Gigabyte B760 GAMING X DDR4 1.0 M/B Processor family Intel, Processor socket LGA1700, DDR4 DIMM, Memory slots 4, Supported hard disk drive interfaces SATA, M.2, Number of SATA connectors 4, Chipset
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | - / - | - | 143,14 € | |
| S2 | - / - | - | 150,17 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Gross depth (mm): | 270.00 mm |
| Gross height (mm): | 71.00 mm |
| Gross weight: | 1.38 kg |
| Gross width (mm): | 270.00 mm |
| Net weight: | 0.92 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 399.00 g |
| Plastic (No PET): | 60.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.46 kg |
| Volume (m3): | 0.01 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | No |
| WEE classification: | CL109:5:2017-04-01 |
| Composition of battery: | CL127:KT:2016-12-09 |
| Classification of battery: | CL126:NE:2016-12-09 |
| Type of battery: | Accumulator |
| Warranty: | 36 month(s) |
| Memory slots: | 4 |
| Chipset: | Intel B760 Express |
| Producer product name: | B760 GAMING X DDR4 1.0 M/B |
| Supported hard disk drive interfaces: | SATA, M.2 |
| Processor family: | Intel |
| Motherboard form factor: | ATX |
| Supported memory types: | DDR4 DIMM |
| Processor socket: | LGA1700 |
| Number of SATA connectors: | 4 |
| I/O ports: | |
| Form factor: |
Aprašymas Experience a blend of performance and durability with the GIGABYTE B760 GAMING X DDR4 motherboard. Designed for enthusiasts and gamers, this motherboard supports 12th/13th and 14th Generation Intel Core processors on the LGA1700 Socket, ensuring compatibility with a wide range of CPUs. With support for DDR4 SDRAM and overclocking speeds up to 5333 MHz (O.C.), it offers excellent memory performance for demanding applications and gaming. The 8+1+1 Phase Power Design, coupled with 60 A Power Stages, provides reliable and stable power delivery to the CPU, enhancing system stability under heavy loads. The motherboard also boasts a comprehensive suite of connectivity options, including USB 3.2 Gen 2, HDMI, and DisplayPort, allowing for easy connection to a wide range of peripherals and displays. Networking is efficient with 2.5 Gigabit Ethernet, ensuring high-speed connections for online gaming and streaming. Advanced cooling technologies, such as GIGABYTE Smart Fan 6 and the M.2 Thermal Guard, keep your system cool and stable, even during intense gaming sessions. Built to last, the Ultra Durable design features Solid Pin Power Connectors and a pre-mounted I/O shield, providing enhanced durability and protection against physical damage. Whether you're gaming, creating, or multitasking, the GIGABYTE B760 GAMING X DDR4 motherboard delivers the performance, stability, and durability you need. Funkcijos 2.5 Gigabit Ethernet for high-speed networking Support for DDR4 SDRAM with overclocking speeds up to 5333 MHz (O.C.) 8+1+1 Phase Power Design for stable power delivery USB 3.2 Gen 2 and HDMI/DisplayPort for versatile connectivity Smart Fan 6 technology and M.2 Thermal Guard for advanced cooling |
| Gross depth (mm): | 270.00 mm |
| Gross height (mm): | 71.00 mm |
| Gross weight: | 1.38 kg |
| Gross width (mm): | 270.00 mm |
| Net weight: | 0.92 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 399.00 g |
| Plastic (No PET): | 60.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.46 kg |
| Volume (m3): | 0.01 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | No |
| WEE classification: | CL109:5:2017-04-01 |
| Composition of battery: | CL127:KT:2016-12-09 |
| Classification of battery: | CL126:NE:2016-12-09 |
| Type of battery: | Accumulator |
| Warranty: | 36 month(s) |
| Memory slots: | 4 |
| Chipset: | Intel B760 Express |
| Producer product name: | B760 GAMING X DDR4 1.0 M/B |
| Supported hard disk drive interfaces: | SATA, M.2 |
| Processor family: | Intel |
| Motherboard form factor: | ATX |
| Supported memory types: | DDR4 DIMM |
| Processor socket: | LGA1700 |
| Number of SATA connectors: | 4 |
| I/O ports: | |
| Form factor: |
Aprašymas
Experience a blend of performance and durability with the GIGABYTE B760 GAMING X DDR4 motherboard. Designed for enthusiasts and gamers, this motherboard supports 12th/13th and 14th Generation Intel Core processors on the LGA1700 Socket, ensuring compatibility with a wide range of CPUs. With support for DDR4 SDRAM and overclocking speeds up to 5333 MHz (O.C.), it offers excellent memory performance for demanding applications and gaming. The 8+1+1 Phase Power Design, coupled with 60 A Power Stages, provides reliable and stable power delivery to the CPU, enhancing system stability under heavy loads.
The motherboard also boasts a comprehensive suite of connectivity options, including USB 3.2 Gen 2, HDMI, and DisplayPort, allowing for easy connection to a wide range of peripherals and displays. Networking is efficient with 2.5 Gigabit Ethernet, ensuring high-speed connections for online gaming and streaming. Advanced cooling technologies, such as GIGABYTE Smart Fan 6 and the M.2 Thermal Guard, keep your system cool and stable, even during intense gaming sessions. Built to last, the Ultra Durable design features Solid Pin Power Connectors and a pre-mounted I/O shield, providing enhanced durability and protection against physical damage. Whether you're gaming, creating, or multitasking, the GIGABYTE B760 GAMING X DDR4 motherboard delivers the performance, stability, and durability you need.
Funkcijos
2.5 Gigabit Ethernet for high-speed networking
Support for DDR4 SDRAM with overclocking speeds up to 5333 MHz (O.C.)
8+1+1 Phase Power Design for stable power delivery
USB 3.2 Gen 2 and HDMI/DisplayPort for versatile connectivity
Smart Fan 6 technology and M.2 Thermal Guard for advanced cooling