FORTINET FS-M426E-FPOE - switch
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FS-M426E-FPOE
Prekės kodas (MPN): FS-M426E-FPOE
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 5651,29 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiSwitch M426E-FPOE - switch - 16 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 (PoE+) + 8 x 100/1000/2.5G (PoE++) + 2 x 100/1000/2.5G/5G + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SF |
| Power over ethernet (poe): | PoE++ |
| Poe budget: | 420 W |
| Performance: | Switching capacity: 172 Gbps Packets per second: 255 Mpps |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 Link aggregation groups: 8 |
| Mac address table size: | 16K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Routing protocol: | RIP-2, IGMP, VRRP, OSPFv2, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), MSTP, RSTP, STP |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, RADIUS |
| Features: | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, port mirrorin |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, I |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 41 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 5.9 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas FortiSwitch Secure Access switches deliver a Secure, Simple, Scalable Ethernet solution with outstanding security, performance and manageability for threat conscious small to mid-sized businesses, distributed enterprises and branch offices. Tightly integrated into the FortiGate Network Security Platform, the FortiSwitch Secure Access switches can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of all users and devices on the network, regardless of how they connect. Funkcijos Secure access switches suitable for wire closet and desktop installations Devices are identified and users authenticated prior to being granted access to the network Centralized security management and reporting from FortiGate interface |
| Product description: | Fortinet FortiSwitch M426E-FPOE - switch - 16 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 (PoE+) + 8 x 100/1000/2.5G (PoE++) + 2 x 100/1000/2.5G/5G + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SF |
| Power over ethernet (poe): | PoE++ |
| Poe budget: | 420 W |
| Performance: | Switching capacity: 172 Gbps Packets per second: 255 Mpps |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 Link aggregation groups: 8 |
| Mac address table size: | 16K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Routing protocol: | RIP-2, IGMP, VRRP, OSPFv2, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), MSTP, RSTP, STP |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, RADIUS |
| Features: | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, port mirrorin |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, I |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 41 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 5.9 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
FortiSwitch Secure Access switches deliver a Secure, Simple, Scalable Ethernet solution with outstanding security, performance and manageability for threat conscious small to mid-sized businesses, distributed enterprises and branch offices. Tightly integrated into the FortiGate Network Security Platform, the FortiSwitch Secure Access switches can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of all users and devices on the network, regardless of how they connect.
Funkcijos
Secure access switches suitable for wire closet and desktop installations
Devices are identified and users authenticated prior to being granted access to the network
Centralized security management and reporting from FortiGate interface