FORTINET FAP-231K-E
Gamintojas: FORTINET
Prekės kodas (MPN): FAP-231K-E
Prekės kodas (MPN): FAP-231K-E
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
No mėn.
No mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S2 | - / - | 539,62 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Product description: | Fortinet FortiAP 231K - radio access point - Wi-Fi 7, Bluetooth, ZigBee |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | Wall / ceiling mountable - indoor |
| Localisation: | Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Central Africa, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denma |
| Data link protocol: | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.1 |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 688 Mbps Maximum throughput (5 GHz): 2.8 |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: up to 24 Wireless clients per Wi-F |
| Included accessories: | Wall/ceiling mounting kit |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE+ |
| Dimensions (wxdxh): | 17.5 cm x 17.5 cm x 5.6 cm |
| Weight: | 1.01 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas The Fortinet FortiAP 231K is a wireless access point designed for performance and reliability in indoor environments. Equipped with six internal antennas, this device supports up to 512 configured SSIDs and can accommodate up to 24 wireless clients per Wi-Fi radio, making it suitable for a variety of applications in busy settings. Its ruggedized design assures durability while operating in varying humidity and temperature ranges ensures consistent performance under different conditions. Offering multiple communications technologies, including Bluetooth Low Energy and Zigbee, the 231K enhances your Internet of Things (IoT) connectivity options. With support for numerous networking standards, including IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) and IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), it provides throughput capabilities, reaching up to 5.76 Gbps on the 5 GHz band. Security features such as Wireless Intrusion Detection System (WIDS) and Wireless Intrusion Prevention System (WIPS) make this access point a reliable choice for modern networking needs. Funkcijos Supports up to 512 configured SSIDs Throughput of 5.76 Gbps on 5 GHz Ruggedized design for indoor applications IoT-compatible with Bluetooth Low Energy and Zigbee Built-in security features including WIDS and WIPS |
| Product description: | Fortinet FortiAP 231K - radio access point - Wi-Fi 7, Bluetooth, ZigBee |
| Device type: | Radio access point |
| Form factor: | Wall / ceiling mountable - indoor |
| Localisation: | Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Central Africa, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denma |
| Data link protocol: | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.1 |
| Frequency band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 688 Mbps Maximum throughput (5 GHz): 2.8 |
| Capacity: | Maximum number of configured SSIDs: up to 24 Wireless clients per Wi-F |
| Included accessories: | Wall/ceiling mounting kit |
| Power over ethernet (poe) suppor: | PoE+ |
| Dimensions (wxdxh): | 17.5 cm x 17.5 cm x 5.6 cm |
| Weight: | 1.01 kg |
| Manufacturer warranty: | Limited lifetime warranty |
Aprašymas
The Fortinet FortiAP 231K is a wireless access point designed for performance and reliability in indoor environments. Equipped with six internal antennas, this device supports up to 512 configured SSIDs and can accommodate up to 24 wireless clients per Wi-Fi radio, making it suitable for a variety of applications in busy settings. Its ruggedized design assures durability while operating in varying humidity and temperature ranges ensures consistent performance under different conditions.
Offering multiple communications technologies, including Bluetooth Low Energy and Zigbee, the 231K enhances your Internet of Things (IoT) connectivity options. With support for numerous networking standards, including IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) and IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), it provides throughput capabilities, reaching up to 5.76 Gbps on the 5 GHz band. Security features such as Wireless Intrusion Detection System (WIDS) and Wireless Intrusion Prevention System (WIPS) make this access point a reliable choice for modern networking needs.
Funkcijos
Supports up to 512 configured SSIDs
Throughput of 5.76 Gbps on 5 GHz
Ruggedized design for indoor applications
IoT-compatible with Bluetooth Low Energy and Zigbee
Built-in security features including WIDS and WIPS