FORTINET FS-124F switch 24x GE port
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FS-124F
Prekės kodas (MPN): FS-124F
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
12 mėn.
12 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 842,83 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 124F - switch - 24 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure type: | Side to back airflow rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Performance: | Switching capacity: 128 Gbps Packets per second: 190 Mpps |
| Capacity: | VLANs supported: 4000 Link aggregation groups: 8 |
| Mac address table size: | 32K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Features: | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, SNTP support, |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IE |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 33 cm x 23 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 2.03 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas The FortiSwitch Secure Access family delivers outstanding security, performance, and manageability. Secure, simple, and scalable, FortiSwitch is the right choice for threat-conscious businesses of all sizes. Tightly integrated into the Fortinet Security Fabric via FortiLink, FortiSwitch can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of users and devices on the network regardless of how they connect. This makes the FortiSwitch ideal for SD-Branch deployments with applications that range from desktop to data center aggregation, enabling businesses to converge their security and network access. Funkcijos Designed for installations from desktops to wiring closets Ideal for SD-Branch deployments Centralized security and access management from FortiGate interfaces with FortiLink Optimal for converged network environments, enabling voice, data, and wireless traffic to be delivered across a single network Supports non-FortiLink deployments through onboard GUI, API, or command line configuration Supports wire-speed switching and store-and-forward forwarding mode |
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 124F - switch - 24 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure type: | Side to back airflow rack-mountable 1U |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Performance: | Switching capacity: 128 Gbps Packets per second: 190 Mpps |
| Capacity: | VLANs supported: 4000 Link aggregation groups: 8 |
| Mac address table size: | 32K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Features: | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, SNTP support, |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IE |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 33 cm x 23 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 2.03 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
The FortiSwitch Secure Access family delivers outstanding security, performance, and manageability. Secure, simple, and scalable, FortiSwitch is the right choice for threat-conscious businesses of all sizes. Tightly integrated into the Fortinet Security Fabric via FortiLink, FortiSwitch can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of users and devices on the network regardless of how they connect. This makes the FortiSwitch ideal for SD-Branch deployments with applications that range from desktop to data center aggregation, enabling businesses to converge their security and network access.
Funkcijos
Designed for installations from desktops to wiring closets
Ideal for SD-Branch deployments
Centralized security and access management from FortiGate interfaces with FortiLink
Optimal for converged network environments, enabling voice, data, and wireless traffic to be delivered across a single network
Supports non-FortiLink deployments through onboard GUI, API, or command line configuration
Supports wire-speed switching and store-and-forward forwarding mode