DELL PRO 16 R5 PRO-AI340/16FHD+/16GB/512SSD/W11P/3PS (PLATINUM) (NORDIC-KB)
Prekės kodas (MPN): BTO602_PC16255_EMEA_NRK
mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S5 | - / - | 1696,59 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Total storage capacity: | 512 GB SSD |
| Processor family: | AMD Ryzen AI 5 PRO |
| Internal memory: | 16 GB |
| Graphic adapter: | AMD Radeon 840M |
| Processor model: | AMD Ryzen AI 5 PRO 340 (Max. 4.80GHz, 16M, 6C) |
| Processor number of cores: | 6 |
| Processor clock speed, ghz: | 2.00 |
| L3 cache, mb: | 16 |
| Keyboard layout: | Nordic (Finland, Sweden, Norway, Denmark) |
| Operating system provided: | Windows 11 Pro |
| Display diagonal, ": | 16 |
| Display resolution, pixels: | 1920 x 1200 |
| Connections: | Audio (3.5mm) |
| Connections: | Ethernet (RJ-45) |
| Connections: | HDMI |
| Connections: | Thunderbolt 4 (USB-C) |
| Connections: | USB-A |
| Touch sensitive screen: | No |
| Numeric keypad: | Yes |
| Backlit keyboard: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Mobile broadband: | No |
| Smart card reader: | No |
| Maximum internal memory, gb: | 64 GB |
| Docking: | Thunderbolt |
| Weight, g: | 1920 |
| Glossy display: | No |
| Integrated memory card reader: | No |
| Optical drive: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| Processor manufacturer: | AMD |
| Built-in camera: | Yes |
| Internal memory type: | DDR5 |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Power supply, w: | 65 |
| Battery capacity, wh: | 55 |
| Wi-fi: | Yes |
| Dimensions w x d x h, mm: | 358 x 251.8 x 20.85 |
| Dedicated video memory (gb): | Uses system memory |
| Wlan type: | Wi-Fi 6E |
| Memory slots: | 2 |
| Memory slots (available): | 1 |
| Memory clock speed, mhz: | 5600 |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Wlan antennas: | 2x2 |
| Usb-a (usb 3.2) ports quantity: | 3 |
| Usb-c power delivery: | Yes |
| Usb-c charging power max, w: | 65 |
| Usb-c charging power min, w: | 27 |
Dell Pro 16 (PC16255)
Main Features:
Ports:
Expandability:
Security Features:
Warranty: 3-year Dell ProSupport Next Business Day Onsite after remote diagnosis. |
| Total storage capacity: | 512 GB SSD |
| Processor family: | AMD Ryzen AI 5 PRO |
| Internal memory: | 16 GB |
| Graphic adapter: | AMD Radeon 840M |
| Processor model: | AMD Ryzen AI 5 PRO 340 (Max. 4.80GHz, 16M, 6C) |
| Processor number of cores: | 6 |
| Processor clock speed, ghz: | 2.00 |
| L3 cache, mb: | 16 |
| Keyboard layout: | Nordic (Finland, Sweden, Norway, Denmark) |
| Operating system provided: | Windows 11 Pro |
| Display diagonal, ": | 16 |
| Display resolution, pixels: | 1920 x 1200 |
| Connections: | Audio (3.5mm) |
| Connections: | Ethernet (RJ-45) |
| Connections: | HDMI |
| Connections: | Thunderbolt 4 (USB-C) |
| Connections: | USB-A |
| Touch sensitive screen: | No |
| Numeric keypad: | Yes |
| Backlit keyboard: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Mobile broadband: | No |
| Smart card reader: | No |
| Maximum internal memory, gb: | 64 GB |
| Docking: | Thunderbolt |
| Weight, g: | 1920 |
| Glossy display: | No |
| Integrated memory card reader: | No |
| Optical drive: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| Processor manufacturer: | AMD |
| Built-in camera: | Yes |
| Internal memory type: | DDR5 |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Power supply, w: | 65 |
| Battery capacity, wh: | 55 |
| Wi-fi: | Yes |
| Dimensions w x d x h, mm: | 358 x 251.8 x 20.85 |
| Dedicated video memory (gb): | Uses system memory |
| Wlan type: | Wi-Fi 6E |
| Memory slots: | 2 |
| Memory slots (available): | 1 |
| Memory clock speed, mhz: | 5600 |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Wlan antennas: | 2x2 |
| Usb-a (usb 3.2) ports quantity: | 3 |
| Usb-c power delivery: | Yes |
| Usb-c charging power max, w: | 65 |
| Usb-c charging power min, w: | 27 |
Dell Pro 16 (PC16255)
Dell Pro 16 (Copilot+ PC) is designed for professionals who need AI-accelerated performance, enterprise-class security, and a premium build for hybrid work.
The Platinum Silver chassis with metallic finish offers a refined appearance and robust durability, made from up to 90% recycled and renewable materials.
Powered by the AMD Ryzen™ AI 5 PRO 340 processor with integrated Radeon™ 840M graphics and a next-generation NPU delivering up to 50 TOPS of AI performance,
this device enables real-time on-device intelligence, faster Microsoft Copilot interactions, and improved battery efficiency. The Copilot key gives instant access to Windows 11 Pro AI features.
The bright 16:10 FHD+ panel offers 10% more screen area than 16:9 displays, ensuring excellent productivity and viewing comfort with 300-nit brightness and anti-glare coating.
A 55 Wh ExpressCharge™ Boost battery supports quick charging between meetings, while the backlit Nordic keyboard with numeric keypad and Copilot key enhances usability in any environment.
Advanced connectivity includes Wi-Fi 6E and Gigabit Ethernet for stable networking. Security features such as IR facial recognition, fingerprint reader, TPM 2.0, and AMD PRO technologies
help protect data and enable seamless management across enterprise environments.
Main Features:
- Display: 16" IPS, FHD+ (1920 × 1200), 60 Hz, 300 nits, 45 % NTSC, anti-glare
- Processor: AMD Ryzen™ AI 5 PRO 340 (6 cores, 12 threads, up to 4.8 GHz, 22 MB cache, 50 TOPS NPU)
- Memory: 16 GB DDR5 5600 MT/s (1 / 2 slots used, max 64 GB)
- Storage: 512 GB M.2 2230 PCIe Gen 4 NVMe SSD
- Graphics: AMD Radeon™ 840M (integrated)
- Wi-Fi: MediaTek Wi-Fi 6E MT7922, 2×2, 802.11ax, Bluetooth 5.3
- Battery: 3-cell, 55 Wh, ExpressCharge™ Boost capable
- Operating System: Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
- Keyboard: Nordic backlit keyboard with numeric keypad and Copilot key
- Dimensions (W × D × H): 358 × 251.8 × 20.85 mm
- Chassis: Platinum Silver color, metallic finish (aluminum)
- Weight: Approx. 1.92 kg
Ports:
- 1× USB Type-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps, DisplayPort 1.4, Power Delivery)
- 2× USB Type-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps, one with PowerShare)
- 1× HDMI 1.4 (up to 1080p @ 60 Hz)
- 1× SD 3.0 card reader
- 1× Universal audio jack (3.5 mm)
- 1× RJ-45 Ethernet (1 Gb/s)
- 1× 4.5 mm barrel power connector
Expandability:
- Memory: 2× DDR5 SO-DIMM slots (1 populated, max 64 GB)
- Storage: 1× M.2 2230 PCIe Gen 4 SSD slot (occupied)
- WWAN: Not available
Security Features:
- Fingerprint reader in power button (Windows Hello)
- IR camera with facial recognition (Windows Hello)
- Camera shutter for privacy
- AMD PRO security and manageability suite
- Wedge lock slot
Warranty:
3-year Dell ProSupport Next Business Day Onsite after remote diagnosis.