GIGABYTE GeForce GTX 1660 OC 6G
Gamintojas:
Prekės kodas (MPN): GV-N1660OC-6GD
Prekės kodas (MPN): GV-N1660OC-6GD
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
mėn.
mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 375,76 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Gigabyte GeForce GTX 1660 OC 6G - OC Edition - graphics card - GF GTX 1660 - 6 GB |
| Device type: | Graphics card |
| Bus type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Graphics engine: | NVIDIA GeForce GTX 1660 |
| Memory: | 6 GB GDDR5 |
| Core clock: | 1830 MHz |
| Cuda cores: | 1408 |
| Effective memory clock: | 8002 MHz |
| Memory interface: | 192-bit |
| Max resolution: | 7680 x 4320 |
| Max resolution details: | DisplayPort: 7680 x 4320 at 60 Hz/ HDMI: 4096 x 2160 at 60 Hz |
| Max monitors supported: | 4 |
| Interfaces details: | 3 x DisplayPort HDMI |
| Api supported: | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Dimensions (wxdxh): | 4 cm x 22.4 cm x 12.1 cm |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
Aprašymas The WINDFORCE 2X cooling system features two unique blade fans, a composite copper heat pipe direct touch GPU and 3D active fan functionality, together delivering an effective heat dissipation capacity for higher performance at lower temperatures. The graphics card uses the 4+2 power phase design to allow the MOSFET to operate at lower temperature, and over-temperature protection design and load balancing for each MOSFET, plus the Ultra Durable certified chokes and capacitors to provide excellent performance and longer system life. The back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection. Funkcijos WINDFORCE 2X cooling system Extreme durability and overclocking Protective back plate |
| Product description: | Gigabyte GeForce GTX 1660 OC 6G - OC Edition - graphics card - GF GTX 1660 - 6 GB |
| Device type: | Graphics card |
| Bus type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Graphics engine: | NVIDIA GeForce GTX 1660 |
| Memory: | 6 GB GDDR5 |
| Core clock: | 1830 MHz |
| Cuda cores: | 1408 |
| Effective memory clock: | 8002 MHz |
| Memory interface: | 192-bit |
| Max resolution: | 7680 x 4320 |
| Max resolution details: | DisplayPort: 7680 x 4320 at 60 Hz/ HDMI: 4096 x 2160 at 60 Hz |
| Max monitors supported: | 4 |
| Interfaces details: | 3 x DisplayPort HDMI |
| Api supported: | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Dimensions (wxdxh): | 4 cm x 22.4 cm x 12.1 cm |
| Manufacturer warranty: | 3-year warranty |
Aprašymas
The WINDFORCE 2X cooling system features two unique blade fans, a composite copper heat pipe direct touch GPU and 3D active fan functionality, together delivering an effective heat dissipation capacity for higher performance at lower temperatures.
The graphics card uses the 4+2 power phase design to allow the MOSFET to operate at lower temperature, and over-temperature protection design and load balancing for each MOSFET, plus the Ultra Durable certified chokes and capacitors to provide excellent performance and longer system life.
The back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection.
Funkcijos
WINDFORCE 2X cooling system
Extreme durability and overclocking
Protective back plate