HPE Aruba AP-314 TAA 2x2/4x4 11ac AP
Gamintojas: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
Prekės kodas (MPN): JW796A
Prekės kodas (MPN): JW796A
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 1563,61 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | HPE Aruba AP-314 FIPS/TAA - radio access point - Wi-Fi 5 - TAA Compliant |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | In-ceiling - indoor |
| Data link protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance: | Concurrent data rate (5 GHz): 1733 Mbps Concurrent data rate (2.4 GHz) |
| Capacity: | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 BSSIDs per radio: 16 |
| Included accessories: | 2 mounting clips |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE |
| Taa compliant: | Yes |
| Dimensions (wxdxh): | 18.2 cm x 18 cm x 4.8 cm |
| Weight: | 650 g |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas With a maximum concurrent data rate of 1,733 Mbps in the 5 GHz band and 300 Mbps in the 2.4 GHz band (for an aggregate peak data rate of 2.0 Gbps), the 310 Series Access Points can quickly add required capacities to your existing or new wireless networks. The mid-range 310 Series, with its single gigabit Ethernet uplink, is ideal for high device density environments, such as schools, retail branches, hotels and enterprise offices, where the organization is cost-sensitive. The high-performance and high-density 802.11ac 310 Series supports 160 MHz channel bandwidth (VHT160), multi-user MIMO (MU-MIMO) and four spatial streams (4SS). It provides simultaneous data transmission to multiple devices, maximizing data throughput and improving network efficiency. The 310 Series includes the enhanced ClientMatch technology that extends the client steering technology with MU-MIMO client awareness. It automatically identifies MU-MIMO capable mobile devices and steers those devices to the closest MU-MIMO capable Aruba access point. By grouping MU-MIMO capable mobile devices together, the network starts taking advantage of the simultaneous transmission to these devices, increasing its overall capacity. These dynamic roaming policies that are based on device types, help users achieve the best WLAN performance in a mixed device environment during the technology transition period. Funkcijos High-performance and high-density 802.11ac Wave 2 supports multi-user MIMO (MU-MIMO) and four spatial access point streams (4SS) Boost performance with Aruba ClientMatch, grouping 802.11ac Wave 2 clients to the Wave 2 Aps Maximum concurrent data rate of 1,733 Mbps in the 5GHz band and 300 Mbps in the 2.4GHz band (for an aggregate peak data rate of 2.0 Gbps) Includes integrated Bluetooth Low Energy (BLE) radio for advanced location and indoor wayfinding Participates in Aruba's Dynamic Segmentation solution |
| Product description: | HPE Aruba AP-314 FIPS/TAA - radio access point - Wi-Fi 5 - TAA Compliant |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | In-ceiling - indoor |
| Data link protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance: | Concurrent data rate (5 GHz): 1733 Mbps Concurrent data rate (2.4 GHz) |
| Capacity: | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 BSSIDs per radio: 16 |
| Included accessories: | 2 mounting clips |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE |
| Taa compliant: | Yes |
| Dimensions (wxdxh): | 18.2 cm x 18 cm x 4.8 cm |
| Weight: | 650 g |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
With a maximum concurrent data rate of 1,733 Mbps in the 5 GHz band and 300 Mbps in the 2.4 GHz band (for an aggregate peak data rate of 2.0 Gbps), the 310 Series Access Points can quickly add required capacities to your existing or new wireless networks. The mid-range 310 Series, with its single gigabit Ethernet uplink, is ideal for high device density environments, such as schools, retail branches, hotels and enterprise offices, where the organization is cost-sensitive.
The high-performance and high-density 802.11ac 310 Series supports 160 MHz channel bandwidth (VHT160), multi-user MIMO (MU-MIMO) and four spatial streams (4SS). It provides simultaneous data transmission to multiple devices, maximizing data throughput and improving network efficiency.
The 310 Series includes the enhanced ClientMatch technology that extends the client steering technology with MU-MIMO client awareness. It automatically identifies MU-MIMO capable mobile devices and steers those devices to the closest MU-MIMO capable Aruba access point. By grouping MU-MIMO capable mobile devices together, the network starts taking advantage of the simultaneous transmission to these devices, increasing its overall capacity. These dynamic roaming policies that are based on device types, help users achieve the best WLAN performance in a mixed device environment during the technology transition period.
Funkcijos
High-performance and high-density 802.11ac Wave 2 supports multi-user MIMO (MU-MIMO) and four spatial access point streams (4SS)
Boost performance with Aruba ClientMatch, grouping 802.11ac Wave 2 clients to the Wave 2 Aps
Maximum concurrent data rate of 1,733 Mbps in the 5GHz band and 300 Mbps in the 2.4GHz band (for an aggregate peak data rate of 2.0 Gbps)
Includes integrated Bluetooth Low Energy (BLE) radio for advanced location and indoor wayfinding
Participates in Aruba's Dynamic Segmentation solution