FORTINET FAP-243K-E
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FAP-243K-E
Prekės kodas (MPN): FAP-243K-E
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 985,97 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiAP 243K - radio access point - Wi-Fi 7, Bluetooth, ZigBee |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | Wall / ceiling mountable - indoor |
| Localisation: | Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Central Africa, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denma |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 688 Mbps Maximum throughput (5 GHz): 2.8 |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: up to 24 Wireless clients per Wi-F |
| Included accessories: | Wall/ceiling/T-Rall mounting kit, 6 aerials |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE++ |
| Dimensions (wxdxh): | 19 cm x 19 cm x 5.1 cm |
| Weight: | 1.18 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas The Fortinet FortiAP 243K is designed for robust wireless connectivity suitable for a wide range of indoor environments. With a capacity to support up to 512 wireless clients and 2 configured SSIDs, administrators can easily manage network resources while ensuring high performance. The device features an outdoor ruggedized chassis, maintaining operation between 0 °C and 50 °C with humidity levels up to 90% non-condensing, making it ideal for various locations. Equipped with powerful antennas, including six external detachable units, the FortiAP 243K maximizes coverage across its multi-band capabilities, including 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz. With extensive encryption algorithms to ensure secure connections, organizations can rely on the FortiAP for safeguarding sensitive data while enabling IoT compatibility and Bluetooth Low Energy. The inclusion of a Wireless Intrusion Prevention System (WIPS) and other advanced security features enhances overall network safety. Funkcijos Supports up to 512 wireless clients Ruggedized design for indoor use Includes six external detachable antennas Features Wi-Fi 6 and Wi-Fi 7 compatibility Advanced security features for protection |
| Product description: | Fortinet FortiAP 243K - radio access point - Wi-Fi 7, Bluetooth, ZigBee |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | Wall / ceiling mountable - indoor |
| Localisation: | Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Central Africa, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denma |
| Data link protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 688 Mbps Maximum throughput (5 GHz): 2.8 |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: up to 24 Wireless clients per Wi-F |
| Included accessories: | Wall/ceiling/T-Rall mounting kit, 6 aerials |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE++ |
| Dimensions (wxdxh): | 19 cm x 19 cm x 5.1 cm |
| Weight: | 1.18 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
The Fortinet FortiAP 243K is designed for robust wireless connectivity suitable for a wide range of indoor environments. With a capacity to support up to 512 wireless clients and 2 configured SSIDs, administrators can easily manage network resources while ensuring high performance. The device features an outdoor ruggedized chassis, maintaining operation between 0 °C and 50 °C with humidity levels up to 90% non-condensing, making it ideal for various locations. Equipped with powerful antennas, including six external detachable units, the FortiAP 243K maximizes coverage across its multi-band capabilities, including 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz. With extensive encryption algorithms to ensure secure connections, organizations can rely on the FortiAP for safeguarding sensitive data while enabling IoT compatibility and Bluetooth Low Energy. The inclusion of a Wireless Intrusion Prevention System (WIPS) and other advanced security features enhances overall network safety.
Funkcijos
Supports up to 512 wireless clients
Ruggedized design for indoor use
Includes six external detachable antennas
Features Wi-Fi 6 and Wi-Fi 7 compatibility
Advanced security features for protection