FORTINET FAP-433F - Indoor Wireless AP
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FAP-433F-E
Prekės kodas (MPN): FAP-433F-E
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 1403,40 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiAP 433F - radio access point - Wi-Fi 6 |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | External - indoor |
| Localisation: | Europe |
| Data link protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, 802.11ax |
| Frequency band: | 2.4 GHz (1 band) / 5 GHz (2 bands) |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: 16 |
| Included accessories: | Wall mounting kit, T-Rail mounting kit |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE+ |
| Dimensions (wxdxh): | 21 cm x 21 cm x 5.65 cm |
| Weight: | 995 g |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas FortiAP access points are managed centrally by the integrated WLAN controller of any FortiGate security appliance or through the FortiAP Cloud provisioning and management portal. With the integration of the wireless controller functionality into the FortiGate appliance, these APs are perfect for campus and branch deployments. Fortinet's Security Fabric enables you to easily manage wired and wireless security from a single-pane-of-glass management console and protects your network from the security threats. These enterprise-class 802.11ax indoor APs provide three radios. These access points provide OFDMA, a 2.5 Gigabit Ethernet port, plus an additional 1 Gbps Ethernet port for PoE diversity. The APs can provide 24/7 scanning across both bands while still providing access on both the 2.4 and 5 GHz bands. The integrated BLE radio can be used for beacons and locationing applications. Funkcijos Unified management Advanced security protection Built-in Wi-Fi security |
| Product description: | Fortinet FortiAP 433F - radio access point - Wi-Fi 6 |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | External - indoor |
| Localisation: | Europe |
| Data link protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, 802.11ax |
| Frequency band: | 2.4 GHz (1 band) / 5 GHz (2 bands) |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: 16 |
| Included accessories: | Wall mounting kit, T-Rail mounting kit |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE+ |
| Dimensions (wxdxh): | 21 cm x 21 cm x 5.65 cm |
| Weight: | 995 g |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
FortiAP access points are managed centrally by the integrated WLAN controller of any FortiGate security appliance or through the FortiAP Cloud provisioning and management portal. With the integration of the wireless controller functionality into the FortiGate appliance, these APs are perfect for campus and branch deployments. Fortinet's Security Fabric enables you to easily manage wired and wireless security from a single-pane-of-glass management console and protects your network from the security threats.
These enterprise-class 802.11ax indoor APs provide three radios. These access points provide OFDMA, a 2.5 Gigabit Ethernet port, plus an additional 1 Gbps Ethernet port for PoE diversity. The APs can provide 24/7 scanning across both bands while still providing access on both the 2.4 and 5 GHz bands. The integrated BLE radio can be used for beacons and locationing applications.
Funkcijos
Unified management
Advanced security protection
Built-in Wi-Fi security