FORTINET FAP-234F - Outdoor Wirelss AP
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FAP-234F-E
Prekės kodas (MPN): FAP-234F-E
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 1078,56 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiAP 234F - radio access point - Bluetooth, ZigBee, Wi-Fi 6 |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | External - outdoor |
| Data link protocol: | Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, ZigBee, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802. |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 574 Mbps Maximum throughput (5 GHz): 120 |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: 16 Wireless clients per Wi-Fi radi |
| Included accessories: | Wall/ceiling/T-Rall mounting kit |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE+ |
| Dimensions (wxdxh): | 21.8 cm x 31.6 cm x 4.2 cm |
| Weight: | 1.307 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas FortiAP access points are managed centrally by the integrated WLAN controller of any FortiGate security appliance or through the FortiAP Cloud provisioning and management portal. With the integration of the wireless controller functionality into the advanced FortiGate appliance, these APs are perfect for protecting your LAN Edge from the campus to branch deployments. Fortinet's Security Fabric enables you to easily manage wired and wireless security from a single pane-of-glass management console and protect your network from advanced security threats. Fortinet FortiAP 234F provides three radios with internal antennas as well as features such as OFDMA and dual 1Gbps Ethernet ports. The AP can provide 24/7 scanning across both bands while still providing access on both the 2.4 and 5GHz bands. The integrated BLE radio can be used for beacons and locationing applications. Funkcijos Unified management Built-in Wi-Fi security Advanced security protection Easy deployment |
| Product description: | Fortinet FortiAP 234F - radio access point - Bluetooth, ZigBee, Wi-Fi 6 |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | External - outdoor |
| Data link protocol: | Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, ZigBee, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802. |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 574 Mbps Maximum throughput (5 GHz): 120 |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: 16 Wireless clients per Wi-Fi radi |
| Included accessories: | Wall/ceiling/T-Rall mounting kit |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE+ |
| Dimensions (wxdxh): | 21.8 cm x 31.6 cm x 4.2 cm |
| Weight: | 1.307 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
FortiAP access points are managed centrally by the integrated WLAN controller of any FortiGate security appliance or through the FortiAP Cloud provisioning and management portal. With the integration of the wireless controller functionality into the advanced FortiGate appliance, these APs are perfect for protecting your LAN Edge from the campus to branch deployments. Fortinet's Security Fabric enables you to easily manage wired and wireless security from a single pane-of-glass management console and protect your network from advanced security threats.
Fortinet FortiAP 234F provides three radios with internal antennas as well as features such as OFDMA and dual 1Gbps Ethernet ports. The AP can provide 24/7 scanning across both bands while still providing access on both the 2.4 and 5GHz bands. The integrated BLE radio can be used for beacons and locationing applications.
Funkcijos
Unified management
Built-in Wi-Fi security
Advanced security protection
Easy deployment