FRACTAL DESIGN ION Gold 550W PSU
Gamintojas: FRACTAL DESIGN
Prekės kodas (MPN): FD-P-IA2G-550-EU
Prekės kodas (MPN): FD-P-IA2G-550-EU
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
10 mėn.
10 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | - | 102,32 € | |
| S1 | - / - | - | 117,96 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fractal Design Ion Gold - power supply - 550 Watt |
| Device type: | Power supply - internal |
| Specification compliance: | ATX12V 2.52/ EPS12V 2.92 |
| 80 plus certification: | 80 PLUS Gold |
| Weight: | 2.06 kg |
| Localisation: | Europe |
| Input voltage: | AC 100-240 V |
| Output voltage: | +3.3, +5, ±12 V |
| Power capacity: | 550 Watt |
| Output connectors: | 1 x power 24 pin ATX 1 x power 8 pin EPS12V with detachable 4 pin ATX1 |
| Modular cable management: | Yes |
| Cooling system: | 140 mm fan |
| Included accessories: | Screws, cable ties |
| Colour: | Black |
| Dimensions (wxdxh): | 15 cm x 15 cm x 8.6 cm |
| Manufacturer warranty: | 7 years warranty |
Aprašymas The Ion Gold ATX is a high-performance power supply, featuring great electrical performance, quiet operation with a big 140 mm Dynamic series fan, and an attractive design. Tailored specifically for anyone looking for a high-quality power supply at a competitive price, the Ion Gold comes packed with capability. It is fully modular for reduced clutter, installs easily thanks to its 150 mm depth. Funkcijos 80PLUS Gold Efficiency rating for reduced noise and energy consumption Supports ATX 2.52 with improved start-up time and transient load response DC-DC design for more precise electrical output and full compatibility with modern components Premium Japanese 105°C capacitor(s) on the primary side for superior reliability and durability Fully modular design for reduced clutter and maximum ease of installation Equipped with a large temperature-controlled Fractal Design Dynamic 140 mm fan, custom-tailored for power supply use with an exceptionally low minimum speed Compact 150 mm depth allows for installation in compact cases or provides additional cable management room in larger cases |
| Product description: | Fractal Design Ion Gold - power supply - 550 Watt |
| Device type: | Power supply - internal |
| Specification compliance: | ATX12V 2.52/ EPS12V 2.92 |
| 80 plus certification: | 80 PLUS Gold |
| Weight: | 2.06 kg |
| Localisation: | Europe |
| Input voltage: | AC 100-240 V |
| Output voltage: | +3.3, +5, ±12 V |
| Power capacity: | 550 Watt |
| Output connectors: | 1 x power 24 pin ATX 1 x power 8 pin EPS12V with detachable 4 pin ATX1 |
| Modular cable management: | Yes |
| Cooling system: | 140 mm fan |
| Included accessories: | Screws, cable ties |
| Colour: | Black |
| Dimensions (wxdxh): | 15 cm x 15 cm x 8.6 cm |
| Manufacturer warranty: | 7 years warranty |
Aprašymas
The Ion Gold ATX is a high-performance power supply, featuring great electrical performance, quiet operation with a big 140 mm Dynamic series fan, and an attractive design. Tailored specifically for anyone looking for a high-quality power supply at a competitive price, the Ion Gold comes packed with capability. It is fully modular for reduced clutter, installs easily thanks to its 150 mm depth.
Funkcijos
80PLUS Gold Efficiency rating for reduced noise and energy consumption
Supports ATX 2.52 with improved start-up time and transient load response
DC-DC design for more precise electrical output and full compatibility with modern components
Premium Japanese 105°C capacitor(s) on the primary side for superior reliability and durability
Fully modular design for reduced clutter and maximum ease of installation
Equipped with a large temperature-controlled Fractal Design Dynamic 140 mm fan, custom-tailored for power supply use with an exceptionally low minimum speed
Compact 150 mm depth allows for installation in compact cases or provides additional cable management room in larger cases