DELL PRO 15 ESSENTIAL I5-1334U/15.6FHD/8GB/512SSD/FPR/W11P/NO-AC/3PS (CARBON BLACK) (US-KB)
Prekės kodas (MPN): PV15250_RPLU_001_P8L_USK
mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S5 | - / - | 1059,37 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Operating system provided: | Windows 11 Pro |
| Display diagonal, ": | 15.6 |
| Total storage capacity: | 512 GB SSD |
| Internal memory: | 8 GB |
| Display resolution, pixels: | 1920 x 1080 |
| Graphic adapter: | Intel UHD Graphics |
| Connections: | Audio (3.5mm) |
| Connections: | HDMI |
| Connections: | USB-A |
| Connections: | USB-C |
| Numeric keypad: | Yes |
| Touch sensitive screen: | No |
| Backlit keyboard: | No |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Mobile broadband: | No |
| Smart card reader: | No |
| Maximum internal memory, gb: | 16 GB |
| Docking: | USB-C |
| Weight, g: | 1900 |
| Processor model: | Intel Core i5-1334U (Max. 4.60GHz, 12M, 10C) |
| Copilot+pc: | No |
| Processor family: | Intel Core i5 |
| Bluetooth: | Yes |
| Integrated memory card reader: | Yes |
| Glossy display: | No |
| Built-in camera: | Yes |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Optical drive: | No |
| Processor number of cores: | 10 |
| Internal memory type: | DDR5 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Dimensions w x d x h, mm: | 358.50 x 235.56 x 18.99 |
| Power supply, w: | 65 |
| Wi-fi: | Yes |
| Battery capacity, wh: | 41 |
| Graphics adapter family: | Intel UHD Graphics |
| Dedicated video memory (gb): | Uses system memory |
| Wlan type: | Wi-Fi 6 (WiFi 802.11ax) |
| Memory clock speed, mhz: | 5200 |
| Processor clock speed, ghz: | 1.30 |
| Intel virtualization technology: | VT-x / VT-d |
| Intel hyperthreading: | Yes |
| Memory slots: | 1 |
| Intel vpro: | No |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Intel turbo boost, ghz: | 4.60 |
| Keyboard layout: | US (English) |
| Intel smart cache, mb: | 12 |
| Wlan antennas: | 2x2 |
| Usb-a (usb 3.2) ports quantity: | 1 |
| Built-in speakers: | Yes |
| Number of battery cells, pcs: | 3 |
| Green certifications: | EPEAT Silver |
| Green certifications: | Energy Star |
| Camera resolution: | HD720p |
| Number of performance-cores: | 2 |
| Speaker power, w: | 4 |
| Usb-a (usb 2.0) ports quantity: | 1 |
| Display brightness, cd/m²: | 250 |
| Number of efficient-cores: | 8 |
| Usb-c (usb 3.2) ports quantity: | 1 |
| Panel type: | IPS |
| Refresh rate, hz: | 120 |
| Includes charger/power adapter: | No |
Dell Pro 15 Essential (PV15250)
Main Features:
Ports:
Expandability:
Security Features:
Warranty: 3-year Dell ProSupport on-site service with Next Business Day response after remote diagnosis. |
| Operating system provided: | Windows 11 Pro |
| Display diagonal, ": | 15.6 |
| Total storage capacity: | 512 GB SSD |
| Internal memory: | 8 GB |
| Display resolution, pixels: | 1920 x 1080 |
| Graphic adapter: | Intel UHD Graphics |
| Connections: | Audio (3.5mm) |
| Connections: | HDMI |
| Connections: | USB-A |
| Connections: | USB-C |
| Numeric keypad: | Yes |
| Touch sensitive screen: | No |
| Backlit keyboard: | No |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Mobile broadband: | No |
| Smart card reader: | No |
| Maximum internal memory, gb: | 16 GB |
| Docking: | USB-C |
| Weight, g: | 1900 |
| Processor model: | Intel Core i5-1334U (Max. 4.60GHz, 12M, 10C) |
| Copilot+pc: | No |
| Processor family: | Intel Core i5 |
| Bluetooth: | Yes |
| Integrated memory card reader: | Yes |
| Glossy display: | No |
| Built-in camera: | Yes |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Optical drive: | No |
| Processor number of cores: | 10 |
| Internal memory type: | DDR5 |
| Built-in microphone: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Dimensions w x d x h, mm: | 358.50 x 235.56 x 18.99 |
| Power supply, w: | 65 |
| Wi-fi: | Yes |
| Battery capacity, wh: | 41 |
| Graphics adapter family: | Intel UHD Graphics |
| Dedicated video memory (gb): | Uses system memory |
| Wlan type: | Wi-Fi 6 (WiFi 802.11ax) |
| Memory clock speed, mhz: | 5200 |
| Processor clock speed, ghz: | 1.30 |
| Intel virtualization technology: | VT-x / VT-d |
| Intel hyperthreading: | Yes |
| Memory slots: | 1 |
| Intel vpro: | No |
| Hdmi ports quantity: | 1 |
| Intel turbo boost, ghz: | 4.60 |
| Keyboard layout: | US (English) |
| Intel smart cache, mb: | 12 |
| Wlan antennas: | 2x2 |
| Usb-a (usb 3.2) ports quantity: | 1 |
| Built-in speakers: | Yes |
| Number of battery cells, pcs: | 3 |
| Green certifications: | EPEAT Silver |
| Green certifications: | Energy Star |
| Camera resolution: | HD720p |
| Number of performance-cores: | 2 |
| Speaker power, w: | 4 |
| Usb-a (usb 2.0) ports quantity: | 1 |
| Display brightness, cd/m²: | 250 |
| Number of efficient-cores: | 8 |
| Usb-c (usb 3.2) ports quantity: | 1 |
| Panel type: | IPS |
| Refresh rate, hz: | 120 |
| Includes charger/power adapter: | No |
Dell Pro 15 Essential (PV15250)
The Dell Pro 15 Essential delivers trusted business performance with efficient manageability and built-in security. Equipped with 13th Gen Intel® Core™ processors and DDR5 memory, it handles office workflows and multitasking with confidence.
MIL-STD-810H durability, hardware TPM and an optional fingerprint reader help safeguard data and maximize device longevity. The lightweight chassis and spill-resistant keyboard support everyday mobility.
A fast 120 Hz FHD display improves clarity during productivity tasks, while Wi-Fi 6 provides strong wireless performance. ENERGY STAR® certification ensures responsible energy efficiency across the system.
Main Features:
- Display: 15.6" FHD (1920 × 1080), 120 Hz, WVA/IPS, anti-glare, 250 nits
- Processor: Intel Core i5-1334U
- Memory: 8 GB DDR5, 5200 MT/s (1 × 8 GB)
- Storage: 512 GB M.2 PCIe NVMe SSD
- Graphics: Intel® UHD Graphics
- Wi-Fi: Realtek RTL8852BE Wi-Fi 6 (2×2), Bluetooth
- Battery: 3-cell, 41 Wh (integrated)
- Operating System: Windows 11 Pro
- Chassis: Carbon Black (plastic)
- Keyboard: English US non-backlit keyboard with numeric keypad
- Power adapter: No power adapter included
- Dimensions: 358.5 × 235.56 × 16.96–18.99 mm
- Weight: Starting at 1.62 kg
Ports:
- 1× USB 3.2 Gen 1 Type-A
- 1× USB 3.2 Gen 1 Type-C (data only)
- 1× USB 2.0 Type-A
- 1× HDMI 1.4
- 1× SD 3.0 card reader
- 1× 3.5 mm audio jack
- 1× 4.5 mm barrel power input
Expandability:
- Memory: 1 slot (occupied)
- Storage: 1× M.2 SSD (occupied)
- WWAN: Not supported
Security Features:
- Hardware TPM 2.0
- Fingerprint reader included
- Security lock slot
Warranty:
3-year Dell ProSupport on-site service with Next Business Day response after remote diagnosis.