FORTINET FortiSwitch-1024D L2/L3 Switch
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FS-1024D
Prekės kodas (MPN): FS-1024D
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 16841,95 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 1024D - switch - 24 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports: | 24 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Performance: | Switching capacity: 320 Gbps |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 Maximum aggregation groups: 24 |
| Mac address table size: | 128K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH, CLI |
| Features: | Flow control, DHCP support, VLAN support, port mirroring, SNTP support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 80 |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Yes |
| Dimensions (wxdxh): | 43.85 cm x 46 cm x 4.35 cm |
| Weight: | 8 kg |
Aprašymas FortiSwitch Data Center switches deliver outstanding throughput, resiliency and scalability for organizations with high performance data center network requirements. They are ideal for Top of Rack server or firewall aggregation applications, as well as enterprise network core or edge deployments, where high performance 10 GE and 40 GE is required. Purpose-built to meet needs of today's bandwidth intensive data centers and enterprise networks, FortiSwitch Data Center Switches deliver high-performance with a low Total Cost of Ownership. The FortiSwitch-1024D switch comes in a 1 RU form factor, equipped with dual hot swappable power supplies to maximize network uptime. With 10 GE access ports and a high-throughput backplane, the FortiSwitch Data Center Switches satisfy the Top of Rack server or firewall aggregation performance requirements of today's virtualization centric data centers. Advanced Link Aggregation with 802.11ad and Link Aggregation Control Protocol provide increased uplink, server aggregation, or firewall aggregation throughput. Other advanced switch capabilities, such as large MAC address tables, jumbo frame support and port security, is standard features. Funkcijos High capacity switch suitable for top of rack or enterprise network deployments Maximum availability through dual hot swappable power supplies Simply management via a web-based or command line interface Switch security features protect vulnerable infrastructure without adding latency 1 GE or 10 GE access ports, in a compact 1 RU form factor |
| Product description: | Fortinet FortiSwitch 1024D - switch - 24 ports - Managed - rack-mountable |
| Device type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure type: | Rack-mountable 1U |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports: | 24 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Performance: | Switching capacity: 320 Gbps |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 Maximum aggregation groups: 24 |
| Mac address table size: | 128K entries |
| Jumbo frame support: | Yes |
| Remote management protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH, CLI |
| Features: | Flow control, DHCP support, VLAN support, port mirroring, SNTP support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP |
| Compliant standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 80 |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power redundancy: | Yes |
| Dimensions (wxdxh): | 43.85 cm x 46 cm x 4.35 cm |
| Weight: | 8 kg |
Aprašymas
FortiSwitch Data Center switches deliver outstanding throughput, resiliency and scalability for organizations with high performance data center network requirements. They are ideal for Top of Rack server or firewall aggregation applications, as well as enterprise network core or edge deployments, where high performance 10 GE and 40 GE is required. Purpose-built to meet needs of today's bandwidth intensive data centers and enterprise networks, FortiSwitch Data Center Switches deliver high-performance with a low Total Cost of Ownership.
The FortiSwitch-1024D switch comes in a 1 RU form factor, equipped with dual hot swappable power supplies to maximize network uptime. With 10 GE access ports and a high-throughput backplane, the FortiSwitch Data Center Switches satisfy the Top of Rack server or firewall aggregation performance requirements of today's virtualization centric data centers.
Advanced Link Aggregation with 802.11ad and Link Aggregation Control Protocol provide increased uplink, server aggregation, or firewall aggregation throughput. Other advanced switch capabilities, such as large MAC address tables, jumbo frame support and port security, is standard features.
Funkcijos
High capacity switch suitable for top of rack or enterprise network deployments
Maximum availability through dual hot swappable power supplies
Simply management via a web-based or command line interface
Switch security features protect vulnerable infrastructure without adding latency
1 GE or 10 GE access ports, in a compact 1 RU form factor