FORTINET FAZ-800F Hardware plus PROT 1Y
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FAZ-800F-BDL-432-12
Prekės kodas (MPN): FAZ-800F-BDL-432-12
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 31796,35 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiAnalyzer 800F - network monitoring device - with 1 year FortiCare 24X7 Support + 1 year Fort |
| Device type: | Network monitoring device |
| Bundled services: | 1 year FortiCare 24X7 Support + 1 year FortiAnalyzer Enterprise Protection |
| Form factor: | Rack-mountable - 1U |
| Hard drive: | 4 TB x 4 |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance: | Analytic sustained rate: 8250 logs per second Collector sustained rate |
| Capacity: | GB/day of logs: 300 Maximum devices/VDOMs: 800 |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44.3 cm x 56.3 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 13 kg |
Aprašymas The FortiAnalyzer Family of real-time network logging, analyzing, and reporting systems is a series of dedicated hardware solutions that securely aggregate and analyze log data from FortiGate security appliances. It provides network administrators with a comprehensive view of network usage and security information, supporting the needs of enterprises and service providers responsible for discovering and addressing vulnerabilities across dispersed FortiGate systems. The FortiAnalyzer appliances minimize the effort required to monitor and maintain acceptable use policies, to identify attack patterns and prosecute attackers, and to comply with governmental regulations regarding privacy and disclosure of security breaches. They accept and process a full range of log records provided by FortiGate systems, including traffic, event, virus, attack, content filtering, and email filtering data. FortiAnalyzer also provides advanced security management functions such as quarantine archiving, event correlation, vulnerability assessments, traffic analysis, and content archiving. Funkcijos Secure data aggregation from multiple FortiGate and FortiMail security appliances Network capacity and utilization data reporting enables network administrators to plan and manage networks more efficiently Over 300 customizable reports, scheduled or on-demand Fully integrated with FortiManager systems for single point of control Advanced features such as Event Correlation, Forensic Analysis, and Vulnerability Scanning |
| Product description: | Fortinet FortiAnalyzer 800F - network monitoring device - with 1 year FortiCare 24X7 Support + 1 year Fort |
| Device type: | Network monitoring device |
| Bundled services: | 1 year FortiCare 24X7 Support + 1 year FortiAnalyzer Enterprise Protection |
| Form factor: | Rack-mountable - 1U |
| Hard drive: | 4 TB x 4 |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance: | Analytic sustained rate: 8250 logs per second Collector sustained rate |
| Capacity: | GB/day of logs: 300 Maximum devices/VDOMs: 800 |
| Power: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (wxdxh): | 44.3 cm x 56.3 cm x 4.4 cm |
| Weight: | 13 kg |
Aprašymas
The FortiAnalyzer Family of real-time network logging, analyzing, and reporting systems is a series of dedicated hardware solutions that securely aggregate and analyze log data from FortiGate security appliances. It provides network administrators with a comprehensive view of network usage and security information, supporting the needs of enterprises and service providers responsible for discovering and addressing vulnerabilities across dispersed FortiGate systems.
The FortiAnalyzer appliances minimize the effort required to monitor and maintain acceptable use policies, to identify attack patterns and prosecute attackers, and to comply with governmental regulations regarding privacy and disclosure of security breaches. They accept and process a full range of log records provided by FortiGate systems, including traffic, event, virus, attack, content filtering, and email filtering data. FortiAnalyzer also provides advanced security management functions such as quarantine archiving, event correlation, vulnerability assessments, traffic analysis, and content archiving.
Funkcijos
Secure data aggregation from multiple FortiGate and FortiMail security appliances
Network capacity and utilization data reporting enables network administrators to plan and manage networks more efficiently
Over 300 customizable reports, scheduled or on-demand
Fully integrated with FortiManager systems for single point of control
Advanced features such as Event Correlation, Forensic Analysis, and Vulnerability Scanning