GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 XTREME
Gamintojas: GIGABYTE
Prekės kodas (MPN): GV-N5090AORUSX WB-32GD
Prekės kodas (MPN): GV-N5090AORUSX WB-32GD
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
36 mėn.
36 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 4021,20 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | AORUS GeForce RTX 5090 XTREME WATERFORCE WB 32G - OC Edition - graphics card - GeForce RTX 5090 - 32 GB |
| Device type: | Graphics card |
| Bus type: | PCI Express 5.0 |
| Graphics engine: | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Memory: | 32 GB GDDR7 |
| Memory speed: | 28 Gbps |
| Core clock: | 2655 MHz |
| Cuda cores: | 21760 |
| Memory interface: | 512-bit |
| Max resolution: | 7680 x 4320 |
| Max monitors supported: | 4 |
| Interfaces details: | 3 x DisplayPort HDMI |
| Api supported: | DirectX 12, OpenGL 4.6 |
| Dimensions (wxdxh): | 2.9 cm x 23.5 cm x 17.2 cm |
| Manufacturer warranty: | 4-year warranty with product registration |
Aprašymas Experience gaming at a high level with the GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 XTREME WATERFORCE WB 32G graphics card. Equipped with 32 GB of GDDR7 SDRAM and a 512-bit bus width, this card offers high performance and efficiency. With a boost clock speed of 2655 MHz, it ensures smooth operation and responsive gameplay. The WATERFORCE Water Block cooling system keeps temperatures low, while NVIDIA G-Sync technology eliminates screen tearing for a more immersive experience. Designed for multi-monitor setups, it supports up to 4 displays with a maximum external resolution of 7680 x 4320. The card is also compatible with DirectX 12 and OpenGL 4.6, allowing for more complex visual effects. Each unit comes with useful accessories, including thermal grease, an AORUS metal sticker, and a 16-pin to 4x 8-pin cable adapter, providing added value without compromising performance. Funkcijos Supports up to 4 monitors for enhanced multitasking Features a robust cooling system with WATERFORCE Water Block Equipped with 32 GB of GDDR7 SDRAM for seamless performance Compatible with NVIDIA G-Sync for tear-free gaming Offers LED lighting and a durable design with a metal backplate |
| Product description: | AORUS GeForce RTX 5090 XTREME WATERFORCE WB 32G - OC Edition - graphics card - GeForce RTX 5090 - 32 GB |
| Device type: | Graphics card |
| Bus type: | PCI Express 5.0 |
| Graphics engine: | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Memory: | 32 GB GDDR7 |
| Memory speed: | 28 Gbps |
| Core clock: | 2655 MHz |
| Cuda cores: | 21760 |
| Memory interface: | 512-bit |
| Max resolution: | 7680 x 4320 |
| Max monitors supported: | 4 |
| Interfaces details: | 3 x DisplayPort HDMI |
| Api supported: | DirectX 12, OpenGL 4.6 |
| Dimensions (wxdxh): | 2.9 cm x 23.5 cm x 17.2 cm |
| Manufacturer warranty: | 4-year warranty with product registration |
Aprašymas
Experience gaming at a high level with the GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5090 XTREME WATERFORCE WB 32G graphics card. Equipped with 32 GB of GDDR7 SDRAM and a 512-bit bus width, this card offers high performance and efficiency. With a boost clock speed of 2655 MHz, it ensures smooth operation and responsive gameplay. The WATERFORCE Water Block cooling system keeps temperatures low, while NVIDIA G-Sync technology eliminates screen tearing for a more immersive experience.
Designed for multi-monitor setups, it supports up to 4 displays with a maximum external resolution of 7680 x 4320. The card is also compatible with DirectX 12 and OpenGL 4.6, allowing for more complex visual effects. Each unit comes with useful accessories, including thermal grease, an AORUS metal sticker, and a 16-pin to 4x 8-pin cable adapter, providing added value without compromising performance.
Funkcijos
Supports up to 4 monitors for enhanced multitasking
Features a robust cooling system with WATERFORCE Water Block
Equipped with 32 GB of GDDR7 SDRAM for seamless performance
Compatible with NVIDIA G-Sync for tear-free gaming
Offers LED lighting and a durable design with a metal backplate