HPE Aruba IOn 1960 48G 2XT 2XF PoE+ 600W
Gamintojas: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
Prekės kodas (MPN): JL809A
Prekės kodas (MPN): JL809A
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
60 mėn.
60 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 3316,17 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | HPE Networking Instant On 1960 48G 40p Class4 8p Class6 PoE 2XGT 2SFP+ 600W Switch - switch - 48 ports - M |
| Device type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ + 2 x 100/1000/10GBase-T |
| Power over ethernet (poe): | PoE |
| Poe budget: | 600 W |
| Performance: | Throughput: 131 Mpps Switching capacity: 176 Gbps |
| Capacity: | MAC address entries: 16000 IPv4 routes (static): 32 |
| Mac address table size: | 16000 entries |
| Jumbo frame support: | 9216 bytes |
| Routing protocol: | Static IP routing |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, RADIUS |
| Features: | Flow control, DHCP support, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), por |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 80 |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44.25 cm x 40.275 cm x 4.395 cm |
| Weight: | 4.9 kg |
Aprašymas Aruba Instant On 1960 Switches are advanced, smart-managed, fixed configuration Gigabit stackable switches designed for small and growing businesses that are easy to deploy and affordable. These switches are designed to scale as business grows, making adding more employees, devices and applications simple. Aruba Instant On 1960 switches are made to handle today's bandwidth-heavy applications like voice and video conferencing, enabling consistent connectivity to improve user experience and application performance. These switches come with flexible management option: local web GUI or Instant On mobile app and cloud-based web portal. Funkcijos Simplify network management by stacking up to 4 Aruba Instant On 1960 switches and managing them through one single IP address Stacking supported via local and cloud-managed stacking modes Smart-managed layer 2+ Ethernet switch series ready to deploy in 24- and 48-port for non-PoE and PoE models The Aruba 1960 aggregation switch comes with twelve 10GBase-T and four SFP+ ports, providing 10G connectivity to servers, network storage devices and access switches alike For environments with heavy bandwidth needs, 10GBase-T and SFP+ uplink ports deliver lightning-fast network speeds and nearly eliminate traffic bottlenecks Aruba Instant On mobile app and/or cloud-based web portal for easy network management onsite or remotely |
| Product description: | HPE Networking Instant On 1960 48G 40p Class4 8p Class6 PoE 2XGT 2SFP+ 600W Switch - switch - 48 ports - M |
| Device type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ + 2 x 100/1000/10GBase-T |
| Power over ethernet (poe): | PoE |
| Poe budget: | 600 W |
| Performance: | Throughput: 131 Mpps Switching capacity: 176 Gbps |
| Capacity: | MAC address entries: 16000 IPv4 routes (static): 32 |
| Mac address table size: | 16000 entries |
| Jumbo frame support: | 9216 bytes |
| Routing protocol: | Static IP routing |
| Remote management protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, RADIUS |
| Features: | Flow control, DHCP support, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), por |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 80 |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44.25 cm x 40.275 cm x 4.395 cm |
| Weight: | 4.9 kg |
Aprašymas
Aruba Instant On 1960 Switches are advanced, smart-managed, fixed configuration Gigabit stackable switches designed for small and growing businesses that are easy to deploy and affordable. These switches are designed to scale as business grows, making adding more employees, devices and applications simple. Aruba Instant On 1960 switches are made to handle today's bandwidth-heavy applications like voice and video conferencing, enabling consistent connectivity to improve user experience and application performance. These switches come with flexible management option: local web GUI or Instant On mobile app and cloud-based web portal.
Funkcijos
Simplify network management by stacking up to 4 Aruba Instant On 1960 switches and managing them through one single IP address
Stacking supported via local and cloud-managed stacking modes
Smart-managed layer 2+ Ethernet switch series ready to deploy in 24- and 48-port for non-PoE and PoE models
The Aruba 1960 aggregation switch comes with twelve 10GBase-T and four SFP+ ports, providing 10G connectivity to servers, network storage devices and access switches alike
For environments with heavy bandwidth needs, 10GBase-T and SFP+ uplink ports deliver lightning-fast network speeds and nearly eliminate traffic bottlenecks
Aruba Instant On mobile app and/or cloud-based web portal for easy network management onsite or remotely