HPE Aruba Switch IOn 1830 24G 2SFP 195W
Gamintojas: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
Prekės kodas (MPN): JL813A
Prekės kodas (MPN): JL813A
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
60 mėn.
60 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 555,58 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | HPE Networking Instant On 1830 24G 12p Class4 PoE 2SFP 195W Switch - switch - 24 ports - smart - rack-moun |
| Device type: | Switch - 24 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 + 12 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x Gigabit SFP |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 195 W |
| Performance: | Latency (100 Mbps): 5.2 µs Latency (1 Gbps): 2.8 µs |
| Mac address table size: | 16000 entries |
| Jumbo frame support: | 9216 bytes |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SCP, ICMP |
| Features: | Flow control, auto-sensing per device, auto-negotiation, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, I |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44.3 cm x 25.3 cm x 4.39 cm |
| Weight: | 3.47 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas The HPE Networking Instant On 1830 24G 12p Class4 PoE 2SFP 195W Switch is designed to meet the demands of modern businesses, offering a blend of performance, security, and manageability. With 24 Gigabit Ethernet ports, including 12 with PoE+ capability, it provides the necessary infrastructure to support both current and emerging network devices. Security is a priority, with features like SSL encryption and DoS protection ensuring a secure network environment. The switch is also cloud-managed, offering flexibility and ease in network management from anywhere. Performance is ensured, with a 52 Gbps switching capacity and up to 38.68 Mpps throughput, ensuring smooth data flow even in high-demand scenarios. Additionally, its energy-efficient design not only reduces operational costs but also supports environmental sustainability initiatives. Ideal for businesses looking for a scalable, secure, and high-performing networking solution. Funkcijos 24 Gigabit Ethernet ports for extensive connectivity 12 PoE+ ports to power network devices efficiently Cloud managed for easy remote network management 52 Gbps switching capacity for high network performance ENERGY STAR Ethernet (EEE) for reduced power consumption |
| Product description: | HPE Networking Instant On 1830 24G 12p Class4 PoE 2SFP 195W Switch - switch - 24 ports - smart - rack-moun |
| Device type: | Switch - 24 ports - smart |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 + 12 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x Gigabit SFP |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 195 W |
| Performance: | Latency (100 Mbps): 5.2 µs Latency (1 Gbps): 2.8 µs |
| Mac address table size: | 16000 entries |
| Jumbo frame support: | 9216 bytes |
| Routing protocol: | IGMPv2, IGMP |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SCP, ICMP |
| Features: | Flow control, auto-sensing per device, auto-negotiation, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, I |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44.3 cm x 25.3 cm x 4.39 cm |
| Weight: | 3.47 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
The HPE Networking Instant On 1830 24G 12p Class4 PoE 2SFP 195W Switch is designed to meet the demands of modern businesses, offering a blend of performance, security, and manageability. With 24 Gigabit Ethernet ports, including 12 with PoE+ capability, it provides the necessary infrastructure to support both current and emerging network devices. Security is a priority, with features like SSL encryption and DoS protection ensuring a secure network environment. The switch is also cloud-managed, offering flexibility and ease in network management from anywhere. Performance is ensured, with a 52 Gbps switching capacity and up to 38.68 Mpps throughput, ensuring smooth data flow even in high-demand scenarios. Additionally, its energy-efficient design not only reduces operational costs but also supports environmental sustainability initiatives. Ideal for businesses looking for a scalable, secure, and high-performing networking solution.
Funkcijos
24 Gigabit Ethernet ports for extensive connectivity
12 PoE+ ports to power network devices efficiently
Cloud managed for easy remote network management
52 Gbps switching capacity for high network performance
ENERGY STAR Ethernet (EEE) for reduced power consumption