FORTINET FAP-432FR-E
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FAP-432FR-E
Prekės kodas (MPN): FAP-432FR-E
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 2208,18 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiAP 432FR - radio access point - Bluetooth, ZigBee, Wi-Fi 6 |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | Wall / pole mountable - indoor, outdoor |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 1147 Mbps Maximum throughput (5 GHz): 24 |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: 16 Wireless clients per Wi-Fi radi |
| Included accessories: | Pole/wall mount kit |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE |
| Dimensions (wxdxh): | 20.9 cm x 20.9 cm x 6.05 cm |
| Weight: | 2.325 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas FortiAP access points are managed centrally by the integrated WLAN controller of any FortiGate security appliance or through the FortiLAN Cloud provisioning and management portal. With the integration of the wireless controller functionality into the market-leading FortiGate appliance, these APs are perfect for campus and branch deployments. Fortinet's Security Fabric enables you to easily manage wired and wireless security from a Single-pane-of-glass management console and protects your network from the latest security threats. This enterprise-class 802.11ax ruggedized indoor/outdoor/industrial AP provides three radios and four spacial streams. As a top-of-the-line Wi-Fi 6 access point it provides OFDMA, a 2.5 Gigabit Ethernet port, plus an additional 1 Gbps Ethernet port with PoE out. The AP can provide 24/7 scanning across both bands while still providing access on both the 2.4 GHz and 5 GHz bands. The integrated BLE radio can be used for beacons and locationing applications. FAP-432FR is ideal for hazardous environments such as oil rigs, industrial manufacturing, and transportation sites. Funkcijos Unified management console simplifies operations, ensuring consistency in effective policy enforcement and compliance Built-in foundation for zero-trust network access (ZTNA) and secure access service edge (SASE), allowing you the flexibility to easily deploy microbranches with the security you need at the edge of your network Wireless LAN security done right: integrated Firewall, IPS, Application Control, and Web Filter protect the wireless LAN from the latest security threats Protects the network from advanced wireless threats and satisfies industry compliance such as PCI DSS |
| Product description: | Fortinet FortiAP 432FR - radio access point - Bluetooth, ZigBee, Wi-Fi 6 |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | Wall / pole mountable - indoor, outdoor |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 1147 Mbps Maximum throughput (5 GHz): 24 |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: 16 Wireless clients per Wi-Fi radi |
| Included accessories: | Pole/wall mount kit |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE |
| Dimensions (wxdxh): | 20.9 cm x 20.9 cm x 6.05 cm |
| Weight: | 2.325 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
FortiAP access points are managed centrally by the integrated WLAN controller of any FortiGate security appliance or through the FortiLAN Cloud provisioning and management portal. With the integration of the wireless controller functionality into the market-leading FortiGate appliance, these APs are perfect for campus and branch deployments. Fortinet's Security Fabric enables you to easily manage wired and wireless security from a Single-pane-of-glass management console and protects your network from the latest security threats.
This enterprise-class 802.11ax ruggedized indoor/outdoor/industrial AP provides three radios and four spacial streams. As a top-of-the-line Wi-Fi 6 access point it provides OFDMA, a 2.5 Gigabit Ethernet port, plus an additional 1 Gbps Ethernet port with PoE out. The AP can provide 24/7 scanning across both bands while still providing access on both the 2.4 GHz and 5 GHz bands. The integrated BLE radio can be used for beacons and locationing applications. FAP-432FR is ideal for hazardous environments such as oil rigs, industrial manufacturing, and transportation sites.
Funkcijos
Unified management console simplifies operations, ensuring consistency in effective policy enforcement and compliance
Built-in foundation for zero-trust network access (ZTNA) and secure access service edge (SASE), allowing you the flexibility to easily deploy microbranches with the security you need at the edge of your network
Wireless LAN security done right: integrated Firewall, IPS, Application Control, and Web Filter protect the wireless LAN from the latest security threats
Protects the network from advanced wireless threats and satisfies industry compliance such as PCI DSS