HPE Aruba 7008 (RW) FIPS/TAA Branch Cntl
Gamintojas: HEWLETT PACKARD ENTERPRISE
Prekės kodas (MPN): JX931A
Prekės kodas (MPN): JX931A
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 4359,43 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | HPE Aruba 7008 (RW) 100W PoE+ FIPS/TAA - network management device - TAA Compliant |
| Device type: | Network management device |
| Form factor: | External |
| Ports qty: | 8 |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance: | Firewall throughput: 2 Gbps 3DES throughput: 1.2 Gbps |
| Capacity: | Maximum number of access points: 16 Maximum number of access points (r |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE+ |
| Taa compliant: | Yes |
| Dimensions (wxdxh): | 20.32 cm x 20.32 cm x 4.2 cm |
| Weight: | 1 kg |
Aprašymas The 7000 series supports Aruba's next-generation mobility firewall with AppRF technology, which continuously evaluates app usage and performance for over 1,500 apps, including cloud and web-based services that are hidden as encrypted or web traffic. It then automatically makes configuration changes in real-time to ensure optimal bandwidth, priority, and network paths in branch and remote offices to safeguard the best possible user experience. Integration with cloud services such as Palo Alto Networks GlobalProtect and Microsoft Skype for Business make extending security and QoS for mobile unified communications easier and more reliable across the distributed enterprise. The 7000 series handles other enterprise-critical capabilities like authentication, encryption, IPv4 and IPv6 services, adaptive radio management, ClientMatch, and RFProtect spectrum analysis and wireless intrusion protection. The 7000 series can be deployed in minutes with zero-touch provisioning via cloud-based Aruba Activate, enabling IT to deploy branch locations simpler and more efficiently. |
| Product description: | HPE Aruba 7008 (RW) 100W PoE+ FIPS/TAA - network management device - TAA Compliant |
| Device type: | Network management device |
| Form factor: | External |
| Ports qty: | 8 |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance: | Firewall throughput: 2 Gbps 3DES throughput: 1.2 Gbps |
| Capacity: | Maximum number of access points: 16 Maximum number of access points (r |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE+ |
| Taa compliant: | Yes |
| Dimensions (wxdxh): | 20.32 cm x 20.32 cm x 4.2 cm |
| Weight: | 1 kg |
Aprašymas
The 7000 series supports Aruba's next-generation mobility firewall with AppRF technology, which continuously evaluates app usage and performance for over 1,500 apps, including cloud and web-based services that are hidden as encrypted or web traffic. It then automatically makes configuration changes in real-time to ensure optimal bandwidth, priority, and network paths in branch and remote offices to safeguard the best possible user experience.
Integration with cloud services such as Palo Alto Networks GlobalProtect and Microsoft Skype for Business make extending security and QoS for mobile unified communications easier and more reliable across the distributed enterprise.
The 7000 series handles other enterprise-critical capabilities like authentication, encryption, IPv4 and IPv6 services, adaptive radio management, ClientMatch, and RFProtect spectrum analysis and wireless intrusion protection. The 7000 series can be deployed in minutes with zero-touch provisioning via cloud-based Aruba Activate, enabling IT to deploy branch locations simpler and more efficiently.