FORTINET FS-3032E
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FS-3032E
Prekės kodas (MPN): FS-3032E
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 39493,34 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 3032E - switch - 32 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 32 ports - Managed - stackable |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | 100 Gigabit Ethernet |
| Ports: | 32 x 100 Gigabit QSFP28 / 40 Gigabit QSFP+ |
| Performance: | Switching capacity: 6400 Gbps Latency: 1 µs |
| Capacity: | Link aggregation groups: up to 48 Total link aggregation groups: 48 |
| Mac address table size: | 40K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Routing protocol: | IS-IS, RIP-2, BGP, VRRP, OSPFv2, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, Bidirectional Fo |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Features: | Flow control, firewall protection, auto-negotiation, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, store |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (L |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Yes |
| Dimensions (wxdxh): | 43.85 cm x 46 cm x 4.3 cm |
| Weight: | 8.77 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas FortiSwitch Data Center switches deliver a Secure, Simple, Scalable Ethernet solution with outstanding throughput, resiliency and scalability. Virtualization and cloud computing have created dense high-bandwidth Ethernet networking requirements. FortiSwitch Data Center switches meet these challenges by providing a high performance 10 GE, 40 GE or 100 GE capable switching platform, with a low Total Cost of Ownership. Ideal for Top of Rack server or firewall aggregation applications, as well as SD-Branch network core deployments, these switches are purpose-built to meet the needs of today's bandwidth intensive environments. Funkcijos High throughput Ethernet switch suitable for Top of Rack or large SD-Branch network deployments 1 GE, 10 GE, or 100 GE access ports, in a compact 1 RU form factor with 40 or 100 GE capable uplinks FortiGate management through FortiLink, enabling the Security Fabric Stackable up to 300 switches per FortiGate depending on model Dual hot swappable power supplies for redundancy Supports Wire-speed switching with both Store and Forward and Cut Through forwarding modes |
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 3032E - switch - 32 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 32 ports - Managed - stackable |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | 100 Gigabit Ethernet |
| Ports: | 32 x 100 Gigabit QSFP28 / 40 Gigabit QSFP+ |
| Performance: | Switching capacity: 6400 Gbps Latency: 1 µs |
| Capacity: | Link aggregation groups: up to 48 Total link aggregation groups: 48 |
| Mac address table size: | 40K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Routing protocol: | IS-IS, RIP-2, BGP, VRRP, OSPFv2, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, Bidirectional Fo |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Features: | Flow control, firewall protection, auto-negotiation, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, store |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (L |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Yes |
| Dimensions (wxdxh): | 43.85 cm x 46 cm x 4.3 cm |
| Weight: | 8.77 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
FortiSwitch Data Center switches deliver a Secure, Simple, Scalable Ethernet solution with outstanding throughput, resiliency and scalability. Virtualization and cloud computing have created dense high-bandwidth Ethernet networking requirements. FortiSwitch Data Center switches meet these challenges by providing a high performance 10 GE, 40 GE or 100 GE capable switching platform, with a low Total Cost of Ownership. Ideal for Top of Rack server or firewall aggregation applications, as well as SD-Branch network core deployments, these switches are purpose-built to meet the needs of today's bandwidth intensive environments.
Funkcijos
High throughput Ethernet switch suitable for Top of Rack or large SD-Branch network deployments
1 GE, 10 GE, or 100 GE access ports, in a compact 1 RU form factor with 40 or 100 GE capable uplinks
FortiGate management through FortiLink, enabling the Security Fabric
Stackable up to 300 switches per FortiGate depending on model
Dual hot swappable power supplies for redundancy
Supports Wire-speed switching with both Store and Forward and Cut Through forwarding modes