Corsair Fully Modular 80 PLUS Platinum SFX Power Supply (EU) | SF Series SF1000 | 1000 W
Galite pratęsti garantiją pasirinkdami papildomą terminą.
Garantija
120 mėn.
120 mėn.
| Sandėlis | Sandėlyje / Atvyksta | Pratęsta garantija | Kaina (su PVM) | |
|---|---|---|---|---|
| S1 | - / - | 275,55 € | ||
| S2 | 5 vnt. 1-5 d.d. 5 / - vnt. |
252,32 € |
| Pagrindinės savybės |
|---|
| Gross depth (mm): | 150.00 mm |
| Gross height (mm): | 96.00 mm |
| Gross weight: | 2.75 kg |
| Gross width (mm): | 160.00 mm |
| Net weight: | 2.25 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 400.00 g |
| Plastic (No PET): | 100.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.50 kg |
| Volume (m3): | 0.00 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | No |
| Producer: | Corsair |
| Palette Qty: | 364 pc(s) |
| Nominal power: | 1000 W |
| Producer product name: | SF Series SF1000 |
| Producer product family: | Fully Modular 80 PLUS Platinum SFX Power Supply (EU) |
| Warranty: | 120 month(s) |
Aprašymas The CORSAIR SF Series SF1000 power supply offers exceptional efficiency and versatility for your PC or server build. With 80 PLUS Platinum certification, it ensures high energy efficiency, reducing electricity costs and heat generation. Its 92 mm cooling fan, equipped with a zero RPM fan mode, keeps your system cool and quiet under low to medium loads. The fully modular cable management system allows you to use only the cables you need, leading to a cleaner build and better airflow. With comprehensive protection mechanisms, including overheat, overpower, overvoltage, short-circuit, and undervoltage protection, the SF1000 keeps your components safe against electrical anomalies. Suitable for powering demanding systems, the SF1000's 1000 watts of power and wide range of compatible connectors make it a solid choice for high-end PCs or reliable servers. Funkcijos 80 PLUS Platinum certification for high energy efficiency 92 mm cooling fan with zero RPM mode for quiet operation Fully modular for a clean build and improved airflow Comprehensive electrical protection for peace of mind 1000 watts of power to support demanding systems |
| Gross depth (mm): | 150.00 mm |
| Gross height (mm): | 96.00 mm |
| Gross weight: | 2.75 kg |
| Gross width (mm): | 160.00 mm |
| Net weight: | 2.25 kg |
| Packing quantity: | 1.00 pc(s) |
| Paper/Pasteboard: | 400.00 g |
| Plastic (No PET): | 100.00 g |
| Tare weight (kg): | 0.50 kg |
| Volume (m3): | 0.00 m³ |
| Embeeded battery: | No |
| WEEE tax: | No |
| Producer: | Corsair |
| Palette Qty: | 364 pc(s) |
| Nominal power: | 1000 W |
| Producer product name: | SF Series SF1000 |
| Producer product family: | Fully Modular 80 PLUS Platinum SFX Power Supply (EU) |
| Warranty: | 120 month(s) |
Aprašymas
The CORSAIR SF Series SF1000 power supply offers exceptional efficiency and versatility for your PC or server build. With 80 PLUS Platinum certification, it ensures high energy efficiency, reducing electricity costs and heat generation. Its 92 mm cooling fan, equipped with a zero RPM fan mode, keeps your system cool and quiet under low to medium loads. The fully modular cable management system allows you to use only the cables you need, leading to a cleaner build and better airflow. With comprehensive protection mechanisms, including overheat, overpower, overvoltage, short-circuit, and undervoltage protection, the SF1000 keeps your components safe against electrical anomalies. Suitable for powering demanding systems, the SF1000's 1000 watts of power and wide range of compatible connectors make it a solid choice for high-end PCs or reliable servers.
Funkcijos
80 PLUS Platinum certification for high energy efficiency
92 mm cooling fan with zero RPM mode for quiet operation
Fully modular for a clean build and improved airflow
Comprehensive electrical protection for peace of mind
1000 watts of power to support demanding systems