FORTINET FS-648F
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FS-648F
Prekės kodas (MPN): FS-648F
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 9065,75 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 648F - switch - 48 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Subtype: | 5 Gigabit Ethernet |
| Ports: | 32 x 10/100/1000/2.5G + 16 x 100/1000/2.5G/5G + 8 x 10 Gigabit / 25 Gigabit SFP+ / SFP28 |
| Performance: | Switching capacity: 720 Gbps Packets per second: 1071 Mpps |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 Link aggregation groups: 56 |
| Mac address table size: | 64K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Routing protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SSM, ECMP, policy-based routing (PBR), MLD, Bidirectional |
| Remote management protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, DHCP, IPv4, IPv6, Syslog |
| Features: | Auto-negotiation, VLAN support, WOL, IGMP snooping, port mirroring, automatic topology detection, High Ava |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IE |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 35 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 7.149 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas The FortiSwitch campus family offers an unparalleled combination of security, performance, and manageability, making it the ideal choice for the enterprise campus that prioritizes safeguarding against threats. As campus network design continues to adapt to emerging technologies and evolving business requirements, the FortiSwitch enterprise campus switching architecture empowers network administrators with enhanced visibility, control, and manageability. The platform's scalability, agility, and ease of management contribute to a highly secure environment, providing a robust foundation for any sized campus. Funkcijos Zero-touch deployment Entry level network access control at no cost Role and device-based access control and policy enforcement Dynamic segmentation and microsegmentation Secure access service edge (SASE) support Multiple access ports in a compact 1 RU form factor Stacking up to 300 switches per FortiGate Wire-speed switching with up to 40GE uplinks |
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 648F - switch - 48 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Subtype: | 5 Gigabit Ethernet |
| Ports: | 32 x 10/100/1000/2.5G + 16 x 100/1000/2.5G/5G + 8 x 10 Gigabit / 25 Gigabit SFP+ / SFP28 |
| Performance: | Switching capacity: 720 Gbps Packets per second: 1071 Mpps |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 Link aggregation groups: 56 |
| Mac address table size: | 64K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Routing protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SSM, ECMP, policy-based routing (PBR), MLD, Bidirectional |
| Remote management protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, DHCP, IPv4, IPv6, Syslog |
| Features: | Auto-negotiation, VLAN support, WOL, IGMP snooping, port mirroring, automatic topology detection, High Ava |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IE |
| Power: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 35 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 7.149 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
The FortiSwitch campus family offers an unparalleled combination of security, performance, and manageability, making it the ideal choice for the enterprise campus that prioritizes safeguarding against threats.
As campus network design continues to adapt to emerging technologies and evolving business requirements, the FortiSwitch enterprise campus switching architecture empowers network administrators with enhanced visibility, control, and manageability. The platform's scalability, agility, and ease of management contribute to a highly secure environment, providing a robust foundation for any sized campus.
Funkcijos
Zero-touch deployment
Entry level network access control at no cost
Role and device-based access control and policy enforcement
Dynamic segmentation and microsegmentation
Secure access service edge (SASE) support
Multiple access ports in a compact 1 RU form factor
Stacking up to 300 switches per FortiGate
Wire-speed switching with up to 40GE uplinks