GIGABYTE GeForce GTX 1660 D5 6GB
Gamintojas: GIGABYTE
Prekės kodas (MPN): GV-N1660D5-6GD
Prekės kodas (MPN): GV-N1660D5-6GD
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 360,28 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Gigabyte GeForce GTX 1660 GAMING 6G - graphics card - GF GTX 1660 - 6 GB |
| Device type: | Graphics card |
| Bus type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Graphics engine: | NVIDIA GeForce GTX 1660 |
| Memory: | 6 GB GDDR5 |
| Core clock: | 1785 MHz |
| Cuda cores: | 1408 |
| Effective memory clock: | 8002 MHz |
| Memory interface: | 192-bit |
| Max resolution: | 7680 x 4320 |
| Max resolution details: | DisplayPort: 7680 x 4320 at 60 Hz/ HDMI: 4096 x 2160 at 60 Hz |
| Max monitors supported: | 4 |
| Interfaces details: | 3 x DisplayPort HDMI |
| Api supported: | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Dimensions (wxdxh): | 4 cm x 28 cm x 11.6 cm |
Aprašymas The WINDFORCE 3X cooling system features 3x 80mm unique blade fans, alternate spinning fan, 3 composite copper heat pipes, heat pipe direct touch and 3D active fan functionality, that deliver an effective heat dissipation capacity for higher performance at lower temperatures. GIGABYTE turns the middle fan in the opposite direction, so that the airflow direction between the two fans is the same, reduces the turbulence and enhances the airflow pressure. The 3D Active Fan provides a semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. It allows gamers to enjoy gameplay in complete silence when the system is running light or idle. Funkcijos WINDFORCE 3X cooling system Alternate spinning Unique blade fan 3D Active Fan Heat pipes direct touch GPU Composite heat pipe RGB Fusion 2.0 Extreme durability and overclocking Back plate protection AORUS engine |
| Product description: | Gigabyte GeForce GTX 1660 GAMING 6G - graphics card - GF GTX 1660 - 6 GB |
| Device type: | Graphics card |
| Bus type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Graphics engine: | NVIDIA GeForce GTX 1660 |
| Memory: | 6 GB GDDR5 |
| Core clock: | 1785 MHz |
| Cuda cores: | 1408 |
| Effective memory clock: | 8002 MHz |
| Memory interface: | 192-bit |
| Max resolution: | 7680 x 4320 |
| Max resolution details: | DisplayPort: 7680 x 4320 at 60 Hz/ HDMI: 4096 x 2160 at 60 Hz |
| Max monitors supported: | 4 |
| Interfaces details: | 3 x DisplayPort HDMI |
| Api supported: | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Dimensions (wxdxh): | 4 cm x 28 cm x 11.6 cm |
Aprašymas
The WINDFORCE 3X cooling system features 3x 80mm unique blade fans, alternate spinning fan, 3 composite copper heat pipes, heat pipe direct touch and 3D active fan functionality, that deliver an effective heat dissipation capacity for higher performance at lower temperatures. GIGABYTE turns the middle fan in the opposite direction, so that the airflow direction between the two fans is the same, reduces the turbulence and enhances the airflow pressure. The 3D Active Fan provides a semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. It allows gamers to enjoy gameplay in complete silence when the system is running light or idle.
Funkcijos
WINDFORCE 3X cooling system
Alternate spinning
Unique blade fan
3D Active Fan
Heat pipes direct touch GPU
Composite heat pipe
RGB Fusion 2.0
Extreme durability and overclocking
Back plate protection
AORUS engine