GEMBIRD Power supply unit 750W active PF
Gamintojas: GEMBIRD
Prekės kodas (MPN): CCC-PSUGOLD-750W
Prekės kodas (MPN): CCC-PSUGOLD-750W
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
24 mėn.
24 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | 9 vnt. 1-5 d.d. 9 / - vnt. | - | 95,67 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Gembird CCC-PSUGOLD-750W - power supply - 750 Watt |
| Device type: | Power supply - active Power Factor Correction (PFC) - internal |
| Specification compliance: | ATX |
| 80 plus certification: | 80 PLUS Gold |
| Weight: | 1.72 kg |
| Input voltage: | AC 100-240 V |
| Output voltage: | +3.3, +5, ±12 V, +5Vsb V |
| Power capacity: | 750 Watt |
| Output current: | +3.3V - 15 A +5V - 15 A +12V - 62. |
| Output connectors: | 1 x power 24 pin ATX 1 x power 8 pin EPS12V |
| Modular cable management: | Yes |
| Cooling system: | 120 mm fan |
| Colour: | Black powder coat |
| Dimensions (wxdxh): | 15 cm x 16 cm x 8.6 cm |
Aprašymas The Gembird CCC-PSUGOLD-750W power supply delivers reliable performance for demanding systems. With a power output of 750 W, it features multiple connectors including a 15 pin Serial ATA power connector and an 8 pin PCI Express power connector. The modular cable management ensures neat and efficient cable organization for a clean build. Built with active Power Factor Correction (PFC), this power supply maintains a high efficiency rate of up to 90% at 50% load, minimizing energy waste and heat generation. Safety is a priority with built-in protections including overcurrent, overvoltage, overload, short-circuit, and thermal protection, providing peace of mind during operation. Funkcijos Output power of 750 W for demanding applications Modular cable management for organized setup Active Power Factor Correction for efficient energy use Built-in safety features for reliable performance 80 PLUS Gold certification for efficiency |
| Product description: | Gembird CCC-PSUGOLD-750W - power supply - 750 Watt |
| Device type: | Power supply - active Power Factor Correction (PFC) - internal |
| Specification compliance: | ATX |
| 80 plus certification: | 80 PLUS Gold |
| Weight: | 1.72 kg |
| Input voltage: | AC 100-240 V |
| Output voltage: | +3.3, +5, ±12 V, +5Vsb V |
| Power capacity: | 750 Watt |
| Output current: | +3.3V - 15 A +5V - 15 A +12V - 62. |
| Output connectors: | 1 x power 24 pin ATX 1 x power 8 pin EPS12V |
| Modular cable management: | Yes |
| Cooling system: | 120 mm fan |
| Colour: | Black powder coat |
| Dimensions (wxdxh): | 15 cm x 16 cm x 8.6 cm |
Aprašymas
The Gembird CCC-PSUGOLD-750W power supply delivers reliable performance for demanding systems. With a power output of 750 W, it features multiple connectors including a 15 pin Serial ATA power connector and an 8 pin PCI Express power connector. The modular cable management ensures neat and efficient cable organization for a clean build. Built with active Power Factor Correction (PFC), this power supply maintains a high efficiency rate of up to 90% at 50% load, minimizing energy waste and heat generation. Safety is a priority with built-in protections including overcurrent, overvoltage, overload, short-circuit, and thermal protection, providing peace of mind during operation.
Funkcijos
Output power of 750 W for demanding applications
Modular cable management for organized setup
Active Power Factor Correction for efficient energy use
Built-in safety features for reliable performance
80 PLUS Gold certification for efficiency