FORTINET FS-148F-FPOE - switch
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FS-148F-FPOE
Prekės kodas (MPN): FS-148F-FPOE
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | 11 vnt. 1-5 d.d. 11 / - vnt. | 2746,54 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 148F-FPOE - switch - 48 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure type: | Side to back airflow rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 740 W |
| Performance: | Switching capacity: 176 Gbps Packets per second: 260 Mbps |
| Capacity: | VLANs supported: 4000 Link aggregation groups: 8 |
| Mac address table size: | 32K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Routing protocol: | IGMP, policy-based routing (PBR), MSTP, RSTP, STP |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, RADIUS |
| Features: | Flow control, firewall protection, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog s |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, I |
| Power: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 31 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 4.68 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas Tightly integrated into the Fortinet Security Fabric via FortiLink, FortiSwitch can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of users and devices on the network regardless of how they connect. This makes the FortiSwitch ideal for SD-Branch deployments with applications that range from desktop to data center aggregation, enabling businesses to converge their security and network access. FortiLink is an innovative proprietary management protocol that allows the FortiGate Next Generation Firewall to seamlessly manage any FortiSwitch. FortiLink enables the FortiSwitch to become a logical extension of the FortiGate, integrating it directly into the Fortinet Security Fabric. This management option reduces complexity and decreases management costs as network security and access layer functions are enabled and managed through a single console. FortiLink integration enables centralized policy management, including role-based access and control, making it easy to implement and manage. This control and manageability make FortiSwitch ideal for SD-Branch deployments. Funkcijos Designed for installations from desktops to wiring closets Ideal for SD-Branch deployments Centralized security and access management from FortiGate interfaces with FortiLink Optimal for converged network environments Supports non-FortiLink deployments through onboard GUI, API, or command line configuration Up to 48 ports in a compact 1 RU form factor Supports Wire-speed switching and Store and Forward forwarding mode |
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 148F-FPOE - switch - 48 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure type: | Side to back airflow rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power over ethernet (poe): | PoE+ |
| Poe budget: | 740 W |
| Performance: | Switching capacity: 176 Gbps Packets per second: 260 Mbps |
| Capacity: | VLANs supported: 4000 Link aggregation groups: 8 |
| Mac address table size: | 32K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Routing protocol: | IGMP, policy-based routing (PBR), MSTP, RSTP, STP |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, RADIUS |
| Features: | Flow control, firewall protection, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog s |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, I |
| Power: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44 cm x 31 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 4.68 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
Tightly integrated into the Fortinet Security Fabric via FortiLink, FortiSwitch can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of users and devices on the network regardless of how they connect. This makes the FortiSwitch ideal for SD-Branch deployments with applications that range from desktop to data center aggregation, enabling businesses to converge their security and network access.
FortiLink is an innovative proprietary management protocol that allows the FortiGate Next Generation Firewall to seamlessly manage any FortiSwitch. FortiLink enables the FortiSwitch to become a logical extension of the FortiGate, integrating it directly into the Fortinet Security Fabric. This management option reduces complexity and decreases management costs as network security and access layer functions are enabled and managed through a single console. FortiLink integration enables centralized policy management, including role-based access and control, making it easy to implement and manage. This control and manageability make FortiSwitch ideal for SD-Branch deployments.
Funkcijos
Designed for installations from desktops to wiring closets
Ideal for SD-Branch deployments
Centralized security and access management from FortiGate interfaces with FortiLink
Optimal for converged network environments
Supports non-FortiLink deployments through onboard GUI, API, or command line configuration
Up to 48 ports in a compact 1 RU form factor
Supports Wire-speed switching and Store and Forward forwarding mode