HP ZBook X G1i Mobile Workstation 16 - Ultra 9-285H, 64GB, 1TB SSD, RTX PRO 2000 Blackwell 8GB, 16 WQXGA 400-nit AG, 5MP IR cam, WWAN-ready, Smartcard, FPR, US backlit keyboard, 83Wh, Win 11 Pro, 3 years
Gamintojas: HP
Prekės kodas (MPN): B72V7ET#ABB
Prekės kodas (MPN): B72V7ET#ABB
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S3 | - / - | 7273,84 € | |
| S2 | - / - | 7135,22 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Productpicture1: | https://www.tdbaltic.ee/images/products/HP/B72V7ET%23ABB_2.jpg |
| Productpicture5: | https://www.tdbaltic.ee/images/products/HP/B72V7ET%23ABB_6.jpg |
| Productpicture6: | https://www.tdbaltic.ee/images/products/HP/B72V7ET%23ABB_7.jpg |
| Productpicture7: | https://www.tdbaltic.ee/images/products/HP/B72V7ET%23ABB_8.jpg |
| Productpicture8: | https://www.tdbaltic.ee/images/products/HP/B72V7ET%23ABB_9.jpg |
| Producthighlights: |
|
| Colourname: | Meteor silver |
| Producttype: | Mobile workstation |
| Productcolour: | Silver |
| Formfactor: | Clamshell |
| Marketpositioning: | Performance |
| Introductionyear: | 2025 |
| Originalbrandname: | HP |
| Displaydiagonal: | 40.6 cm (16") |
| Displayresolution: | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen: | No |
| Hdtype: | WQXGA |
| Paneltype: | IPS |
| Antiglarescreen: | Yes |
| Displaybrightness: | 400 cd/m² |
| Displaydiagonalmetric: | 40.6 cm |
| Rgbcolourspace: | sRGB |
| Colourgamut: | 100% |
| Processormanufacturer: | Intel |
| Processorfamily: | Intel Core Ultra 9 |
| Processorgeneration: | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processormodel: | 285H |
| Processorcores: | 16 |
| Processorthreads: | 16 |
| Processorboostfrequency: | 5.4 GHz |
| Performancecores: | 6 |
| Efficientcores: | 8 |
| Performancecoremaxturbofrequen: | 5.4 GHz |
| Efficientcoremaxturbofrequency: | 4.5 GHz |
| Processorcache: | 24 MB |
| Processorcachetype: | L3 |
| Processorbasepower: | 45 W |
| Maximumturbopower: | 115 W |
| Internalmemory: | 64 GB |
| Internalmemorytype: | DDR5-SDRAM |
| Memoryclockspeed: | 5600 MHz |
| Memoryformfactor: | SO-DIMM |
| Maximuminternalmemory: | 64 GB |
| Totalstoragecapacity: | 1 TB |
| Storagemedia: | SSD |
| Totalssdscapacity: | 1 TB |
| Numberofssdsinstalled: | 1 |
| Ssdcapacity: | 1 TB |
| Ssdmemorytype: | TLC |
| Ssdinterface: | PCI Express 4.0 |
| Nvme: | Yes |
| Opticaldrivetype: | No |
| Discretegraphicscardmodel: | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell |
| Onboardgraphicscard: | Yes |
| Onboardgpumanufacturer: | Intel |
| Discretegraphicscard: | Yes |
| Onboardgraphicscardfamily: | Intel Arc Graphics |
| Onboardgraphicscardmodel: | Intel Arc 140T |
| Builtinspeakers: | Yes |
| Numberofbuiltinspeakers: | 2 |
| Frontcamera: | Yes |
| Topwifistandard: | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wifistandards: | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobilenetworkconnection: | No |
| Antennatype: | 2x2 |
| Wlancontrollermodel: | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wlancontrollermanufacturer: | Intel |
| Ethernetlan: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetoothversion: | 5.4 |
| Usb32gen131gen1typeaportsquant: | 2 |
| Hdmiportsquantity: | 1 |
| Hdmiversion: | 2.1 |
| Thunderbolt4portsquantity: | 2 |
| Comboheadphonemicport: | Yes |
| Usbtypecdisplayportalternatemo: | Yes |
| Pointingdevice: | Clickpad |
| Numerickeypad: | Yes |
| Keyboardbacklit: | Yes |
| Spillresistantkeyboard: | Yes |
| Operatingsysteminstalled: | Windows 11 Pro |
| Batterytechnology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Numberofbatterycells: | 6 |
| Batterycapacity: | 83 Wh |
| Acadapterpower: | 150 W |
| Acadapterfrequency: | 50 - 60 Hz |
| Acadapterinputvoltage: | 100 - 240 V |
| Usbtypecchargingport: | Yes |
| Usbpowerdeliveryusbpd: | Yes |
| Passwordprotection: | Yes |
| Passwordprotectiontype: | BIOS, Power on |
| Width: | 359 mm |
| Depth: | 251 mm |
| Height: | 23 mm |
| Packagewidth: | 552 mm |
| Packagedepth: | 69 mm |
| Packageheight: | 345 mm |
| Warranty: | 36 months |
| Localization: | US English |
| Productcondition: | Original |
| Manufdatasheet: | https://www.tdbaltic.ee/leaflets/HP/B72V7ET%23ABB.pdf |
Aprašymas The HP ZBook X G1i Mobile Workstation is designed to meet the demands of professionals who require performance and versatility. Featuring a powerful Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and a max turbo speed of 5.4 GHz, this workstation ensures smooth multitasking and efficient handling of complex applications. With 24 MB of L3 cache memory and DDR5 SDRAM technology, users can enjoy a fast and responsive computing experience, ideal for graphics-intensive tasks and large datasets. The 16-inch IPS LED display offers vibrant visuals and wide viewing angles, while the integrated Intel Arc Graphics processor enhances the visual experience. Equipped with dual-array digital microphones and high definition audio, the HP ZBook X facilitates clear communication during video calls. Additionally, with features like HP Fast Charge and a spill-resistant keyboard, this mobile workstation prioritizes user convenience and durability, making it an ideal choice for professionals on the go. Funkcijos Powerful Intel Core Ultra 9 processor with 16-core capability 16-inch IPS LED display for vivid visuals HP Fast Charge for quick recharging Spill-resistant keyboard for enhanced durability Integrated Intel Arc Graphics for superior graphics performance |
Aprašymas
The HP ZBook X G1i Mobile Workstation is designed to meet the demands of professionals who require performance and versatility. Featuring a powerful Intel Core Ultra 9 processor with 16 cores and a max turbo speed of 5.4 GHz, this workstation ensures smooth multitasking and efficient handling of complex applications. With 24 MB of L3 cache memory and DDR5 SDRAM technology, users can enjoy a fast and responsive computing experience, ideal for graphics-intensive tasks and large datasets.
The 16-inch IPS LED display offers vibrant visuals and wide viewing angles, while the integrated Intel Arc Graphics processor enhances the visual experience. Equipped with dual-array digital microphones and high definition audio, the HP ZBook X facilitates clear communication during video calls. Additionally, with features like HP Fast Charge and a spill-resistant keyboard, this mobile workstation prioritizes user convenience and durability, making it an ideal choice for professionals on the go.
Funkcijos
Powerful Intel Core Ultra 9 processor with 16-core capability
16-inch IPS LED display for vivid visuals
HP Fast Charge for quick recharging
Spill-resistant keyboard for enhanced durability
Integrated Intel Arc Graphics for superior graphics performance