and security.
Funkcijos
65 W PoE budget for efficient device powering
SSL encryption and TPM for enhanced security
16 Gbps switching capacity for high-speed data transmission
Supports HTTP, HTTPS, SNMP for flexible network management
Advanced features like VLAN, QoS, and IGMP snooping